Spis treści:
Jak pielęgnować hortensje podczas upałów?
W czasie utrzymujących się dłużej upałów kluczem do pełnego rozwinięcia kwiatów, ich pięknego wybarwienia i utrzymania gęstych, ciężkich stożków hortensji jest woda. Bez niej trudno byłoby roślinie długo i obficie kwitnąć. Sztywne pędy oraz duże kwiaty sprawiają, że kształt krzewu i jego forma są niezwykle atrakcyjne, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować hortensje podczas upałów, aby jak najlepiej radziły sobie w tak wymagających warunkach.
Długo zastanawiałam się, co zrobić, żeby kwiaty nie zasychały w upały. W moim ogrodzie rośnie kilka krzewów hortensji różnych odmian i wszystkie w poprzednim sezonie ucierpiały – ich liście pobladły, a kwiaty nie zdołały w pełni się rozwinąć, co sprawiło, że nie były tak atrakcyjne, jak wcześniej. Okazało się, że popełniłam dwa błędy, które zaważyły na stanie roślin.
Zasychanie liści i kwiatów hortensji to objaw braku nawodnienia oraz słabego odżywienia. Latem te dwa zabiegi muszą być powtarzane regularnie, inaczej roślina nie poradzi sobie z ciężarem panujących warunków. Fot. martaposemuckel/ernstboese/CanvaPro
Pierwszym było niewłaściwe podlewanie i nawożenie gleby, drugim zaś nieumiejętnie wykonane cięcie. Złe przycięcie pędów na młodych roślinach i pozostawienie na nich zbyt wielu oczek sprawiło, że kolejne pędy wyrosły długie, ale wiotkie, zbyt słabe, by utrzymać kwiatowe berła.
Sąsiadka, oglądając moje zmarniałe kwiaty, stwierdziła, że widzi jeszcze jeden problem, z którym należy jak najszybciej zawalczyć – na hortensje niespodzianie wkradła się choroba, na którą nie pomogą żadne chemiczne środki. Na szczęście szybko podała mi receptę na wyleczenie okazałych krzewów, to było prostsze, niż myślałam.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze białe hortensje. Dobierz gatunek i odmianę do swojego ogrodu
Chloroza magnezowa hortensji – uważaj na tę chorobę
Zauważasz, że na hortensji, tuż pod stożkowymi kwiatostanami liście żółkną i wybija się na nich żywo zielone unerwienie? Możliwe, że i twoja roślina cierpi na popularną chorobę fizjologiczną, nazywaną chlorozą magnezową hortensji. Jeśli tak, podpowiem ci, jak ją skutecznie zwalczyć. Rady sąsiadki okazały się bezcenne.
- Zadbaj o właściwe nawożenie
Do walki z chlorozą magnezową należy podejść z rozwagą. Zmiany w wyglądzie liści i zaburzenia w produkcji chlorofilu wynikają ze słabego przyswajania magnezu. Mogą też pojawić się, gdy w podawanej odżywce jest zbyt dużo potasu. Aby zregenerować roślinę, zadbaj o utrzymanie odpowiedniej kwasowości podłoża.
Zakwaszenie podłoża podsypywanego wcześniej popiołem to pierwszy punkt na liście zadań do realizacji, kolejne są: ściółkowanie korą, podsypywanie krzewu kwaśnym torfem i uzupełnienie niedoborów magnezowych. Najlepsza metoda wyrównania poziomu magnezu w uprawie hortensji to oprysk siarczanem magnezu roztworem o stężeniu 5-10 gramów na 1 litr wody. Po zabiegu nie możesz zapomnieć o podlewaniu.
- Zwiększ podlewanie
Zacznij od uważniejszego podlewania roślin. Podawaj im wodę wówczas, gdy słońce jeszcze nie pali, a temperatury są nieco niższe, wlewając ją powolnym strumieniem u podnóża głównych pędów. Staraj się, aby jak najwięcej wpłynęło w głąb podłoża aż do samych korzeni.
Nie pozostawiaj hortensji bez opieki, bo pobladłe liście i zasychające kwiaty są ewidentną oznaką cierpienia z powodu suszy. Podlewanie pomoże też przyspieszyć regenerację chorej na chlorozę rośliny. Po paru tygodniach możesz już dostrzec pierwsze oznaki poprawy, jednak nie zmieniaj nawyków. Odtąd niech regularne, dogłębne podlewanie hortensji będzie kluczowym zabiegiem w ogrodowym terminarzu.
- Pilnuj podwiązywania
Słabsze, cieńsze pędy, które dźwigają ogromne, często nieproporcjonalne do długości gałązek kwiaty wymagają dodatkowego wsparcia. Mogły wyrosnąć takie, ponieważ błędnie poprowadziłeś cięcie lub zabrakło im niezbędnych składników odżywczych oraz wody w okresie intensywnego wzrostu. Niezależnie od przyczyny musisz wspomóc je, aby nie uległy uszkodzeniom np. od wiatru lub deszczu.
Elastyczne, miękkie łodygi podwiąż po jednej lub w bukiecie do solidnego, bambusowego palika, używając w tym celu naturalnego sznurka. Opleć go najpierw kilkukrotnie wokół łodyżki, aby zmniejszyć ryzyko miejscowego tarcia i uszkodzenia skórki pędu. Tak podwiązane hortensje regularnie podlewaj, podając im nawóz wzmacniający.
Wzmocnienie pędów oraz zwiększenie kwitnienia hortensji po zwalczeniu chlorozy wymagają czasu, jednak przywrócenie równowagi wodnoglebowej i odpowiadanie na potrzeby rośliny przyspieszą cały proces. W przyszłym sezonie krzew będzie okazały i barwy, jak wcześniej. Fot. AL-Travelpicture/Kama Linden/CanvaPro
Jeśli stwierdzisz, że na twoim krzewie cienkie pędy nie dają dość ładnych kwiatów, a pod ciężarem tych niewielkich kiści opadają ku ziemi i jedynie zabierają energię roślinie, najlepiej je usuń. Nowo wypuszczone, odżywione i zregenerowane po chorobie łodygi stworzą wysoki szkielet krzewu, a kwiaty, które zawiążą i rozwiną, będą tak okazałe, jak tylko możesz sobie wyobrazić.
Uważnie obserwuj swoje rośliny pod kątem występowania chlorozy i staraj się ocenić ich kondycję. Jeśli pędów jest wiele, a tylko część tworzy obficie kwitnący pióropusz, pozbądź się reszty. Dobrze ukierunkowana energia rośliny wraz z uważnym podlewaniem i nawożeniem sprawią, że nawet w samym środku lata hortensja będzie najelegantszą damą spośród wszystkich twoich roślin, a zażółcone liście staną się tylko wspomnieniem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Długowieczne byliny, które pięknie kwitną. Zdobią ogród przez całe lata
Przesadzanie i rozmnażanie oleandrów. Jak pielęgnować oleandry, by długo kwitły?