Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny zamiast styropianu. Zieleń ociepla nasz dom, możemy zaoszczędzić

Rośliny na domu nie pełnią jedynie funkcji ozdobnej. Mogą wzmocnić działanie elewacji wykonanej ze styropianu. Wbrew utartym opiniom, nie muszą niszczyć zewnętrznych ścian domu. Ich przemyślany wybór i stosowna pielęgnacja zapewnią odizolowanie wnętrza od hałasów pochodzących z zewnątrz oraz pomogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Rośliny zamiast styropianu. Zieleń ociepla nasz dom, możemy zaoszczędzić
Rośliny na elewacji pomogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu. Fot. 123RF/PICSEL

Rośliny pnące na domach sprawiają, że budynki prezentują się atrakcyjnie i doskonale wpływają na samopoczucie. Wszystko dzięki temu, że zieleni przypisuje się moc pozytywnego oddziaływania na układ nerwowy. Dzięki niej odczuwasz silną więź z naturą, czujesz się spokojniejszy. Z roślinności na budynkach możesz jednak czerpać znacznie więcej korzyści finansowych, jak i niematerialnych.

Rośliny na domu zamiast styropianu?

Pozornie styropianu nie da się zastąpić żadnym materiałem. Okazuje się jednak, że zielone ściany zewnętrzne domów mogą pozytywnie wpływać na zmniejszenie strat ciepła, nawet gdy brak nowoczesnej termoizolacji.

Badacze z University of Plymouth przeprowadzili eksperyment, w którym na jednym z murów uniwersyteckiego budynku stworzyli tzw. zieloną ścianę. Ta powstała w wyniku połączenia różnych gatunków roślin.

rośliny na scianie budynku Zielona ściana pozwoliła na zredukowanie strat ciepła. Fot.123RF.com

Następnie przez pięć tygodni obserwowano, co działo się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Analizowano, jak wyglądają straty ciepła w miejscach, gdzie ściana jest pokryta roślinami. Kolejnym krokiem było porównanie wyników do tych pochodzących z miejsc, które były odsłonięte. Wyniki zaskoczyły ekspertów. Zielona ściana pozwoliła na zredukowanie strat ciepła aż o 31,4%. Zmniejszyła także wahania temperatury w pomieszczeniach[1].

Rośliny na domu a ciepło

Przytoczone badania jednoznacznie pokazują, że rośliny na ścianach domów mają wpływ na temperaturę, jaka panuje wewnątrz budynków. Rośliny na domu mogą być dobrym wyborem szczególnie dla osób, które mieszkają w kilkudziesięcioletnich budynkach. To alternatywa także dla tych, którzy nabywają nieruchomości powstałe w czasach, gdy prawo budowlane nie określało warunków technicznych dla energooszczędnych budynków. W powyższych sytuacjach nowoczesna elewacja ze styropianu może być trudna technicznie do zamontowania. Jednocześnie może ona niekorzystnie wpływać na atrakcyjność wizualną domu. W takich sytuacjach alternatywą może być stworzenie zielonej ściany.

Rośliny na domu a powietrze

Sadzenie roślin pnących na domu warto także połączyć z zamontowaniem ogrodów wertykalnych wewnątrz budynków. Dzięki temu można podnieść wilgotność powietrza w domu i poprawić swoje samopoczucie. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy ze względu na ogrzewanie powietrze jest często przesuszone. Cecha ta ma duże znaczenie dla alergików, osób zmagających się z częstymi infekcjami czy rodziców noworodków i kilkulatków.

Dodatkowo zielone ściany na ścianach zewnętrznych budynku utworzą swego rodzaju barierę ochronną, która pomoże do pewnego stopnia w pochłanianiu dwutlenku węgla oraz innych substancji, które są szkodliwe dla człowieka.

Jakie rośliny pnące na dom wybrać?

Jakie rośliny na dom można wybrać? Odpowiednio dobrane pnącza powinny chronić jego mury przed stratami ciepła. Jednak znaczenie ma także aspekt wizualny. Nowa odsłona domu musi ci się podobać i spełniać twoje oczekiwania co do pielęgnacji. Rośliny na domu powinny być również dostosowane do materiału, z którego ten jest zbudowany.

Kłącza, które tworzą zielone ściany, dzielą się na samoczepne i wspinające się.

Kłącza samoczepne stosuje się do ocieplenia budynków, które mają ściany zbudowane z cegieł oraz kamienia. Ważne jest to, że ściany muszą być zdrowe. Gatunki tego rodzaju świetnie sprawdzą się u osób, które wolą obserwować, jak rośliny same wspinają się po murach. Przygotowanie dla nich podpór i wsporników nie będzie konieczne.

