Spis treści:
- Nawożenie malin podczas kwitnienia – co jest im potrzebne?
- Nawożenie malin gnojówką ze skórek banana
Nawożenie malin podczas kwitnienia – co jest im potrzebne?
Maliny wbrew pozorom nie są wymagające w uprawie i nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Jednak aby uzyskać obfite plony, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Ważnym zabiegiem, decydującym o sukcesie w uprawie tych krzaków, jest nawożenie. Maliny wymagają zrównoważonego dokarmiania, które jest dostosowane do fazy ich rozwoju. Na początku sezonu wegetacyjnego zaleca się zastosowanie nawozu bogatego w azot. Pierwiastek ten stymuluje wzrost nowych pędów, ale nie można przesadzić z jego ilością, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego rozwoju części zielonej kosztem owoców.
W okresie kwitnienia maliny mają zwiększone zapotrzebowanie na fosfor i potas. Ten pierwszy odgrywa istotną rolę w rozwoju korzeni krzaków, co ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowego wzrostu. Poza tym fosfor wspiera kwitnienie i owocowanie, co przekłada się na obfitość plonów. Z kolei potas jest odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej, dzięki czemu pomaga roślinom lepiej przetrwać niekorzystne warunki. Substancje te są szczególnie ważne w okresie kwitnienia malin, ponieważ to właśnie od tego zależy ilość owoców. Właściwe nawożenie pozwoli nam cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami.
W okresie kwitnienia maliny potrzebują więcej fosforu i potasu, które są zawarte w skórce banana. Fotjoannatkachuk/golibtolibov/CanvaPro
Nawożenie malin gnojówką ze skórek banana
Jeśli zależy ci na naturalnych metodach nawożenia malin, istnieje mnóstwo opcji, które możesz zastosować. Jedną z nich jest gnojówka ze skórek banana. Sama wypróbowałam tę metodę i przekonałam się o jej skuteczności. Należy przede wszystkim przygotować gnojówkę ze skórek banana, które zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Tymczasem okazuje się, że są one cennym źródłem potasu, fosforu i innych składników odżywczych, których maliny potrzebują w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. W tym celu 2 skórki od bananów zalewam 4 litrami ciepłej wody o temperaturze około 40-50 st. C. Całość przykrywam i odstawiam w ciemne miejsce do sfermentowania (najlepiej na 10-15 dni). Gnojówkę ze skórek banana należy także codziennie mieszać.
Kiedy preparat będzie już gotowy, stosujemy go do nawożenia malin. Do 9 litrów wody wlewam litr gnojówki ze skórek banana, mieszam i przelewam do konewki. Taką odżywkę stosuję co 2-3 tygodnie. Jest ona w pełni ekologiczna i bezpieczna, więc można ją używać, nie obawiając się o przenawożenie. Dostarczy malinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu owoców będzie więcej niż w poprzednich latach.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wrzuć pod borówkę, to najlepszy nawóz. Będzie więcej dużych i słodkich owoców
Nawożenie porzeczki podczas kwitnienia. Zastosuj przepis z moich rodzinnych stron
Czym zasilić truskawki podczas kwitnięcia? Plon będzie duży i zdrowy