Porady ogrodnicze

Jej kwiaty zmieniają barwę przez cały okres kwitnienia. Jak uprawiać lantanę?

Ze względu na zmienną barwę kwiatostanów i tropikalne pochodzenie lantana pospolita nazywana bywa kameleonem wśród roślin kwitnących. Jakie warunki trzeba jej zapewnić, aby odwdzięczyła się obfitym kwitnieniem? Podpowiadamy, jak uprawiać lantanę krok po kroku.

Jej kwiaty zmieniają barwę przez cały okres kwitnienia. Jak uprawiać lantanę?
Interesującą cechą kwiatów lantany jest zmienność kolorów. Fot.pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Lantana pospolita (Lantana camara L.) jest jednym z gatunków roślin kwitnących z rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Naturalnie występuje w takich krajach Ameryki Południowej i Środkowej jak m.in. Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, a także w wyspiarskich państwach Karaibów. W Polsce lantana uprawiana jest jako obca i inwazyjna roślina ozdobna.

Lantana – charakterystyka gatunku

Jak wygląda lantana? Charakterystyka gatunku jest stosunkowo łatwa, ponieważ cechuje się on wyglądem odmiennym od dekoracyjnych roślin rodzimych. Jej łodygi czterokanciaste z zagiętymi cierniami osiągają w uprawie ok. 0,5–1 m, a w naturalnym środowisku nawet ponad 2–3 m długości. Z czasem delikatnie drewnieją, dzięki czemu lantana uważana jest za półkrzew. Liście tego gatunku są podłużne, z brzegami piłkowanymi i szorstkimi włoskami na powierzchni. Po rozdarciu wydzielają nieprzyjemny zapach.

Kwitnienie lantany odbywa się w okresie od czerwca do października. Wtedy jej łodygi zwieńczone są zmieniającymi barwę główkowatymi kwiatostanami. Mają one zdolność do zmiany koloru podczas kwitnienia (zależnie od odmiany) - od białej, przez żółtą, po różową lub czerwoną. Na całej roślinie pojawiają się groniaste kwiatostany odmiennej wielkości. Te ułożone na zewnątrz krzewu są największe – ich średnica wynosi do 10 mm. Jesienią wykształcają się z nich czarne, pestkowe, mięsiste i trujące owoce.

Lantana – odmiany

Odmiany lantany oferowane w sprzedaży są mniej inwazyjne niż te występujące naturalnie. Chociaż nie są one odporne na silne mrozy, mogą przetrwać pierwsze przymrozki, aby na wiosnę nadal cieszyć swoim egzotycznym wyglądem.

Podoba ci się lantana? Odmiany, które chętnie uprawiane są w klimacie umiarkowanym, to m.in. „Calippo Orange” i „Sunkiss” z żółtopomarańczowymi kwiatostanami. Inne odmiany lantany warte uwagi to np. „Goldsonne” z kwiatami żółtymi oraz „Profesor Raoux” z kwiatostanami różowymi zmieniającymi się na czerwono. Potocznie ta odmiana nazywana bywa, ze względu na zestawienie kolorów, hiszpańską flagą. Lantana z białymi kwiatami to odmiana np. „White Sun”, a z wielokolorowymi – „Tutti Frutti”.

lantana odmiany Istnieje wiele odmian lantany, które różnią się przede wszystkim barwą kwiatów. Fot.pixabay.com

Uprawa lantany krok po kroku

Lantana pospolita jest rośliną niedostosowaną do polskich warunków pogodowych. Z tego względu uprawia się ją przede wszystkim w pojemnikach jako roślinę wieloletnią. Przed wystąpieniem przymrozków należy donicę wynieść do pomieszczenia, w którym panuje temperatura wyższa niż na zewnątrz (8–14°C).

Niektórzy ogrodnicy uprawiają lantanę w gruncie jako roślinę jednoroczną, która – ze względu na samosiew – odradza się następnej wiosny. Zdarza się, że dobrze okryta może przezimować. Na czym polega uprawa lantany krok po kroku? Sprawdź nasze poniższe podpowiedzi!

  • Sadzenie lantany

Nie wiesz jeszcze, czy zdecydujesz się na uprawę lantany jako rośliny wieloletniej w donicy, czy jednorocznej w gruncie? Zastanawiasz się, jaka ziemia dla lantany będzie dobrym wyborem? Gatunek ten najlepiej rozwija się w glebie żyznej, próchniczej, o delikatnie kwaśnym pH. Przetrwa jednak w niemal każdym przepuszczalnym podłożu. Sadzenie lantany, jej przesadzanie i odmładzanie planuj na wiosnę, np. kwiecień.

