Porady ogrodnicze

Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki

Pergole to elementy architektury ogrodowej, które w dużej mierze są stworzone, aby pięły się po nich rośliny. Mogą się prezentować atrakcyjnie bez nich, jednakże dopiero wtedy, gdy zostaną obrośnięte przez zieloną gęstwinę liści, staną się naprawdę przyjemne dla oka. Jakie okazy będą się na nich czuć najlepiej?

Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki
Rośliny pnące są bardzo dużą grupą roślin, z których każda będzie miała inne wymagania uprawowe. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak wybrać roślinę pnącą do ogrodu?

Rośliny pnące można posadzić w niemalże każdym ogrodzie. Mogą mieć różne zastosowania – dekoracyjne, okrywowe i osłaniające. To oznacza, że są nie tylko ozdobne, ale i bardzo praktyczne. Jest wiele pnączy, które możesz wysiać wprost do gruntu wiosną i poczekać, że obejmą większą część twojego ogrodu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich szczególne cechy i wymagania uprawowe, zanim zdecydujesz się na konkretny okaz.

Przede wszystkim, zdecyduj się na szybkorosnące pnącze wieloletnie, które raz posadzone będzie ozdabiać twoją pergolę czasem nawet i zimą. Pamiętaj, że musisz je również dobrać pod kątem wymagań:

 • glebowych,
 • nasłonecznienia,
 • obszarowych,
 • co do podpór.

Rośliny pnące są bardzo dużą grupą roślin, z których każda będzie miała inne wymagania uprawowe. Pamiętaj, że każda z nich będzie też inaczej reagować na patogeny chorobowe i szkodniki, które chętniej atakują jedne, aby rezygnować ze swojej obecności na innych. Każdy twój wybór będzie dobry, jeśli tylko postanowisz zapewnić roślinie to wszystko, czego faktycznie potrzebuje.

Aby było ci łatwiej, poniżej podzieliliśmy na najpopularniejsze rośliny pnące, które zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie, na kilka grup.

Kwitnące pnącza na stanowiska słoneczne

Najpopularniejsze rośliny pnące to te, które kojarzą się z bujnym kwitnieniem i niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Jest wiele gatunków i odmian, które każdego roku zachwycają swoim wyglądem i mało wymagającą pielęgnacją. Pamiętaj o zapewnieniu im rzeczonego słońca i jednocześnie regularnego podlewania, dla zachowania równowagi rozwoju.

 • Powojnik to niewątpliwie najbardziej rozpowszechnione pnącze kwitnące, które można spotkać w niemalże każdym ogrodzie. Ma pojedyncze, pełne lub niepełne kwiaty. Jeśli zdecydujesz się na odmianę wielkokwiatową, zapewnisz sobie prawdziwie obfite kwitnienie, które będzie miało miejsce przez całą wiosnę, w zależności od wybranej odmiany. Powojniki wymagają gleb żyznych, zasobnych w wilgoć i składniki pokarmowe. Czepiają się podpór za pomocą specjalnych wąsów.

POWOJNIK Powojniki są łatwe w uprawie i pięknie prezentują się w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL

 • Róża pnąca to propozycja dla ogrodników ceniących tradycję w połączeniu z praktycznymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Nie ma nic bardziej klasycznego w ogrodzie niż pięknie kwitnąca róża. Jest to tak naprawę pnącze pozorne, ponieważ nie ma organów czepnych. Posadź ją przy ażurowej ścianie altany, a zacznie rosnąć, przeplatając pędy w taki sposób, aby dobrze trzymać się ścianki. Możesz jej w tym pomóc w początkowej fazie rozwojowej.

Obok obficie kwitnących różny pnących ciężko przejść obojętnie Fot. 123RF/PICSEL

 • Winobluszcz to pnącze z niezwykle ozdobnymi, pięciolistkowymi liśćmi, które jesienią pięknie przebarwiają się na intensywny, czerwony kolor. Rośnie bardzo szybko i jest ekspansywny, dlatego, zanim się na niego zdecydujesz, zastanów się, czy nie będzie przeszkadzał. Jeśli chcesz mieć wyjątkowo dekoracyjną altanę jesienią, ta roślina będzie idealna. Miej na uwadze, że jej owoce są trujące.

Pnącza idealne do cienia

Jeśli twoja altana znajduje się w miejscu, w którym jest niewiele światła, zapewne nie będziesz chciał jeszcze bardziej go ograniczać. Jeśli jednak chcesz mieć dekoracyjne pnącze, nic straconego. Wystarczy, że posadzić je od strony północnej. Nie musisz się martwić, ponieważ jest wiele naprawdę pięknych roślin, na które możesz w takiej sytuacji zwrócić uwagę.

