Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odżywka do surfinii za grosze. Nawet te zmarnowane bujnie rozkwitają

Surfinie mogą kwitnąć nieprzerwanie od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Te piękne rośliny pochodzące z Ameryki Południowej, potrafią zachwycać swoimi kolorami przez wiele miesięcy, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Jednym z sekretów ich bujnego kwitnienia jest prosty nawóz z kwasku cytrynowego, który można przygotować w domu. Dzięki jego właściwościom, nawet zaniedbane surfinie odzyskują witalność i zaczynają obficie kwitnąć. Podpowiadamy, jak dbać o surfinie pod koniec lata oraz jakie są objawy przenawożenia i niedoboru nawozu.

Odżywka do surfinii za grosze. Nawet te zmarnowane bujnie rozkwitają
Żeby surfinie długo kwitły potrzebne jest m.in. regularne usuwanie przekwitłych i uschnietych kwiatów. Fot. Saulius Makarevicius/123RF.com

Spis treści

Jak dbać o surfinie pod koniec lata, żeby długo kwitły?

Surfinie, które występują również pod nazwą petunie kaskadowe, to popularne rośliny balkonowe, które mogą kwitnąć od wiosny aż do późnej jesieni. W tym celu należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad pielęgnacji. Te kwiaty najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale tolerują także półcień. Są idealne na balkony i tarasy o wystawie południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Surfinie preferują kwaśne, przepuszczalne podłoże o pH 5-5,5.

Donice, w których je sadzimy powinny być głębokie, a na ich dnie warto umieścić warstwę drenażu, np. keramzytu. Oprócz tego należy pamiętać, że w upalne dni rośliny wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie przemoczone. Aby pobudzić rośliny do dalszego kwitnienia i zapobiec chorobom, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Wykonując ten zabieg codziennie, pozwalamy roślinie skupić energię na tworzeniu nowych pąków.

Surfinie są podatne na choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy. Możemy jednak temu zapobiec, stosując profilaktyczne opryski fungicydami. Regularne przeglądanie roślin i usuwanie chorych części również pomaga w utrzymaniu zdrowia surfinii. Pod koniec lata warto przyciąć pędy o około 1/3 długości. W ten sposób pobudzimy rośliny do tworzenia nowych pędów i kwiatów.

Dzięki domowej prostej odżywce surfinie będą bujnie kwitły aż do przymrozków. Fot. matunka/123RF.com

Jak nawozić surfinie? Objawy przenawożenia i braku nawozu

Surfinie są wrażliwe na niewłaściwe nawożenie, zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie. Objawy niedoboru nawozu są dość łatwe do zauważenia: roślina traci intensywność barw, liście i kwiaty stają się wiotkie, a pędy krótkie i mało sprężyste. W takim przypadku należy zwiększyć ilość lub częstotliwość nawożenia. Natomiast objawy przenawożenia to szybki wzrost pędów, które stają się wybujałe. Kwiaty rozwijają się wolniej i jest ich mniej.

Jak prawidłowo nawozić surfinie? Najlepiej robić to raz w tygodniu, używając odżywki przygotowanej samodzielnie, bogatej m.in. w potas, który wspomaga kwitnienie. Nawożenie kontynuujemy do końca września lub początku października, o ile warunki pogodowe są sprzyjające i rośliny nadal kwitną.

Przeczytaj również: Dlaczego surfinie marnieją? Po tych sygnałach poznasz, że brakuje im słońca

Odżywka do surfinii z kwasku cytrynowego

Surfinie możemy nawozić, używając jednego prostego składnika, który często wykorzystujemy w kuchni. Kwasek cytrynowy pomaga w rozpuszczaniu fosforu, co sprawia, że jest on łatwiej dostępny dla korzeni surfinii. Działa również jako środek chelatujący, czyli przekształcający minerały w formy bardziej przyswajalne dla roślin. Dzięki temu surfinie mogą efektywniej wchłaniać niezbędne składniki odżywcze.

Odżywkę dla surfini z kwasu cytrynowego przygotujemy, stosując proporcję 1:1. Na każdy litr wody, najlepiej odstanej w temperaturze pokojowej lub deszczówki, dodajemy 1 gram kwasku cytrynowego. 5 gramów odpowiada jednej płaskiej łyżeczce. Nawóz z kwasku cytrynowego możemy przygotować w większej ilości, ponieważ kwasek cytrynowy działa jako konserwant, zapobiegając utlenianiu się witaminy C w produktach spożywczych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedyś uważano ją za magiczną. Lilia złotogłów - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Dlaczego hortensje brązowieją? Poznaj 5 powodów i ratuj krzewy

Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.