Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Zwalniają z płacenia podatku od nieruchomości. W niektórych miastach już trzeba się zgłosić

Coraz więcej miast oraz gmin skłania się ku zachętom finansowym do tworzenia zielonych instalacji na budynkach. Sprawdź, czy w twojej gminie oferowane jest zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie i na jakich warunkach. W niektórych miastach to ostatni moment na złożenie odpowiedniego wniosku. 

Zwalniają z płacenia podatku od nieruchomości. W niektórych miastach już trzeba się zgłosić
Oszczędzaj, dzięki zieleni na budynku. Sprawdź, jak to zrobić. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Estetyka nowej przestrzeni miejskiej – zamiast betonu połacie zieleni

Ekosystem ziemski zubożał o liczne gatunki zwierząt i roślin na skutek nieustających zmian antropogenicznych m.in. silnej urbanizacji określonych terenów. Nowa polityka budowlana i przestrzenna miast ma za zadanie chronić go przed dalszym zabetonowywaniem w sposób, który z jednej strony upiękni współczesne aglomeracje, z drugiej zaś pozwoli poprawić warunki życia. Zieleń miejska sprzyja m.in.:

  • zacienieniu przestrzeni w upalne dni,
  • tłumieniu odgłosów ruchu ulicznego,
  • zwiększeniu przepływu wody i powietrza,
  • obniżeniu temperatury,
  • oczyszczeniu i nawilżeniu powietrza.

Dlatego właśnie betonowy krajobraz to coś, czego za wszelką cenę miasta starają się uniknąć. Wykorzystanie architektury przemysłowej, budynków usługowych, hal, magazynów oraz zabudowań mieszkaniowych o dużej powierzchni, jako podłoża do tworzenia zielonych ścian, dachów czy wertykalnych ogrodów to już codzienność. W wielu wysoko rozwiniętych krajach świata praktyka ta nie jest kwestią wyboru, a zasadą, której należy przestrzegać, tworząc nowe projekty zabudowań i użytkowej architektury miejskiej.

W Szwecji od 2002 roku obligatoryjne jest pokrywanie zielenią płaskich dachów nowo budowanych obiektów, z kolei organy niemieckie wspierają tego typu inicjatywy indywidualne specjalnymi ulgami. W Polsce ogrody wertykalne, zielone ściany i dachy to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat, który podsycany jest coraz wyraźniej przez samorządy, dostrzegające w tym zarówno szereg korzyści ekologicznych, jak i estetycznych.

Zielona ściana Zielone ściany królują na zagranicznych budynkach biurowców i galerii handlowych. Fot. 123rf.com

Kiedy gmina może zwolnić z płacenia podatku od nieruchomości?

Do miast, które zdecydowały się wprowadzić uchwałę dotyczącą ulgi podatkowej oraz innych form wsparcia w inicjatywach zielonych aranżacji, należą od kilku lat m.in. Katowice i Toruń. Podobne działania podjęły władze samorządowe Kalisza i Wrocławia, projektem zajmowały się też władze Gdańska, a w Poznaniu zaproponowana została forma bieżącego wsparcia finansowego w tworzeniu ogrodów wertykalnych. Co ciekawe, nawet tam, gdzie ulgi jeszcze nie przysługują, można spotkać nowatorskie rozwiązania architektoniczne, w których to właśnie zieleń gra pierwsze skrzypce.

Coraz więcej zielonych przestrzeni ma przeznaczenie użytkowe – pełnią one funkcje rekreacyjne dla mieszkańców budynków, służą organizacji nietypowych spotkań biznesowych, odgrywają ważną rolę w popularyzacji upraw np. ziół, łąk miododajnych czy warzywników tam, gdzie brakuje gruntów rolnych czy miejsc na klasyczne grządki. To, co 25 lat temu było nie do pomyślenia, obecnie staje się codziennością, wyznaczając właściwy kierunek budownictwa ekologicznego.

Dachy Zielone dachy w budynkach mieszkalnych to stały element krajobrazu wielu polskich miast. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Warunki zwolnienia z płacenia podatku od nieruchomości przez zazielenienie każda gmina ustala sama, jednak większość samorządów trzyma się podobnych wytycznych. Ulgi dotyczą zwykle wykonania i zobowiązania się do utrzymania takich instalacji, jak:

  • zielone ściany,
  • dachy ekstensywne,
  • ogrody wertykalne.

Przeczytaj również: Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. Komu należy się ulga i jak się o nią starać?

Termin na złożenie wniosków w wielu miastach mija wraz z końcem roku, dlatego to ostatni moment, aby skorzystać z możliwości uzyskania ulgi podatkowej. Czego potrzebujesz, aby złożyć taki wniosek, a także kiedy władze gminy mogą zwolnić cię z płacenia podatku od nieruchomości? Najlepiej sprawdzić bezpośrednio u źródła, jak wykorzystać utrzymywanie innowacyjnych form zieleni do obniżenia całkowitych kosztów utrzymania budynku.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie w wybranych miastach

W Toruniu warunki zwolnienia z podatku od nieruchomości za zazielenienie określa uchwała Rady Miasta z dnia 16 grudnia 2021 roku Nr 760/21. Została ona przygotowana i zatwierdzona na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (zawartej w Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (zawartej w Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.).

