Porady ogrodnicze

Pomysł na hiacynty w szkle. Jak je pielęgnować?

Te piękne kwiaty zdobyły popularność w Europie już w XVII wieku. Od tamtego czasu stale zachwycają ogrodników.Sprawdź, jak uprawiać je w domu i jak dbać o hiacynty w szkle.

Pomysł na hiacynty w szkle. Jak je pielęgnować?
iacynty to piękne kwiaty, które można też hodować w doniczkach i szklanych pojemnikach. Fot.123RF.com
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Na czym polega pędzenie hiacyntów?

Hiacynt to roślina cebulowa, której cechą charakterystyczną jest wspaniały kwiatostan woskowatych, dzwonkowatych kwiatów w różnych kolorach. Może to być kolor:

 • biały,
 • kremowy,
 • różowy,
 • fioletowy,
 • niebieski,
 • żółty.

W ogrodach kwiaty te pojawiają się zazwyczaj w okolicach kwietnia i maja. W domach najczęściej dekorujemy nimi pomieszczenia od stycznia do kwietnia. Bardzo intensywnie i słodko pachną.

A jak to się dzieje, że w domach kwitną one wcześniej? Wszystko przez zabieg tzw. pędzenia, które musi trwać od jesieni. Polega on na tym, że zakupione we wrześniu lub w październiku cebule hiacyntów sadzimy w doniczkach, mniejszych lub większych, pojedynczo lub w grupach i zakopujemy gdzieś w ogrodzie lub trzymamy w chłodzie na balkonie, w zimnym garażu lub innym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach od zera do pięciu st. C.

Po mniej więcej 8-10 tygodniach przenosimy hiacynty w nieco cieplejsze miejsce. W tym czasie najczęściej widoczna jest już kiełkująca, zielona część rośliny, a od spodu doniczki można zauważyć białe korzenie. To znak, że cebula hiacynta jest gotowa do kwitnienia i możemy przenieść je do domu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agnieszka (@agnieszka0821)

Jeżeli nie zadbaliśmy o posadzenie hiacyntowych cebul jesienią, nic nie szkodzi. Niemal we wszystkich sklepach ogrodniczych, a także w kwiaciarniach, a czasami nawet w marketach od lutego do marca dostępne są te rośliny. Są one posadzone w niewielkich doniczkach i przeszły już wymagany czas przechłodzenia. Możemy więc mieć pewność, że na pewno zakwitną.

Jak dbać o hiacynty w szkle z ziemią?

 • Stanowisko

Kupione w kwiaciarni, podpędzone hiacynty w doniczkach z widocznym już pędem kwiatostanowym ustawiamy w jasnym miejscu.

 • Temperatura

Optymalna temperatura to 20 st. C, przy wyższej rośliny szybciej przekwitną.  Jeśli pędy lub liście przechylą się na bok – można je podeprzeć. W sytuacji, kiedy kupiona roślina nie ma jeszcze widocznego pąka – możemy przyśpieszyć proces jego rozwoju, umieszczając roślinę w ciemności i chłodzie lub nakładając na kwiat papierowy kapturek.

 • Podłoże

Dobrze, jeśli ich ziemia jest stale lekko wilgotna. Najlepszym rozwiązaniem jest nalewanie wody na podstawkę pod doniczką, aby cebula hiacynta nie była podlewania bezpośrednio. Po upływie kilkunastu minut wylej nadmiar wody, który został na podstawce.

 • Podlewanie

Kwiaty muszą być podlewane regularnie w okresie kwitnienia, ale po przekwitnięciu trzeba je przesuszyć. Jak już wiemy, kwiaty hiacyntów cieszą oczy jedynie przez kilka tygodni.

Sprawdź, co zrobić z hiacyntami w szkle, gdy przwkwitną. Obejrzyj filmik naszego eksperta!

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Nie wyrzucajmy przekwitniętych roślin. Kiedy kwiaty zaschną, należy je poobrywać – aby roślina nie traciła energii na zawiązanie nasion. Liście i pędy pozostawiamy w doniczce, nadal podlewamy i delikatnie zasilamy, dopóki nie zaschną, gdyż przeprowadzając proces fotosyntezy, magazynują w cebuli siły i materiał na zakwitnięcie w przyszłym sezonie. Dopiero kiedy liście zżółkną można je usunąć, cebule natomiast wykopujemy, suszymy i wkładamy do papierowej torebki, którą umieszczamy w przewiewnym, ciemnym i suchym miejscu.  Tak zabezpieczone cebule sadzimy w ogrodzie na rabatach lub w donicach na tarasie w drugiej połowie września, w rozstawie ok. 15-20 cm.

