Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać glicynię, by pięknie się rozrastała? Wiązanie pędów glicynii

Doskonale prezentuje się na balkonie i pergoli, oplatając ścianę lub jako drzewo soliterowe tuż przed drzwiami twojego domu – wisteria, lepiej znana jako glicynia, to kwitnące pnącze ukochane w sztuce japońskiej i coraz chętniej uprawiane po naszej stronie globu. Jej zapach, liliowe kiście kwiatów oraz łatwość zaplatania sprawiają, że to po nią sięgamy, gdy naprawdę chcemy, by nasz ogród błyszczał na tle innych. Chcesz wiedzieć, jak prowadzić glicynie, by okazale kwitły i to więcej niż raz do roku? Sąsiedzi będą w szoku.

Jak uprawiać glicynię, by pięknie się rozrastała? Wiązanie pędów glicynii
Oto podręczny poradnik "Uprawa glicynii dla początkujących" - znajdziesz w nim ogrom praktycznych wskazówek, które zebrałam od znajomych ogrodników. Fot. billyshimo/123rf.com

Spis treści:

Uprawa glicynii dla początkujących

Naturalnie występuje na obszarach Chin, Korei i Japonii, dlatego też wisteria na stałe wpisana jest w kulturę i krajobrazy tych właśnie regionów świata. Popularnie porasta również dzikie obszary wschodnich Stanów Zjednoczonych. U nas spotkamy ją wyłącznie w prywatnych ogrodach, choć przyjmuje się w nich tak, jakby od samego początku były jej naturalnym środowiskiem.  

To bajecznie kwitnące pnącze, które na przełomie maja i czerwca naprawdę ugina się pod liliowymi, puszystymi kiściami kwiatów. Zdarza się, że prowadzona w uprawie doniczkowej np. Na słonecznym i ciepłym tarasie wypuszcza barwne kwiaty znacznie wcześniej, ciesząc oczy już w kwietniu. Wisteria słynie z kwiatów tak gęstych, że przy wiązaniu na pergoli trudno przez nie dostrzec niebo, ale to nie jedyny element jej niezwykłej urody.  

Na pędach wyrastających z elastycznego pnia, chętnie oplatającego podpory, wiosną rozwijają się setki pierzastych liści o kolorze jasnej, złocistej zieleni, które jesienią mienią się w słońcu, jak złoty wieniec laurowy. Jeśli umiejętnie ją poprowadzisz, nawet w przydomowej uprawie jest w stanie osiągnąć wysokość 10 metrów. Jednak to, jak będzie prezentować się w ogrodzie, zależy wyłącznie od ciebie. Glicynia może rosnąć: 

 • w pionie, porastając powierzchnię szpalerów ogrodowych i trejaży, 
 • w poziomie, wyprowadzona na ażurowe zadaszenie pergoli, zwieszając swobodnie kolorowe kiście kwiatów, 
 • pnąc się po ścianach budynków, powierzchni murów i płotów drewnianych, 
 • na kształt drzewa z bujnie ukwieconą, wzniesioną koroną, gałęziami opadającymi ku dołowi jak u wierzby płaczącej lub w artystycznej formie dużego bonsai. 

Aby słodko pachnące pnącze wykorzystało cały swój naturalny potencjał, a przy tym stało się elegancką dekoracją ogrodu, musisz jednak nauczyć się dbać o nie tak, jak robią to najlepsi angielscy ogrodnicy. Dlaczego akurat oni? Ponieważ w swojej sztuce ogrodniczej stawiają na najważniejsze dla glicynii zabiegi, dopasowując je nie tylko do potrzeb gatunkowych rośliny, lecz także jej odmiany, rozmiarów oraz wieku. Zdradzamy ich patenty, aby uprawa glicynii dla początkujących ogrodników była równie łatwa a efekt po prostu bajeczny. 

 • Sadzenie glicynii 

Roślinę możesz zasadzić, kupując gotową sadzonkę w ogrodnictwie, a także łatwo wysiać do gruntu. Wybór należy do ciebie. Jeśli zdecydujesz się na przesadzenie większego drzewka, poczekaj do wiosny lub jesieni i znajdź mu odpowiednie miejsce. Donica balkonowa nie przyszła ci na myśl? To błąd. Tu glicynia też ma szansę wyrosnąć i pięknie kwitnąć.

glicynia Jej liliowe kwiaty to wyjątkowa ozdoba tarasu i balkonu. Warto poświęcić jej nieco uwagi i zadbać o odpowiednie warunki wzrostu. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl

 • Wysiewanie pnącza z nasion 

To zadanie wymaga niemałej cierpliwości, ale czemu miałbyś nie spróbować? Namocz nasiona wisterii w ciepłej wodzie, pozwól im leżeć w niej 24 godziny, a następnie przenieś je do pojemników – koniecznie każde do osobnej doniczki. Mała siewka glicynii musi pozostać w pomieszczeniu o stałych warunkach przez przynajmniej... 3 lata. Dopiero wtedy, gdy stanie się dość odporna na wahania temperatur, może trafić na zewnątrz. To będzie dla ciebie olbrzymia satysfakcja, gdy z samodzielnie wyhodowanej sadzonki po latach wyrośnie gęsto ukwiecone pnącze. 

 • Stanowisko 

Glicynia najlepiej rośnie tam, gdzie nie docierają wiatry, a za to słońca jest pod dostatkiem. Im cieplej i jaśniej, tym dla niej lepiej. Zwróć uwagę, aby wybrane stanowisko było tym odpowiednim już od razu, ponieważ glicynia szczególnie źle znosi przesadzanie. 

 • Nawożenie 

Roślina w okresie kwitnienia wymaga podania sprawdzonego wcześniej, wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Wiosną można też zasilić ją obornikiem, rozkładając go na podłożu wokół głównego pnia, mniej więcej w obrysie bryły korzeniowej. Uważaj na środki z dodatkiem związków azotowych – podawane w nadmiarze mogą roślinie poważnie zaszkodzić. 

 • Podłoże 

Do wysadzenia wisterii przygotuj żyzne podłoże, lekko wilgotne i dobrze przepuszczalne. Ważne, aby rozwijała się w glebie o odkreślonym pH – sprzyja jej odczyn obojętny, ewentualnie lekko kwaśny. 

 • Podlewanie 

Regularne podlewanie zapewni jej odpowiednie warunki do wzrostu, pilnuj jednak, aby nie zalać korzeni. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale jeśli zdarzy ci się zapomnieć o wieczornym podlewaniu, nic złego się nie stanie. W przedłużających się okresach letniej suszy oraz bezpośrednio po posadzeniu młodej glicynii zadbaj o stałą podaż wody, najlepiej wykorzystując w tym celu system nawadniania kropelkowego. 

 • Przycinanie glicynii 

Zaraz obok wiązania pnącza to jeden z ważniejszych zabiegów w uprawie glicynii. Zaleca się cięcie u kilkuletnich roślin dwa razy w ciągu roku, najlepiej wiosną (usuwanie zmarzniętych pędów oraz wilków u podstawy) oraz jesienią – tak mówi teoria, jednak praktyka angielskich ogrodników pokazuje, że najlepszym terminem na drugie cięcie glicynii jest lipiec, po zakończeniu kwitnienia. W tym terminie poprowadź linię cięcia nad 5 liściem na bocznych pędach. Nietypową praktyką jest cięcie korzeni. Zabieg warto wykonać wówczas, gdy twoja glicynia, dobrze ukorzeniona i zdrowa, kolejny sezon nie kwitnie. 

 • Ochrona zimą 

Osłanianie glicynii w całości zalecane jest przez pierwsze 2-3 lata od posadzenia.

Przeczytaj również: Wiosenne cięcie glicynii. Jak przygotować wisterię do bujnego kwitnienia?

Jak prowadzić glicynie?

Najpopularniejsze w ogrodach są glicynie chińskie i amerykańskie, ale pojawiają się też odmiany japońskie, których kiście kwiatowe są dłuższe, płatki kwiatów luźniej osadzone, a wzrost znacznie wyższy niż w przypadku pozostałych odmian. Niezależnie od tego, po którą roślinę sięgniesz, musisz pamiętać, że wisteria to ciężkie pnącza, które potrzebują naprawdę solidnej podpory, stabilnie osadzonej w podłożu. Okazuje się bowiem, że wraz ze wzrostem najbardziej okazałe rośliny potrafią napierać na podstawę konstrukcji, przesuwać ją i uszkadzać, jeśli nie zostanie ona odpowiednio mocno i głęboko zamocowana w ziemi.

