Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Oryginalne pnącze o niezwykłych możliwościach wzrostu. Rdest Auberta ozdobi każdy ogród

Rdest Auberta, zwany też rdestówką Auberta, to efektowna roślina pnąca, która zachwyca swoim wyglądem przez cały rok. Na dodatek jest łatwa w uprawie. Chociaż naturalnie występuje na terenie Chin i Tybetu, jest obecnie określana jako najsilniej rosnące pnącze w naszej strefie klimatycznej. Jak uprawiać rdest Auberta we własnym ogrodzie?

Oryginalne pnącze o niezwykłych możliwościach wzrostu. Rdest Auberta ozdobi każdy ogród
Rdest Auberta to nie tylko szybko rosnąca roślina, ale również prosta w uprawie. Fot. CC Search/pinterest.com

Spis treści:

Rdest Auberta – charakterystyka

Rdestówka Auberta zyskała swoją popularność w ostatnich latach XIX w. Jej sadzonki sprowadzono do Europy, gdzie szybko zdobyła rozgłos jako dekoracyjna roślina pnąca na dworkach szlacheckich. Od tamtej pory jest popularną dekoracją ogrodów także w naszym kraju.

Roślina ta szybko się rozwija, a jej wysokość może dochodzić nawet do 15 m – w ciągu roku pędy rdestu Auberta mogą osiągnąć przyrost do ok. 8 m. Jego łodygi są cienkie, bardzo elastyczne i wywijają się w lewo. Liście rdestówki Auberta są ciemnozielone, błyszczące i mają kształt serca.

Prawdziwą ozdobą tego niezwykłego pnącza są jego kwiaty – drobne, delikatne o lekkim zapachu i białej lub kremowej barwie. Kwitną w okresie od lipca do listopada (zanim pojawią się pierwsze przymrozki). Owoce tej rośliny mają kształt białej lub różowej łuszczynki o wielkości ok. 5 mm.

Rdest Auberta – uprawa i pielęgnacja 

Czy uprawa rdestu Auberta jest trudna? Nie! Nie potrzebuje zapewnienia specjalnych warunków, by mogła prężnie się rozwijać.

  • Rdest Auberta – stanowisko i gleba

Choć rzeczywiście to pnącze jest łatwe do uprawy, najszybciej rozwija się na żyznej glebie, na zacienionym (ale nie całkiem ciemnym) stanowisku. Pamiętaj o tym, by zapewnić jej stale wilgotne podłoże. Rdestówka Auberta może być oryginalną ozdobą oczek wodnych, wokół których nie brakuje wilgoci.

To, co może zaszkodzić rdestowi Auberta, to silne mrozy. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć uprawę przed nadejściem zimy lub poczekać do wiosny. Wtedy roślina sama odżyje i odbije się po wyjątkowo mroźnych miesiącach.

rdest auberta Podczas kwitnienia rdest Auberta wydziela delikatny, przyjemny aromat, który przyciąga pszczoły. Fot. CC Search  

  • Kiedy sadzić rdest Auberta?

Zaleca się sadzenie rdestu Auberta wczesną wiosną, czyli już w marcu. Warto poczekać do pierwszych wiosennych roztopów, gdy śnieg całkowicie się rozpuści, a ziemia będzie mogła zostać przygotowana do sadzenia, np. wzmocniona dodatkową ilością nawozu.

  • Jak sadzić rdest Auberta?

Sadzonkę rośliny umieszcza się w glebie tak głęboko, by przykryła warstwę korzeni. Ze względu na szybki przyrost pnączy, roślinę powinny wspierać silne podpory, których nie przeciąży masa pnącza. Warto w tym celu zainwestować w drewniane lub metalowe kratki, które pomogą utrzymać roślinę w górze przez wiele lat.

Pnącze sadzi się w odległości 30–50 cm od ścian oraz 90 cm od innych roślin ze względu na jego ekspansywność. Rdest Auberta jest inwazyjny, dlatego należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów na rabatach oraz o regularnym przycinaniu długości jego pędów o 1/3 po posadzeniu.

Przeczytaj również: Efektowna dekoracja elewacji - czy warto pnączami pokryć ściany?

Pnącza na ściany Pnącza, które gęsto porastają mury. Fot. Pixabay.com, Unsplash.com

  • Podlewanie i nawożenie rdestu Auberta

Roślina ta lubi wodę. Warto pamiętać o tym, szczególnie podczas upałów i przedłużających się susz. Jak nawozić roślinę, by pięła się do góry i była obficie obsypana kwiatami? Ze względu na bardzo szybki wzrost i ogromną ilość kwiatów w trakcie kwitnienia, potrzebuje ona dodatkowego paliwa w postaci nawozu.