Z kolei rośliny wspinające się – zgodnie z nazwą – wspinają się po murach za pomocą korzonków oraz przylg. Jeśli jednak któryś z pędów uschnie, to po jego zerwaniu na ścianie zostaną wyraźne ślady. Możesz usunąć je mechanicznie za pomocą twardej szczotki lub poczekać, aż w ich miejsce pojawią się nowe łodygi i liście. Nie będą to jednak idealne rośliny na front domu, ponieważ mogą zmniejszyć atrakcyjność wizualną jego reprezentacyjnej części.

Idealne rośliny na ścianę domu, które są samoczepne, to:

 • trzmielina Fortune’a,
 • bluszcz,
 • winobluszcz trójklapowy,
 • winobluszcz pięciolistkowy,
 • hortensja pnąca,

Pnącza wspinające się są zalecane do domów, których mury są wykończone za pomocą tynku tradycyjnego lub cienkowarstwowego. Owijają się listkami i łodygami wokół podpór. Zaleca się, aby podpory znajdowały się w odległości kilku centymetrów od ściany. W kontekście zastąpienia styropianu roślinami może to sprawić, że zamiast chronić budynek przed stratami ciepła, dodatkowo je zwiększysz. Powstanie silny ciąg powietrza między pnączami na wspornikach a ścianą. Aby tego uniknąć, lepiej zastosować wsporniki przylegające do muru lub zdecydować się na samoczepne odmiany.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata (@agata_handmade_)

Do najpopularniejszych odmian pnączy wspinających się należą:

 • akebia,
 • dławisz,
 • glicynia,
 • winnik,
 • winorośl,
 • powojniki,

Rośliny na domu — pielęgnacja

Rośliny na ścianę domu wymagają przede wszystkim odpowiedniego podlewania. Nie będą zdrowo rosły, jeśli posadzi się je tuż przy fundamentach lub pod okapami dachów. Wówczas do korzeni nie będzie docierała wystarczająca ilość wody. Szacuje się, że posadzenie roślin 80-100 centymetrów od fundamentu jest optymalne i bezpieczne zarówno dla samych pnączy, jak i murów.

Pamiętaj również, że jeśli rośliny są intensywnie podlewane, a znajdują się zbyt blisko fundamentów, to murom może grozić zawilgocenie.

Pnącza lubią miejsca słoneczne i półcieniste. Jednak zacienione ściany również można obsadzić — wówczas sprawdzi się bluszcz, hortensja pnąca czy przywarka.

Aby rośliny atrakcyjnie się prezentowały, należy je regularnie przycinać i usuwać suche fragmenty. Zasada ta nie dotyczy odmian zimozielonych, które nie wymagają tego rodzaju zabiegów.

Zieleń na domu — plusy i minusy

Zieleń na domu ma zarówno zalety, jak i wady.

 • Do jej plusów można zaliczyć z pewnością walory termoizolacyjne.
 • Pomaga redukować straty ciepła i może w niektórych przypadkach do pewnego stopnia zastąpić drogi w zakupie oraz montażu styropian.
 • Pnącza są także atrakcyjne wizualnie, działają uspokajająco.
 • To szczególnie cenna cecha dla mieszkańców miast i ich obrzeży.

Rośliny na ścianę domu to również rozwiązanie dla miłośników zieleni i właścicieli niewielkich działek, na których nie ma miejsca na sadzenie drzew czy krzewów. Wówczas szare ściany budynków można zastąpić zielenią, która na przestrzeni pór roku będzie się zmieniała i zaskakiwała barwnym krajobrazem.

Do minusów zieleni na domu trzeba zaliczyć to, że wymaga ona regularnej pielęgnacji oraz dbania, by pojedyncze liście nie blokowały orynnowania wokół domu. Bluszcze czy winorośla należy także przycinać, by nie uszkodziły dachu. Silne pnącza mogą nawet unosić dachówkę do góry i ją odkształcać. Minusem kłączy na elewacji może być także to, że powodują zabrudzenia na murach.

Mimo że rośliny pnące na dom wydają się mieć kilka wad, to ich zalety sprawiają, że warto rozważyć ich posadzenie oraz regularną pielęgnację. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się bardziej energooszczędnym domem oraz wyjątkową atmosferą w otoczeniu domu.

[1] https://www.plymouth.ac.uk/news/living-walls-can-reduce-heat-lost-from-buildings-by-over-30-study-shows

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.