Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Warto to robić swoim pomidorom. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców

Każdy ogrodnik marzy o tym, żeby jego uprawy pomidorów dały dużo zdrowych i słodkich owoców. Nie ma przecież większej radości niż pachnące pomidory prosto z krzaczka. Wymaga to nieco zachodu, bo to bardzo wymagające i żarłoczne rośliny. Jeśli jednak będziesz trzymać się kilku zasad, możesz liczyć na obfite zbiory. Poniżej prezentujemy kompendium wiedzy o pielęgnacji pomidorów. Jego przestrzeganie zaowocuje bogatym plonem.  

Warto to robić swoim pomidorom. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców
Latem pomidory potrzebują szczególnej kilku zabiegów, które przynoszą efekty w postaci zdrowych, soczystych owoców. Fot. glebchik/123RF.com

Spis treści: 

Co robić swoim pomidorom, by mieć ich dużo?  

W pielęgnacji pomidorów bardzo ważna jest systematyczność. Nie są to rośliny, które możemy posadzić i puścić samopas. Może się to skończyć tak, że nasze krzaczki uschną lub rozrosną się w wielki busz, pozbawiony owoców. Co trzeba robić pomidorom, żeby mieć ich dużo? 

  • Podlewać: początkowo raz w tygodniu, by rozrosła się bryła korzeniowa, z czasem co dwa dni. Wodę lej zawsze pod korzeń, by nie poparzyć liści. Powinna być ona chłodna. Podlewaj rośliny rano lub wieczorem, nigdy w pełnym słońcu.  
  • Nawozić: dobrym naturalnym nawozem dla upraw pomidorów jest gnojówka z pokrzyw, ale możesz też sięgnąć po nawozy dedykowane pomidorom.  
  • Odchwaszczać: pomidory nie lubią konkurencji, która odbiera im wodę i składniki odżywcze. W naszym klimacie chwasty są "u siebie” w przeciwieństwie do pomidorów i mogą wygrać walkę o słońce i wodę.  
  • Ściółkować: ściółkowanie powstrzyma rozwój chwastów i zatrzyma w glebie wilgoć. Do ściółkowania pomidorów najlepiej sprawdzi się słoma czy siano.  
  • Obrywać wilki: na styku łodygi głównej i liści tworzą się przyrosty, tak zwane wilki. Jeśli ich nie oberwiesz, rozwiną się w odnogi i będą niepotrzebnie zabierać energię roślinie, co zmniejszy jej plonowanie.  
  • Potrząsać krzaczkami: pomidory są wiatropylne, pyłek z jednego kwiatu musi osypać się na inny, by go zapylić. Bez tego nie wykształcą się zawiązki owoców. Dotyczy to zwłaszcza upraw szklarniowych, w których nie ma przeciągów.  

Ściółka zatrzymuje wilgoć w glebie, a także powstrzymuje szkodniki. Fot. irin717/CanvaPro 

Pomidory warto też przeglądać regularnie pod kątem występowania szkodników i w razie potrzeby natychmiast reagować odpowiednimi opryskami. Tak pielęgnowane uprawy pomidorów dadzą ci dużo pachnących i zdrowych owoców.  

Przeczytaj również: To najlepsze, co możesz podać pomidorom na początku lata. Nawożenie popiołem drzewnym

Co robić z suchymi liści pomidorów? 

Wielu początkujących ogrodników zadaje sobie pytanie, co zrobić z suchymi liśćmi pomidorów: obrywać czy zostawić? Suche liście znajdujące się u nasady rośliny warto oberwać. Nie zawierają już one chlorofilu, a stanowią dodatkowe obciążenie dla rośliny. Ich pozostawienie może stać się zarzewiem chorób grzybowych. Obrywać należy tylko liście umiejscowione najniżej, zwłaszcza takie, które zrobiły się blade lub żółte. Niektórzy ogrodnicy obrywają również sporo zielonych liści w nadziei na to, że dzięki temu owoców będzie więcej. To błąd - w zielonych częściach rośliny zachodzą procesy fotosyntezy, bez której roślina nie może się rozwijać i owocować. Zielone liście pozostawiamy na krzaczkach aż do momentu, w którym owoce zaczną się zabarwiać na czerwono. Wtedy można oberwać kilka liści rosnących na kości poniżej owoców. Zawsze jednak na kiści powinny zostać co najmniej trzy liście. Suche, oberwane części rośliny możemy wyrzucić na kompost.  

Jeśli masz sporo oberwanych liści zielonych, wilków czy pędów bocznych, możesz z nich zrobić gnojówkę, zawierają bowiem wiele witamin. W ten sposób pomidory zasilą pomidory. Wystarczy 150 g zielonej masy zalać 10 litrami wody i odstawić w chłodne miejsce na dwa tygodnie. Pojemnik z miksturą warto przykryć gazą, żeby miała dopływ powietrza. Gnojówką podlewaj uprawy pomidorów raz na tydzień. Ten ekologiczny nawóz sprawi, że będziesz cieszyć się dużymi i zdrowymi owocami.  

 Pomidory trzeba podwiązać, gdy tylko krzaki zaczynają się uginać. Fot. smirart/CanvaPro

Jak często podwiązywać pomidory? 

Większość odmian pomidorów wymaga podwiązywania. Bez tego będą płożyły się po ziemi, co narazi je na choroby grzybowe i zmniejszy plony. Poza tym bez podwiązywania krzaki będą się łamać pod wpływem wiatru i deszczu. Pomidory podwiązujemy, gdy tylko rośliny zaczną się rozrastać i giąć, najczęściej w czerwcu. Paliki do podwiązywania wbijamy od północnej strony, dzięki czemu ich cień nie będzie zabierał roślinom światła. Wbijamy je kilka centymetrów od rośliny. Powinny być długie na około 1.5 metra i solidne, by zdołały utrzymać ciężar rośliny również po pojawieniu się owoców. Łodygi przywiązujemy do palika paskami materiału, zbyt wąski i napięty sznurek mógłby uszkodzić roślinę. W szklarniach pomidory pną się wokół sznurków uwiązanych do elementów konstrukcyjnych, ich podwiązywanie jest więc prostsze.  

Pomidory należy podwiązywać co kilka dni, za każdym razem, kiedy przybędzie im około 20 cm. Jeśli się z tym spóźnisz, musisz delikatnie podnieść roślinę i zacząć mocowanie rośliny do palika od dołu, a nie od razu od szczytu. Z czasem łodyga krzaczka naprostuje się i dostosuje do palika.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ile słońca potrzebują pomidory? Czy pomidory wolą poranne, czy popołudniowe słońce?

Dlaczego liście ogórka żółkną i usychają? Jeszcze możesz uratować uprawę

Cięcie pomidorów latem. Które liście przyciąć, usuwanie ogonków liściowych pomidora

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.