Do uprawy glicynii najlepsze są zatem: 

 • konstrukcje solidnej altany, 
 • mury i betonowe ściany, 
 • masywne ogrodzenia, 
 • duże, solidne pergole, 
 • metalowe łuki na betonowej podstawie, 
 • ażurowe konstrukcje o dużych prześwitach i mocnych łączeniach, 
 • filary i słupy podpierające rozmaite konstrukcje np. zadaszenia tarasowe czy balkonowe.

glicynia ogród Glicynia potrafi porosnąć każdą konstrukcję podporową, dzięki czemu możesz stworzyć za jej pomocą bajkowy tunel, w którym zapach wiosennych kwiatów będzie najatrakcyjniejszym z bodźców. Fot. Aleksandra Góra/deccoria.pl

Oplatając stabilną podporę, pędy glicynii stworzą efektowną dekorację, której zwieńczeniem będzie kwitnąca, poruszająca się łagodnie wraz z podmuchami wiatru korona o kaskadowo spływających po utworzonej konstrukcji kwiatach. Do zaplatania wisterii warto wykorzystać specjalne haki z oczkami, montowane na głównej podporze, które pozwolą na poprowadzenie ocynkowanego drutu lub sznura do wiązania młodych pędów. 

Wiązanie pędów glicynii – ważny zabieg

Do estetycznego poprowadzenia pędów glicynii warto wykorzystywać regulowane, ogrodowe opaski zaciskowe lub klipsy przeznaczone dla wielometrowych pnączy, które wytrzymują ciężar rośliny oraz zmienne warunki pogodowe (silny wiatr na dachu, na który wspięła się wisteria, mógłby uszkodzić delikatniejsze formy wiązania). Wolisz naturalne materiały? W takim przypadku poszukaj nieco grubszego, jutowego sznurka, jednak pamiętaj, że będzie wymagał regularnej wymiany, z uwagi na brak odporności na wilgoć. Metalowe opaski oraz cienkie druciki to nieodpowiedni wybór, ponieważ na młode pędy zadziałają one jak ostrze noża, nacinając i niszcząc miękkie tkanki łodygi.

Wiązanie pędów glicynii to ważny zabieg, dlatego należy pilnować techniki: 

 • młode pędy – zabezpiecz je półpętlą (bez owijania, tylko otocz łodyżkę z jednej strony), podwójny węzeł stabilizujący wykonując na ustawionej dla niej podpórce, dzięki czemu młoda gałąź zyska stabilność oraz przestrzeń do wzrostu nie tylko wzwyż, ale i wszerz; 
 • starsze pędy – dla starszych pędów wystarczy prosty węzeł w kształcie ósemki, w którym miejsce przecięcia się sznurka będzie jednocześnie barierą pomiędzy ciężką łodygą a wspornikiem (w ten sposób wyeliminujesz ryzyko tarcia i uszkodzenia tkanek zewnętrznych pędu). 

Dotąd nigdy nie wiązałeś glicynii? Młode pnącze o elastycznym pniu możesz łagodnie owijać wokół wybranej dla niego podstawy przez pierwsze 2-3 lata, później będzie to znacznie trudniejsze do wykonania. Z kolei świeże pędy formuj w wymarzoną strukturę, jak długo zechcesz, stosując podpory w regularnych odstępach lub rozszerzając ich zakres dla większego rozkrzewienia się rośliny. Podczas wiązania glicynii zwracaj uwagę na układ pędów. Nie powinny się krzyżować ani nadmiernie na sobie opierać. I nie rezygnuj z regularnego przycinania, bo to dzięki niemu roślina będzie w stanie rozrosnąć się tak, że z czasem przejmie część swojego ciężaru.

rośliny Chcesz poprowadzić glicynię jak drzewo lub bonsai? Skup się na obcinaniu dolnych pędów i korekcie górnych łodyg, a uformujesz piękny okaz. Fot. pauws99/123rf.com; 77aga/deccoria.pl

Gdy kupiłam moją pierwszą glicynię do ogrodu, marzyło mi się piękne bonsai, dlatego od początku jej prowadzenia skupiłam się na wyprowadzeniu pnia przy zbudowanej własnoręcznie ramowej podporze. Następnie naśladując sztukę japońską oraz wykorzystując wskazówki angielskich ogrodników, przycinałam rok po roku boczne pędy, aż stworzył się mocny pień. Teraz już tylko podcinam górne łodygi, pobudzając ich wzrost i rozgałęzianie. Jeszcze chwila i będę miała prawdzie drzewo bonsai z niewiarygodnym obłokiem kwiatów w koronie. Taka glicynia wymaga pracy, ale daje efekt, jakiego nikt z moich bliskich wcześniej nie widział.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Róże pnące szybko rosnące. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja

Oryginalne pnącze o niezwykłych możliwościach wzrostu. Rdest Auberta ozdobi każdy ogród

Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki

Portulaka wielkokwiatowa – argentyńska piękność. Wymagania i pielęgnacja, co posadzić obok portulaki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.