  • Lantana – stanowisko

Lantana pospolita może być sadzona w pojemnikach. Wtedy najczęściej wystawiana jest na taras lub balkon w najbardziej słonecznym miejscu. Zdarza się też uprawiana w gruncie. Stanowisko dla lantany powinno jednak znajdować się w zacisznym, osłoniętym od wiatru, ale mocno nasłonecznionym zakątku ogrodu. W takich warunkach jest szansa, że nie zabije jej mróz i będzie pięknie kwitnąć lub nasiona rośliny szybciej wykiełkują w kolejnym sezonie wegetatywnym.

  • Podlewanie lantany

Lantana, jako roślina występująca w klimacie tropikalnym, odporna jest na chwilowe susze. Uprawiana w gruncie jest niemal samowystarczalna – poza przedłużającymi się okresami upałów bez deszczu możesz nawadniać ją sporadycznie.

Jeśli Twoja lantana rośnie w pojemniku, wymaga regularnego nawadniania przez całe lato. Podlewanie lantany powinno być jednak umiarkowane – gatunek ten nie lubi przelewania i stale wilgotnego podłoża. Zimą można zmniejszyć częstotliwość nawadniania.

Przeczytaj również: Jak podlewać ogród latem? 10 zasad nawadniania roślin nie tylko w upały

jak podlewać ogród latem Podlewanie ogrodu latem to niby prosta sprawa, jednak często popełniamy przy tym błędy. Fot.pixabay.com

  • Nawożenie lantany

Gatunek, który wytwarza obfite kwiatostany, powinien być regularnie nawożony. Najlepiej w celu dostarczania tej roślinie składników odżywczych sprawdzą się nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. Stosuj je zgodnie z instrukcją producenta w okresie od maja do sierpnia. Nawożenie lantany przeprowadzaj nie częściej niż raz w tygodniu. 

  • Choroby i szkodniki lantany

Zastanawiasz się, jakie choroby i szkodniki lantany mogą zaszkodzić tej dekoracyjnej roślinie? Gatunek ten na szczęście rzadko choruje, częściej natomiast atakują go szkodniki roślin. Uważaj na symptomy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wciornastek, przędziorków chmielowców, mszyc czy mączlika. O ich obecności mogą świadczyć brązowe plamy na liściach lub białawy nalot. Do zwalczania szkodliwych owadów stosuj odpowiednio dobrane opryski.

Przeczytaj również: Najczęstsze choroby malin i ich zwalczanie

  • Lantana – przycinanie

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych, których wymaga lantana, przycinanie jest jednym z najważniejszych. Wiosną, przed wystawieniem donicy z rośliną na zewnątrz, przeprowadza się skracanie zimowych pędów rośliny matecznej. Latem, w okresie kwitnienia, dobrze jest usuwać przekwitnięte kwiatostany. Jesienią natomiast można przyciąć lantanę przed okresem zimowego spoczynku.

  • Rozmnażanie lantany

Jak przeprowadzić skuteczne rozmnażanie lantany? Odpowiedni okres na tego typu zabiegi przypada dwukrotnie w ciągu roku. Możesz pobrać zdrewniałe sadzonki do ukorzenienia przed sezonem, a więc między lutym a marcem. Jeśli wolisz ukorzeniać sadzonki zielone, lepszym momentem będzie czas od czerwca do lipca. Zamoczone w ukorzeniaczu w płynie końcówki umieść w mokrym piasku. Po miesiącu powinny pojawić się korzonki.

lantana Aromat kwiatów lantany często przyciąga motyle. Fot.pixabay.com

Lantana – zastosowanie

Jakie, poza dekoracyjnym, ma zastosowanie lantana? Roślina ta w swoim naturalnym środowisku uznawana jest za ozdobny chwast. W klimacie umiarkowanym to egzotyczna roślina dekoracyjna – jednoroczna ozdoba rabat lub wieloletnia do kompozycji doniczkowych. Zdaniem wielu naukowców z różnych ośrodków badawczych stanowi ona także ciekawy przykład rośliny leczniczej. Wyciągi z jej liści, owoców czy kory stosowane są m.in. do leczenia trądu. W nieodpowiedniej dawce mogą być jednak trujące.

Lantana – ciekawostki

Roślina ta ma własności allelopatyczne, a więc hamuje wzrost innych gatunków roślin w swoim otoczeniu. Z tego względu przy sprzyjających warunkach uprawnych, czyli w klimacie bez przymrozków i mrozu, staje się trudnym do wytępienia chwastem. W Indiach uzyskała nawet przydomek „Curse of India”, tj. przekleństwo Indii. W Polsce lantana znana jest co najmniej od końca XIX wieku.

Przeczytaj również: Kosmos w ogrodzie. Kwitnie barwnie i obficie od lipca aż do pierwszych przymrozków

kosmos kwiat Chociaż kosmosy na długi czas odeszły w zapomnienie, obecnie wracają do łask. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jej kwiaty zmieniają barwę przez cały okres kwitnienia. Jak uprawiać lantanę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.