Hiacynt w szkle - uprawa wodzie

Hiacynty mogą być też uprawiane w sposób hydroponiczny, czyli zamiast ziemi możemy je uprawiać w wodzie.

 • W tym celu należy w pierwszej kolejności delikatnie wypłukać podłoże, w którym do tej pory znajdowały się cebulki i przygotować wybrane szklane naczynie.
 • Dostępne są specjalne naczynia do uprawy roślin cebulowych, ja jednak wybrałam takie, jakie akurat miałam w domu pod ręką.
 • Wypełniamy je kamieniami, grysem lub keramzytem i na nich umieszczamy cebulki.

Wszystko dlatego, że nie mogą być one zanurzone w wodzie, bo zaczęłyby gnić. Do wody dostęp mają mieć tylko korzenie.

Im chłodniej będą miały hiacynty, tym dłużej będą kwitły. W cieple szybko przekwitają. Ważne jest też światło. Jeżeli nie znajdziemy dla naszej rośliny jasnego miejsca, łodyga i liście mogą się zanadto wydłużać, aż w końcu ciężki kwiatostan przechyli się i zacznie opadać ku ziemi.

 • Systematycznie hiacynty podlewamy, dbając aby podłoże było wilgotne, ale nie zbyt mokre.
 • Nie zaszkodzi je też zasilić odrobiną nawozu do roślin kwitnących.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @nietylkowianki

Hiacynt – choroby i szkodniki

Zarówno liście, kwiatostany, jak i cebulki narażone są na różnego typu choroby. Zacznij od unikania nadmiaru wody, który może być powodem powstawania infekcji. Poza tym zawsze sadź tylko zdrowe okazy, bez żadnych uszkodzeń. Nie tylko hiacynty, kwiaty i liście, muszą być obserwowane. Sprawdzaj także przechowywane cebule – jeśli pojawią się uszkodzenia lub plamy, niezwłocznie usuń zainfekowaną cebulkę.

Jakie choroby i bakterie atakują hiacynty w w domu?

 • Szara pleśń,
 • zgnilizna korzeni,
 • zgnilizna twardzikowa,
 • żółta bakterioza,
 • mozaika hiacyntów.

Domowe kompozycje z hiacyntów

To jak je wyeksponujemy w domu, zależy już tylko od naszej wyobraźni i od naszych upodobań. Jeżeli mamy dość dużą cebulę, u której widać wybijające się np. dwa kwiatostany lub więcej, to może być ona sama w sobie wystarczającą ozdobą. Wystarczy wstawić ją do wybranej osłonki i praktycznie gotowe.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @life_passion_inspiration_

Dodatkiem mogą być tu przykładowo gałęzie derenia białego o dekoracyjnej czerwonej korze. Mogą się one przydać, jeżeli kwiatostan okaże się duży. Będą podporą chroniącą kwiaty przed wyłamaniem. Pięknie prezenować będzie się również hiacynt w szkle z mchem.

Hiacynty ślicznie prezentują się również w różnego rodzaju koszykach. Nie musimy ich przesadzać, a jedynie umieszczamy w takim pojemniku, który powinien być wyłożony folią. Żeby nie było widać produkcyjnych, niezbyt atrakcyjnych donic, możemy je zamaskować mchem lub innym wybranym materiałem.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @life_passion_inspiration_

Zamiast gałęzi czy mchu możemy użyć innych suszonych roślin, jakie zostały nam na przykład po zimowych dekoracjach. Dla przykładu może być to kalocefalus Browna. W zasuszonej formie jest on tak samo dekoracyjny jak jesienią. Będzie ciekawym uzupełnieniem i tłem dla kremowego kwiatostanu hiacynta.

Z hiacyntów możemy też stworzyć różnokolorową większą kompozycję. Wystarczy posadzić je w grupie, 5 lub więcej sztuk. Podczas przesadzania pamiętajmy, aby wierzchołek cebuli wystawał nad powierzchnię ziemi. Wypełnieniem przestrzeni mogą być gałęzie bluszczu, które albo ukorzenią się w nowym podłożu, albo ładnie zasuszą. W każdej formie będą wyglądały dobrze. Już po dwóch, trzech tygodniach do tej zieleni dołączą żywe kolory kwiatów.

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Doniczki-kotki z plastikowej butelki na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pomysł na hiacynty w szkle. Jak je pielęgnować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.