Porady ogrodnicze

Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy

Powojnik kwitnący, znany także jako clematis, to popularne pnącze wieloletnie. Przez niemal cały sezon ubarwia ogród swoimi delikatnymi, ale przyciągającymi wzrok kwiatami. Które clematisy wybrać do ogrodu? Jak je uprawiać? Poznaj najpiękniejsze odmiany powojników i sprawdź nasze wskazówki dotyczące ich pielęgnacji.

Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy
Poznaj najpiękniejsze odmiany powojników i sprawdź nasze wskazówki dotyczące ich pielęgnacji. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Clematis powojnik – krótka charakterystyka

Do powojników zalicza się pnące krzewy lub byliny występujące w tysiącach odmian. Odznaczają się one drobnymi, niepozornymi liśćmi oraz aksamitnymi w dotyku kwiatami w niemal pełnej palecie barw i różnych rozmiarach. Powojniki, zależnie od odmiany, kwitną od wczesnej wiosny do końca jesieni. Ich pędy osiągają długość od 0,5 do nawet 10 m. Poszukujesz długoletniej rośliny i zastanawiasz się, jak długo będzie rosnąć właściwie pielęgnowany clematis? W ogrodzie będziesz mógł obserwować jego kwitnienie nawet kilkanaście lat z rzędu.

Gatunki powojników – podział na grupy

Liczne odmiany powojników dzieli się zazwyczaj na cztery najważniejsze grupy: clematisy wielkokwiatowe, powojniki botaniczne, clematisy viticella i powojniki bylinowe. Poszczególne rośliny różnią się wyglądem, np. długością pędów, wielkością i kolorem kwiatów, liczbą kwiatostanów oraz okresem kwitnienia.

 • Powojniki wielkokwiatowe

To najliczniejsza i dla niektórych ogrodników najbardziej atrakcyjna wizualnie grupa powojników. Obejmuje odmiany o wyjątkowo dużych kwiatostanach. Ich średnica w pełnym rozkwicie osiąga nawet do 20 cm! Występują one w niemal wszystkich kolorach. Najbardziej popularne są powojniki wielkokwiatowe z fioletowymi, niebieskimi, różowymi czy białymi kwiatostanami.

Rośliny z tej grupy dzieli się na kwitnące wcześnie i późno. Popularne powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące to np. Lasurstern, Niobe, Violet Elizabet, Lavender Beauty. Późno kwitnące powojniki z tej kategorii to natomiast: „Perida”, „Romantika”, „Syrena”. Na uwagę zasługują też: powojnik „Comtesse de Bouchaud”, fioletowy powojnik „President”, powojnik „Jackmana” oraz różowy powojnik „Pink Beauty”.

 • Powojniki z grupy Viticella

Clematisy z grupy Viticella zyskały w ostatnich latach dużą popularność wśród ogrodników. Są to odmiany tzw. mieszańcowe, które cechują się odpornością na mróz i choroby. Pochodzą ze skrzyżowania dzikiego gatunku Clematis viticella (powojnika włoskiego) z gatunkami i odmianami powojników ogrodowych.

Pędy tych roślin dorastają do 35 m długości. Kwiaty występują w różnych kolorach, zależnie od odmiany. Mają one niewielką średnicę ok. 57 cm, ale kwitną obficiej i dłużej niż powojniki z innych grup. Popularne odmiany to: „Alba Luxurians”, „Etoile Violette”, „Błękitny Anioł”, „Betty Corning”.

 • Powojniki botaniczne

Clematisy botaniczne są niezbyt rozpowszechnione w polskich ogrodach. Dlaczego? Ich kwiatostany są niewielkie, a przez to dla wielu amatorów ogrodnictwa mniej atrakcyjne. Nie odrzucaj jednak pomysłu posadzenia ich w swoim ogrodzie. W okresie kwitnienia ich pędy uginają się od obfitości kwiatów!

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez różowo_zielona (@asiulek76)

Clematisy botaniczne dostępne są w tysiącach odmian, które zastosować można nie tylko jako rośliny pnące, ale też okrywowe czy rabatowe. W obrębie tej grupy wyróżnia się kilka podgrup, m.in. Atragene, Tangutica, Vitalba, Texensis, Montana, Flammula. Najbardziej popularne odmiany to: „Riga”, „Kaśka”, „Bill MacKenzie”, „Montana Elizabeth”.

 • Powojniki bylinowe

Podobnie jak w przypadku bylin rabatowych pędy powojników bylinowych w okresie zimowych mrozów zamierają. Wiosną wypuszczają jednak nowe pędy. Najważniejsze gatunki w tej kategorii to: „Clematis integrifolia” (całolistny), „Clematis recta” (prosty) i „Clematis tubulosa” (rurowaty).

Zależnie od odmiany powojniki bylinowe tworzą pędy o długości od zaledwie 0,5 po nawet 2 m. Dłuższe wymagają podpór, a krótsze wykazują tendencję do płożenia się. Które odmiany wybrać do ogrodu? Piękne kwiaty i niskie wymagania mają m.in. „Arabella”, „Panther”, „Little Artist”.

Clematis – jak wybrać odmianę dla siebie?

Mnogość gatunków i odmian powojników ogrodowych sprawia, że masz problem z wyborem konkretnego clematisa do swojego ogrodu? Spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań. 

