Porady ogrodnicze

Podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Posadź glicynię w swoim ogrodzie

Glicynia (inaczej wisteria) zachwyca przede wszystkim bujnymi i puchatymi kiściami kwiatów. Choć w Polsce nie osiąga tak imponujących rozmiarów, jak w Japonii, skąd pochodzi, jest jednym z najbardziej okazałych pnączy ogrodowych. Ten prawdziwy cud natury może ozdobić również twój ogród. Dowiedz się, jak uprawiać, kiedy sadzić i na co zwracać uwagę przy pielęgnacji wyjątkowej rośliny, jaką jest wisteria.

Podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Posadź glicynię w swoim ogrodzie
Glicynia (wisteria) to niezwykle popularne pnącze, które znajduje wiele zastosowań. Fot.pixabay.com

Spis treści:

Glicynia (wisteria) – skąd pochodzi?

Glicynia pochodzi z Dalekiego Wschodu. W naturalnym środowisku rośnie w Japonii, Chinach, Korei, jako roślina dziko rosnąca występuje również w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego (od słowa „glykos”) i oznacza „słodki”. Glicynia w ogrodzie jest bowiem nie tylko efektowną ozdobą o ogromnych gronach tworzonych przez delikatne motylkowe kwiaty. Cechuje się ona także zniewalająco słodką wonią, która sprawia, że przebywanie w jej otoczeniu jest niezwykle odprężające i przyjemne.

Glicynia – popularne odmiany w polskich ogrodach?

Na całym świecie uprawiane są dziesiątki odmian glicynii. Wiele z nich znajdziesz również w polskich sklepach ogrodniczych. Jakie odmiany wisterii wybrać? Poniżej znajdziesz najbardziej popularne drzewka w naszym kraju.

  • Glicynia Macrobotrys – zdecydowanie najbardziej imponująca i spektakularna odmiana. Kwiaty w kolorze pastelowego ciemnego fioletu pojawiają się na tym pnączu dwa razy w roku. Zebrane w grona osiągają przeważnie długość 80–100 cm. Zdarza się jednak, że kwiatostany są dłuższe. W Księdze Rekordów Guinnessa znajdziesz zdjęcia rośliny z gronami o długości aż 180 cm!

  • Glicynia Alba – przypominające watę cukrową puchate grona kwiatów osiągają długość nawet do 60 cm. Podobnie jak odmiana Macrobotrys, kwitnie dwukrotnie w sezonie: na przełomie maja i czerwca oraz lipca i sierpnia. Wisteria Alba jest najszybciej rosnącą odmianą – osiąga do 3 m wysokości w ciągu roku.

  • Glicynia Rosea – odmiana wyhodowana w Holandii. Rocznie przyrasta o 1–2 m długości, a dorasta łącznie do około 10 m. Obok jej intensywnie różowych kwiatostanów nie da się przejść obojętnie. Groniaste kiście o motylkowatych liściach dorastają do około 30 cm długości. Wisteria Rosea kwitnie dwukrotnie w jednym roku: na początku maja i (mniej obficie) w sierpniu.

glicynia odmiany Spośród kilku gatunków wisterii w naszym kraju uprawiana jest najczęściej glicynia chińska. Fot.pixabay.com

Glicynia w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wysoka może być wisteria? Drzewo, a właściwie zdrewniałe pnącze, może urosnąć od 10 do 20 m wysokości (w zależności od odmiany). Jak już wcześniej wspominało, kwiatostany mogą osiągać zróżnicowaną długość. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne w sprzedaży odmiany tej pięknej rośliny, mogą one mieć od 15 do nawet 100 cm długości.

Choć glicynia jest bajecznie piękna, jest także niestety toksyczna. Trujące są wszystkie części rośliny: pędy, kwiaty oraz liście. Zawierają one silnie toksyczne glikozydy, które odpowiadają m.in. za kolor i zapach rośliny. Należy mieć na uwadze, że glicynia w ogrodzie może stanowić zagrożenie dla małych dzieci lub zwierząt domowych.

Przeczytaj również: Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki

pnące do altan i pergoli Rośliny pnące są bardzo dużą grupą roślin, z których każda będzie miała inne wymagania uprawowe. Fot.123RF.com

Glicynia – cena

Jeśli nie obawiasz się uprawy wisterii, w dobrych sklepach ogrodniczych bez trudu znajdziesz to egzotyczne pnącze. Cena glicynii uzależniona jest od odmiany oraz wieku rośliny. Jej sadzonki możesz kupić zarówno w bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej cenie. Na zakup pnącza wydamy średnio 30-40 zł. Z kolei nasiona można kupić w cenie od 4 do 20 zł za opakowanie. 

Uprawa glicynii. Kiedy i jak ją posadzić?

