Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego surfinie marnieją? Po tych sygnałach poznasz, że brakuje im słońca

Surfinie to niezaprzeczalne królowe letnich balkonów. Tworzą spektakularne kaskady barwnych kwiatów, które mogą utrzymywać się nawet do października. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zdarza się, że surfinie marnieją i słabo kwitną. Jakie są tego przyczyny i jak im pomóc? Wyjaśniamy w artykule.

Dlaczego surfinie marnieją? Po tych sygnałach poznasz, że brakuje im słońca
Dlaczego surfinie marnieją i jak je uratować? Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Spis treści:

Dlaczego surfinie marnieją?

Surfinie to rodzaj zwisających petunii, które przez całe lato tworzą na balkonach wodospady gęsto obsypane rozwartymi, kielichowatymi kwiatami. Rośliny te w odpowiednich warunkach i przy właściwej pielęgnacji kwitną niezwykle obficie oraz przez bardzo długi czas. Jeśli dobrze dbamy o surfinie, możemy cieszyć się ich urodą od czerwca do momentu wystąpienia jesiennych przymrozków, często nawet do października lub listopada. Nie dziwi zatem, że wiele osób chętnie sadzi te kwiaty w skrzynkach i donicach. Nie każdemu jednak uprawa się udaje.

Zdarza się, że surfinie słabo kwitną, a ich wygląd z dnia na dzień się pogarsza – więdną i usychają. Choć rośliny te nie należą do trudnych w uprawie, nieświadomie możemy popełnić błąd, który stanie się przyczyną problemów. Dlaczego surfinie marnieją? Oto najważniejsze powody:

  • Mają za mało słońca – surfinie pełnię swojej urody ukazują tylko na słonecznych stanowiskach. Sadzenie ich nawet w częściowym cieniu to częsty błąd w uprawie. W takim miejscu nie tylko słabo kwitną, ale również stają się bardziej podatne na choroby. Skąd można wiedzieć, że brakuje im słońca? Pierwszym sygnałem powinna być dla nas niewystarczająca liczba kwiatów. Zwróćmy uwagę również na pędy, które będą wyciągnięte, słabe i wybujałe;

  • Zostały przelane lub przesuszone – surfinie trzeba podlewać codziennie, a podczas upałów nawet dwa razy dziennie. Kwiaty te potrzebują wody do bujnego kwitnienia, ale nie znoszą jej nadmiaru. Jeśli surfinia więdnie, a jej liście żółkną, wskutek nadmiernego podlewania rozwinęła się choroba grzybowa. Smętnie opadające pędy i usychanie liści mogą być też efektem przesuszenia – objawy są takie same jak w przypadku przelania;

  • Nie są nawożone albo zostały przenawożone – surfinie trzeba systematycznie nawozić przez cały sezon wegetacyjny. W przypadku supertunii Vista warto to robić nawet codziennie, przy każdym podlewaniu, innym odmianom wystarczy zasilanie raz w tygodniu. Bez nawozów rośliny te słabo kwitną i marnieją. Równocześnie musimy uważać na przenawożenie azotem, przez który nadmiernie się rozkrzewiają, co odbywa się kosztem kwiatów. Wybierajmy tylko nawozy przeznaczone specjalnie dla petunii i surfinii.

Czy więdnące surfinie można uratować? Czy więdnące surfinie można uratować? Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Przeczytaj również: Ściółkowanie lawendy kamykami. Co daje taki zabieg i jakie kamienie wykorzystać?

Jak uratować więdnące surfinie?

Zastanawiasz się, czy więdnące surfinie można uratować? Zanim zostaną spisane na straty, warto sprawdzić, czy mają odpowiednie warunki wzrostu. Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to stanowisko. Jeśli rosną w cieniu, przenieśmy je w miejsce, które przez większość dnia jest skąpane w słońcu. Najlepsze będzie stanowisko od strony południowej lub zachodniej. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj donicy, w jakiej uprawiamy surfinie. Koniecznie musi mieć otwór odpływowy na dnie. Warto, aby w pojemniku znajdowała się również warstwa drenażu.

Jeśli przelaliśmy surfinie, powinniśmy przesadzić je do świeżego podłoża i od tego momentu podlewać je rzadziej, nie mocząc liści. W przypadku rozwoju choroby spowodowanej nadmiernym podlewaniem (np. szara pleśń) możemy dodatkowo zastosować środek grzybobójczy. Surfinie cierpiące z powodu suszy zaczynamy regularnie podlewać. W razie przenawożenia azotem przestajemy stosować niewłaściwe odżywki. Sięgajmy tylko po nawozy dedykowane petuniom. Podawajmy je również tym więdnącym roślinom, których do tej pory nie zasilaliśmy wcale.

Unikając błędów w uprawie surfinii oraz zapewniając roślinom odpowiednie warunki wzrostu, uda nam się utrzymać je w doskonałej kondycji przez cały sezon. Wynagrodzą nasze starania kaskadami barwnych kwiatów, które będą dekorować balkon aż do jesieni.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Begonia bulwiasta – królowa zacienionych balkonów i parapetów. Uprawa i ciekawe odmiany

Hortensje bukietowe będą miały sztywne pędy i duże kwiaty. Sposób na obfite kwitnienie

Prosty zabieg, który trzeba wykonać przy budlei latem. Będzie kwitła imponująco

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.