W zależności od twoich możliwości możesz nawozić rdest Auberta dwa razy do roku nawozem o przedłużonym działaniu lub co dwa tygodnie dostarczać mu składników mineralnych, których potrzebuje do bujnego rozrostu. Co dwa lata można nawozić glebę, w której rośnie rdestówka Auberta, nawozem naturalnym, pochodzącym z obornika.

Rozmnażanie i kwitnienie rdestu Auberta

Rdest Auberta można rozmnożyć na dwa sposoby: przez odkłady oraz sadzonki półzdrewniałe. Rozmnażanie przez okłady przeprowadza się wiosną. Polega ono na tym, że wybiera się pojedynczy pęd, przyginając go do ziemi, a następnie przysypuje się go warstwą ziemi na długości 25 cm. W tym przypadku konieczne będzie przyciśnięcie pędu ciężkim kamieniem, co zapobiegnie jego odkształcaniu. Pęd regularnie podlewa się aż do jesieni, gdy roślina dobrze się ukorzeni i będzie można ją posadzić w miejscu docelowym.

Półzdrewniałe sadzonki o długości 15 cm pobiera się między lipcem a wrześniem i oczyszcza się je z liści w dolnej części. Tak przygotowane sadzonki wkłada się do doniczek zabezpieczonych folią lub stojących w szklarni. Należy je regularnie cieniować i podlewać przez ok. trzy tygodnie, do całkowitego ukorzenienia się. Następnie można je przesadzić w docelowe miejsce.

Jak wygląda kwitnienie rdestu Auberta? Kwiaty pojawiają się od lipca do października w postaci luźno opadających pnączy o długości nawet do 30 cm.

Choroby i szkodniki rdestu Auberta

Chociaż jest to roślina rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, może się przydarzyć, że zostanie zaatakowana przez grzyby, zwłaszcza na zbyt wilgotnym podłożu. Do charakterystycznych objawów choroby liści rdestu Auberta należą plamy, które pojawiają się na liściach późną wiosną. Jest to tzw. plamistość liści.

Najlepszą opcją jest spryskanie rośliny 2–3 razy środkiem grzybobójczym (fungicydem) po zauważeniu pierwszych brunatnych plam na liściach, by uniknąć rozprzestrzenienia się grzybów na dalszą część rośliny oraz inne sadzonki na rabacie. Jeśli to nie pomoże, będzie trzeba usunąć zarażoną roślinę, a zarażone liście i pędy spalić.

Jeśli zdarzy się, że rdest Auberta będzie rosnąć na zbyt wilgotnej glebie, może zacząć obumierać. Może wtedy wyglądać jak przesuszony. Nie należy go więcej podlewać! W miarę możliwości zaleca się drenaż podłoża lub przesadzenie go w inne, mniej wilgotne miejsce.

Zastosowanie rdestu Auberta w ogrodzie

Jakie jest zastosowanie rdestu Auberta? Przede wszystkim dekoracyjne. Chociaż jest to pnącze inwazyjne, ci, którzy marzą o bujnej zieleni na altankach, balkonach, balustradach i ścianach, zdecydowanie powinni rozważyć zakup rdestówki Auberta.

Roślina może służyć do zasłaniania budynków i wysokich ogrodzeń. Już jedna sadzonka wystarczy na pokrycie ok. 6 m ogrodzenia. Jest to roślina, która znakomicie osłania przed wiatrem.

rdest auberta Rdest Auberta najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych. Fot. CC Search  

Czy rdest Auberta jest trujący?

Piękne rośliny dekoracyjne najczęściej są także trujące. Nie inaczej jest w przypadku tego okazuze względu na zawartość szczawianów rdest Auberta jest trujący dla niektórych zwierząt (w tym kotów i psów) oraz dla dzieci.

Gdy trucizna dostanie się do organizmu po nieopatrznym spożyciu pnącza przez zwierzę lub małe dziecko, mogą pojawić się problemy z nerkami, wskazujące na zatrucie.

Ze względu na szybki wzrost, trzeba również pamiętać o regularnym przycinaniu rośliny, która pozostawiona sama sobie może zawisać nad oknami (pokoju czy garażu) i stanowić zagrożenie dla dziecka.

Czy warto kupować rdest Auberta do swojego ogrodu? Jeśli jesteś gotowy na pracę z tą niezwykle szybko pnącą się rośliną i masz warunki do jej bezpiecznej uprawy, to rzeczywiście jej zakup jest wart rozważenia. Delikatne, lekko pachnące białe kwiaty można wykorzystać jako dekorację wnętrz np. w postaci zasuszonego bukietu. Odpowiednio pielęgnowana rdestówka Auberta będzie kwitnąć niemal do samej jesieni!

Przeczytaj również: Podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Posadź glicynię w swoim ogrodzie

glicynia Glicynia (wisteria) to niezwykle popularne pnącze, które znajduje wiele zastosowań. Fot.pixabay.com

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażenia na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.