Jeśli planujesz uprawę glicynii, masz dwie opcje do wyboru. Możesz zdecydować się na gotową sadzonkę, którą umieścisz bezpośrednio w gruncie, lub uprawę z nasion w donicy. W przypadku sadzenia najlepszą porą jest wczesna wiosna lub jesień. To najbezpieczniejszy czas, w którym roślina z pewnością się przyjmie w podłożu, co zwiększa szansę na jej kwitnienie w przyszłości.

  •  Glicynia z nasion

Uprawa glicynii z nasion jest rozwiązaniem dla osób cierpliwych. Zacznij od namoczenia nasion przez około 24 godziny w ciepłej wodzie. Każde nasiono umieść następnie w oddzielnej doniczce z podłożem ogrodniczym i pozostaw do wykiełkowania. Pozwól wisterii rosnąć w cieple przez minimum 3 lata. Dlaczego? Młoda glicynia jest bardzo wrażliwa na spadki temperatur. Po upływie tego czasu możesz wysadzić roślinę do gruntu. Niech cierpliwość cię jednak nie opuszcza – wisteria wyhodowana z nasion zakwita dopiero po około 7 latach.

  • Glicynia na pergoli czy na pniu?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej będzie rosła wisteria? Na pergoli w nasłonecznionym miejscu, koniecznie osłoniętym od wiatru. Wisteria na pergoli, zwłaszcza w kształcie tunelu, wygląda niezwykle efektownie. Gdzie jeszcze sprawdzi się glicynia? Na pniu drzewa, które oplącze swoimi pędami niczym warkoczem, również będzie wyglądała wyjątkowo efektownie. Jakie inne miejsca lubi glicynia? Podpory, balustrady lub ogrodzenia będą świetnym rozwiązaniem dla silnie rozrastających się pędów. 

  • Glicynia – jakie stanowisko?

Sadząc glicynię, pamiętaj o tym, by zapewnić jej słoneczne stanowisko. W miejscach zacienionych, a nawet znajdujących się w półcieniu, roślina wyda znacznie mniej kwiatów niż w słońcu. O czym jeszcze musisz pamiętać, szukając miejsca dla glicynii? Roślinie należy zapewnić silne podpory, gdyż pędy silnie się rozrastają i z biegiem czasu drewnieją.

glicynia zastosowanie Glicynia najpiękniej wygląda posadzona przy ścianach budynków, a także przy altanach, trejażach czy pergolach. Fot.pixabay.com

Jak pielęgnować glicynię?

Glicynia nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Aby móc cieszyć się obfitym kwitnieniem i pięknym zapachem, należy jednak pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych. 

  • Podlewanie glicynii 

Wisteria lubi wodę, dlatego wymaga obfitego i regularnego podlewania. Nasłonecznione miejsce i odpowiednia ilość wody stanowią gwarancję, że glicynia na pergoli, balustradzie, balkonie czy innej podporze będzie bujnie kwitnąć. Nie obawiaj się przelania rośliny – jej korzenie nie są wrażliwe na nadmiar wilgoci. Szczególnie obficie podlewaj ją podczas suszy i upalnych dni.

  • Jak prawidłowo nawozić wisterię?

Nawożąc glicynię, zachowaj ostrożność. Zbyt duże ilości azotu obecne w nawozach dla roślin mogą zaszkodzić bakteriom korzeniowym, z którymi wisteria żyje w symbiozie. W przypadku nadmiaru tego pierwiastka roślina nie będzie kwitła efektownie, natomiast bardzo mocno rozrosną się jej liście i pędy. Do nawożenia tej rośliny najlepiej stosować nawozy z potasem i fosforem. Można też zasilać ją wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub po prostu rozłożyć wokół pnącza obornik.

  • Przycinanie glicynii

Glicynię przycina się dwa razy w roku. W marcu usuń chore i przemarznięte pędy. W lipcu skróć koniecznie młode pędy boczne. Przycinanie sprawia, że kwiatostany glicynii są bardziej okazałe. Aby tak się stało, przytnij pędy zaraz nad najwyższym pąkiem. Wówczas kwiatów będzie więcej.

Jeśli twoja wisteria nie kwitnie, przycinanie także może okazać się pomocne. W przypadku, gdy nie daje ono oczekiwanych efektów i przez kilka lat roślina nie wytwarza kwiatostanów, przytnij jej korzenie. Jeśli i to nie poskutkuje, uzbrój się w cierpliwość. Niektóre odmiany kwitną dopiero po 10 latach.

Przeczytaj również: Jej kwiaty zmieniają barwę przez cały okres kwitnienia. Jak uprawiać lantanę?

lantana Interesującą cechą kwiatów lantany jest zmienność kolorów. Fot.pixabay.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.