Uchwalona ulga podatkowa przysługuje dla tych powierzchni użytkowych budynków lub części obiektów, w których:

  • na dostępnej technicznie powierzchni dachu utrzymana jest zieleń, przy czym roślinna aranżacja każdorazowo musi zajmować co najmniej 50% całości dachu;
  • założony został ogród wertykalny (wraz z prawidłowo rozwijającym się systemem korzeniowym), który zajmuje przynajmniej 50% powierzchni ściany zewnętrznej, a także stanowi minimum 25% całej powierzchni ścian nieruchomości;
  • stworzona została całoroczna zielona fasada, która zajmuje nie mniej niż 50% powierzchni wybranej ściany budynku, a także stanowi minimum 25% całej powierzchni ścian danej nieruchomości.

Możliwość ubiegania się o zwolnienie z podatku na tych podstawach nie dotyczy jednak powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto toruńska uchwała jasno określa, czym są wspomniane wyżej instalacje roślinne:

  • zielony dach rozumiany jest jako nasadzenie gatunków wieloletnich, wykonane na specjalnie w tym celu dostosowanym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną (nie mniejszą niż 40 cm), pozwalającą na wielosezonową wegetację wybranym gatunkom roślin;
  • zielona fasada oznacza poprowadzone po ścianie budynku lub jej wybranych fragmentach pnącza roślin wieloletnich, których system korzeniowy osadzony jest w specjalnie przygotowanej części gruntu przy obiekcie;
  • ogród wertykalny to trwale zamocowane na ścianach instalacje stelażowe z nasadzeniami gatunków wieloletnich, zapewniające roślinom naturalne, korzystne warunki do rozwoju i wielosezonowej wegetacji, jak przy tradycyjnej formie uprawy gruntowej, tyle że na powierzchniach ścian.

Uchwała wskazuje zarówno na warunki nabycia prawa do ulgi, jak i jego utraty. Dotyczy to m.in. sytuacji zbycia nieruchomości, zajęcia wskazanej części budynku na prowadzenie działalności gospodarczej lub likwidacji wymaganej części zieleni. Nie bez znaczenia jest też wartość uzyskanej przez podatnika pomocy de minimis – przekroczenie ustalonego progu nie pozwala na uzyskanie dodatkowego zwolnienia z podatku.

Co zrobić, żeby nie płacić podatku od nieruchomości? 

Nie chcesz płacić podatku od nieruchomości w roku 2024? Złóż jak najszybciej niezbędny wniosek i uzupełnij go wskazanymi przez dane władze samorządowe dokumentami. W zależności od treści obowiązującej w twojej gminie uchwały zwolnienie może przysługiwać ci na rok lub dłużej. W Toruniu przysługuje ono na okres 5 lat od początku roku następującego po roku złożenia oświadczenia o utrzymywaniu zazielenienia budynku dla zielonych dachów i ogrodów wertykalnych oraz na 3 lata dla instalacji zielonej fasady. Co istotne, ulgę dla tego samego obiektu można uzyskać tylko raz niezależnie od formy zakładanej zieleni.

Żeby nie płacić podatku od nieruchomości w Toruniu, prawidłowo przygotowany wniosek składany dla obiektów zlokalizowanych w mieście powinien zawierać:

  • oświadczenie o utrzymaniu zieleni z uwzględnieniem jej rodzaju,
  • specjalnie w tym celu przygotowaną dokumentację fotograficzną, która potwierdzi utrzymywanie wskazanego rodzaju zieleni,
  • oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej w danej części budynku,
  • dokumentację podatkową, w tym dane o obowiązujących zwolnieniach podatkowych.

Zestawienie to wygląda nieco inaczej dla aktywnych przedsiębiorców oraz dla osób, które już korzystają z ulgi – dla tych ostatnich liczba potrzebnych dokumentów jest znacznie mniejsza.

Pamiętaj, że w innych miastach zarówno wymagany rodzaj wniosku, wytyczne dla podatników dotyczące formy zazielenienia, jak i okres przyznawanej ulgi mogą się od siebie różnić. Dlatego skorzystaj z pomocy urzędników w twojej gminie i dowiedz się, co możesz zrobić, aby w 2024 roku zaoszczędzić, całkowicie leganie nie płacąc podatku od nieruchomości, dzięki innowacyjnie zaaranżowanej zieleni.

Źródło: deccoria.pl; Uchwała nr 760/2021 Rady Miasta Torunia

Przeczytaj również:

Rośliny zamiast styropianu. Zieleń ociepla nasz dom, możemy zaoszczędzić

Elewacja domu - najmodniejsze i trwałe wykończenia. Budynek będzie się wyróżniał

Co wybrać na elewację domu? Kostka, płytki czy lamele – wady i zalety, cena

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.