 • Hortensja pnąca to propozycja dla osób lubiących białe kwiaty. Pnącze kwitnie od lipca do sierpnia. Ma duże liście, które rozwijają się na pędach z korzeniami czepnymi. Oznacza to, że hortensja doskonale radzi sobie ze wspinaniem i w stosunkowo krótkim czasie może objąć dużą powierzchnię. Dorasta nawet do 20 m i świetnie rośnie na stanowisku ciemnym i wilgotnym. Preferuje kwaśną glebę.

hortensja pnąca Hortensja pnąca dorasta do kilku metrów wysokości. Fot. 123RF/PICSEL

 • Przywarka to nieco słabiej od hortensji rosnące pnącze, które może osiągnąć maksymalnie 6 m wysokości. Doskonale radzi sobie w cieniu, dlatego z powodzeniem uda ci się na północnej ścianie. Lubi wilgoć i niskie pH gleby.

 • Kokornak to pnącze ozdobne przede wszystkim ze względu na swoje sercowate, bardzo duże liście. Lubi cień, w którym może osiągać nawet do 10 m wysokości. Potrzebuje wilgotnej, żyznej gleby. Nie wytwarza korzeni czepnych, dlatego dobrze będzie się czuł przy ażurowej ścianie altanki bądź na blisko usytuowanej, drewnianej pergoli.

Kokornak szybko pnie się po podporach. Fot. 123RF/PICSEL

Pnącza do zimowego ogrodu

Jest też kilka propozycji dla ogrodników, którzy chcą mieć w ogrodzie piękne, zielone ściany również wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz i sypie śnieg. Altany obrośnięte przez zimozielone pnącza wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Jeśli chcesz osiągnąć właśnie taki efekt, zdecyduj się na pnącza, które nie zrzucają swoich liści na zimę.

 • Wiciokrzew to wyjątkowe pnącza, wśród których znajdziesz wiele odmian zimozielonych. Większość okazów z tej grupy ma albo pachnące, dekoracyjne kwiaty, albo liście o charakterystycznym, interesującym kształcie i niespotykanej barwie. Poszukaj wśród nich takiej odmiany, jaka będzie ci pasowała najbardziej. Wszystkie rosną stosunkowo szybko i dobrze się czują na podporach drewnianych. Idealne na stanowiska lekko zacienione.

 • Bluszcz pospolity to pnącze wybierane do ogrodów ze względu na swoje duże roczne przyrosty, silne korzenie czepne oraz dekoracyjne, sercowate liście. Istnieje wiele odmian tej rośliny, które różnią się wielkością i kształtem liści. Decydując się na bluszcz, pamiętaj, że rzadko kwitnie, ale nie wymaga też zbyt intensywnej pielęgnacji.

 • Glicynia to kolejne obficie kwitnące pnącze, tylko tym razem zimozielone. Ma fioletowe, bardzo duże kwiaty, które pojawiają się na pędach późną wiosną. Jeśli zapewnisz jej silne podpory i będziesz ją regularnie przycinał, odwdzięczy się zwartym, przyjemnym dla oka wyglądem.

glicynia Glicynia chińska jest rośliną miododajną. Fot.123RF.com

Jakie podpory musisz zapewnić pod pnącza?

Każde pnącze jest inne, dlatego albo dobierz takie, które zanadto nie obciąży istniejących na twoim podwórku podpór, albo przygotuj nowe – takie, jakie są faktycznie potrzebne.

Podpory w postaci ścian altan są zwykle drewniane, a takie odpowiadają większości pnączom. Drewno jest idealnym materiałem dla tych okazów, które mają organy czepne. Te natomiast, które ich nie mają, radzą sobie, oplatając pędami otwory w kratkach ścianek i pergoli.

Drewno jest znacznie lepsze niż każdy inny materiał ze względu na swoją chropowatość i ewentualne szczeliny. Roślina bez korzeni czepnych znacznie szybciej wespnie się po takich ścianie niż po gładkim, otynkowanym domu.

Pamiętaj, że uprawiając wieloletnią roślinę pnącą, musisz dbać o jej odpowiednią pielęgnację przez cały sezon, ale również i po nim. Pozbywaj się starych liści, aby nie zostawiać miejsca do zimowania ewentualnym patogenom chorobotwórczym. Przycinaj te rośliny, które tego wymagają, a delikatniejsze okazy okrywaj na zimę ochronną, białą agrowłókniną. Dzięki wsłuchaniu się w potrzeby tych roślin szybko sprawisz sobie wyjątkową okrywę na swoją wymarzoną altanę.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.