 • Jak bardzo zależy ci na szybkości wzrostu rośliny? 
 • Jaki pokrój clematisów sprawdzi się w Twoim ogródku? 
 • Jakie stanowisko możesz przeznaczyć dla clematisa? 
 • Jak wiele czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację rośliny (np. wymagający powojnik kwiecisty to spore wyzwanie dla osoby początkującej)?

Sprawdź, jakie odmiany polecamy w konkretnych przypadkach.

 • Powojniki do cienia: „Asao”, „Warszawska Nike”, „Ville de Lyon”
 • Powojniki na słoneczne stanowisko: „Jackmanii”, „Kacper”, „Mazowsze”
 • Powojniki pnące (wysokie): „Summer Snow”, „Cecylia”, „Elizabeth”
 • Powojniki niskie (płożące, rabatowe): „Praecox”, „Cassandra”, „Arabella”
 • Powojniki szybko rosnące (na podpory): „Paul Farges”, „Bill MacKenzie”, „Generał Sikorski”
 • Powojniki wolno rosnące (do donic): „Pillu”, „Romatika”, „Julka”
 • Powojniki kwitnące wiosną: „Pamela Jackman”, „Mayleen”, „Stefan Franczak”
 • Powojniki kwitnące latem i jesienią: „Lambton Park”, „Carmencita”, „Błękitny Anioł”

Clematis uprawa

Powojniki możesz uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach (wybierając clematisy wolno rosnące). Mimo mnogości odmian większość powojników odznacza się zbliżonymi wymaganiami dotyczącymi stanowiska czy typu podłoża. 

 • Jakie stanowisko dla powojnika?

W przypadku wybierania stanowiska dla powojników najlepiej sprawdza się zasada „nogi w cieniu, głowa w słońcu”. Jak ją rozumieć? Optymalne warunki do wzrostu zapewnione mają te clematisy, których bryła korzeniowa posadzona jest w miejscu zacienionym. Pędy z liśćmi i kwiatostanami powinny natomiast piąć się po konstrukcjach umieszczonych w pełnym słońcu lub półcieniu.

 • Jakie podłoże dla powojnika?

Z reguły większość powojników lepiej radzi sobie w ziemi ogrodowej niż w pojemnikach. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z sadzenia powojników do donic. Clematis będzie Ci wdzięczny za trzymające wilgoć podłoże, np. ziemię ogrodniczą wymieszaną z kompostem i wzbogaconą obornikiem. Przy uprawie w donicach możesz taką mieszankę nieco rozluźnić, stosując grys.

 • Kiedy sadzić clematisy?

Powojniki najlepiej sadzić do gruntu późną wiosną lub wczesną jesienią. Wtedy gleba jest wilgotna i ciepła, ale nie za gorąca, dzięki czemu zyskujesz pewność, że nie uszkodzisz korzeni. Clematisy możesz sadzić również latem, ale wtedy pamiętaj o częstszym podlewaniu.

 • Jakie wsporniki wybrać dla clematisów?

Powojnikom z pędami długości powyżej 0,5 m musisz zapewnić podporę do wspinania się. Mniej energiczne, a więc wolniej rosnące odmiany posadź przy kratach lub pergolach. Pnącza o silnym wzroście najlepiej sprawdzą się jako osłona całych ścian budynków lub płotów. Niektóre clematisy możesz sadzić pod drzewami, dając im naturalną podporę w postaci pnia i gałęzi.

Przeczytaj również: Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki

Rośliny pnące są bardzo dużą grupą roślin, z których każda będzie miała inne wymagania uprawowe. Fot.123RF.com

Clematis powojnik – pielęgnacja

Pielęgnując powojniki, pamiętaj, że są to rośliny wymagające regularnego podlewania i nawożenia. Większość clematisów powinna być także przycinana. Sprawdź, co warto wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji powojników.

 • Przycinanie powojnika

Z uwagi na sposób i termin przycinania, powojniki dzielą się na trzy grupy.

 • Grupa 1., w której pąki kwiatowe wytwarzane są na zdrewniałych pędach zeszłorocznych, nie podlega cięciu. Gdy roślina nadmiernie się rozrośnie, wykonuje się tzw. cięcie porządkowe.

 • Grupa 2., w której pąki kwiatowe rozwijają się na zeszłorocznych pędach, wymaga delikatnego cięcia powyżej najsilniejszej pary pąków (jesienią lub wczesną wiosną). Brak cięcia powoduje słabsze kwitnienie.

 • Grupa 3., w której pąki kwiatowe zawiązują się na tegorocznych pędach, wczesną wiosną powinna być intensywnie przycinana nad zdrowym pąkiem (ok. 30 cm od podłoża).

Przeczytaj również: Kwitnące pnącza. Które najlepiej wybrać na balkon i taras?

Piękna tunbergia z pomarańczowymi kwiatami. Ogród wertykalny na balkonie.Fot. 123RF/PICSEL

 • Podlewanie powojnika

Powojniki wymagają regularnego podlewania latem. Nawadnianie konieczne jest zwłaszcza w okresie przejściowych susz i upałów. Brak wody może doprowadzić do zasychania pędów i bryły korzeniowej.

 • Nawożenie powojników

Chcesz uzyskać silnie kwitnące pnącze powojnika? Wiosną możesz wzmocnić roślinę nawozem potasowym – takim, jaki stosuje się w uprawie pomidorów.

QUIZ: Potrafisz rozpoznać kwitnące pnącza? Kliknij w zdjęcie i sprawdź swoją wiedzę

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.