Porady ogrodnicze

Dlaczego milin amerykański nie kwitnie i usycha?

Milin amerykański to duma niejednego ogrodu. Kwiaty pięknie prezentują się na altanach, ogrodzeniach czy trejażach, skąd zachwycają przechodniów i domowników. Niestety, aby zakwitnął, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak zapobiegać pojawieniu się problemów związanych z kwitnieniem i usychaniem milinu? Oto nasze porady.

Dlaczego milin amerykański nie kwitnie i usycha?
Milin występuje w kolorach czerwonym, pomarańczowym, żółtym lub delikatnie różowym. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Milin amerykański – charakterystyka

Milin amerykański (Campsis radicans), przez niektórych nazywany pnączem trąbkowym, to roślina z rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie obszarów południowo-wschodnich.

Charakterystyka milina amerykańskiego zaczyna się od opisu kwiatów – pięknych trąbek, zebranych w baldachowate kwiatostany. Zazwyczaj jest ich od 5 do 10 i rozwijają się na końcach pędów.

Milin występuje w kolorach czerwonym, pomarańczowym, żółtym lub delikatnie różowym. Jego pędy mają długość ok. 10 m. Każdego roku przyrastają o kolejne 2 m, czepiając się podpór za pomocą drobnych korzonków przybyszowych. Oprócz kwiatów milin ma także owoce – duże torebki w kolorze zielonym, a potem brązowym (zmiana następuje, gdy roślina przygotowuje się do uwolnienia nasion).

Roślina występuje w wielu odmianach. Do najciekawszych należą:

  • Gabor – o ciemnoczerwonych kwiatach;
  • Flava – o kwiatach żółtych;
  • Judy – o kwiatach morelowożółtych;
  • Ursynów – o pomarańczowych kwiatach. Będzie szczególnie atrakcyjny dla osób niecierpliwych, ponieważ, jako wyjątek, może zakwitnąć już po roku od posadzenia!

Co jeszcze warto wiedzieć o milinie amerykańskim? Rozróżnia się 2 gatunki tej rośliny: omawiany milin amerykański, a także milin wielkokwiatowy. Istnieje też milin pośredni, a także wiele hybryd, które różnią się okresem kwitnienia czy mrozoodpornością. Wybierając sadzonki, warto mieć to na uwadze.

Kiedy kwitnie milin amerykański?

Kwitnienie milina amerykańskiego przypada na czas między lipcem a wrześniem, jednak na efekty trzeba trochę zaczekać. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego milin amerykański nie kwitnie, to najczęstszym powodem jest fakt, że zakwita on dopiero po kilku sezonach od momentu posadzenia (najwcześniej 2 lata po).

Milin amerykański – wymagania

Milin amerykański uprawia się na pełnym słońcu, w żyznej i próchnicznej glebie, najlepiej z podłożem, które będzie zawierać domieszkę gliny. Jego pH powinno wynosić od 5,5 do 7,5. To roślina, która źle znosi suszę i potrzebuje regularnego podlewania oraz ściółkowania. Dlaczego milin amerykański usycha? Możliwe, że nie jest nawadniany odpowiednio często.

Nawożenie najlepiej zacząć od corocznego, jesiennego usypywania pod rośliną kopczyków z kompostu. Dobrą opcją są także nawozy ogrodnicze. Dokarmiana roślina odwdzięczy się szybszym i bujniejszym kwitnieniem.

Milin można sadzić jesienią, aż do pojawienia się mrozów. Wegetację roślina zacznie dopiero późną wiosną, a od maja – bujny wzrost. Uprawa milina amerykańskiego musi zawierać mocne przycinanie wiosną lub jesienią. Roślina dobrze je znosi, a co więcej – jest dzięki niemu silniejsza.

Przeczytaj również:  Proste w uprawie pnącze, które pięknie ozdobi taras. Jak dbać o milin amerykański?

milin amerykański Milin amerykański to piękne pnącze na ściany i pergole Fot. 123RF/PICSEL

Jak i gdzie sadzić milin amerykański?

Zanim posadzisz milin amerykański, sprawdź, czy nie uszkodziłeś sadzonki. Zachowaj odległość między roślinami (około 3 m), a gdy dany okaz osiągnie około 1,5–2 m, zapewnij mu konstrukcję wspierającą pnącza.

Ponieważ milin amerykański wymagania ma niewielkie, dobrze radzi sobie w dużych aglomeracjach, np. przy płotach, słupach czy murach. Równie dobrze wypada na pergolach, altanach i ogrodzeniach. Jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla budynków czy obiektów. Jeśli chcesz znaleźć mu miejsce w ogrodzie, wybierz go do kompozycji z kwitnącymi krzewami, np. barbulą z rodziny jasnotowatych.

Jeśli preferujesz takie rozwiązanie, możliwa jest uprawa milina amerykańskiego w dużych pojemnikach. To dlatego, że regularne cięcie pomaga utrzymać roślinie kompaktowy pokrój. Zimą wymagane jest przeniesienie donicy do pomieszczenia.

Dlaczego milin amerykański nie kwitnie?

Milin zazwyczaj nie kwitnie ze względu na zbyt młody wiek. Wysiany z nasion może zakwitnąć nawet po 8 latach, a rozmnażany wegetatywnie – po 4! Długi czas oczekiwania sprawia, że wielu ogrodników rezygnuje z uprawy tej pięknej rośliny.

Jeśli jednak decyzja zapadła i roślina znalazła się w ogrodzie, czas upłynął, a kwiaty dalej się nie pojawiły, to warto poznać trzy najpopularniejsze błędy w uprawie milina amerykańskiego.

Milin amerykański – błędy w uprawie

  • Nieodpowiednie stanowisko

Milin amerykański wymagania ma niewielkie, co nie znaczy, że nie trzeba ich przestrzegać. Roślina nie zakwitnie na stanowisku chłodnym lub niewystarczająco nasłonecznionym. Trzeba zadbać także o osłonięcie od wiatru zimowego. Pomocną informacją będzie fakt, że w Polsce wieje on zazwyczaj od strony zachodniej.

  • Nieodpowiednie cięcie

Błędem w uprawie milina amerykańskiego jest także nieodpowiednie cięcie. Milin kwitnie na pędach tegorocznych, które wyrastają ze starszych pędów. Dlatego cięcie musi być wykonane wczesną wiosną. Polega na skróceniu zeszłorocznych pędów tak, aby na każdym zostało nie więcej niż 5 pąków.

Jeśli o to zadbasz, milin amerykański wytworzy nowe pędy. Pamiętaj także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co zapewni obfite kwitnienie.

  • Niewłaściwe nawożenie

Błędem w uprawie milina amerykańskiego jest także nieodpowiednie nawożenie. Nie można przedobrzyć ze składnikami odżywczymi w glebie, głównie azotem, który sprawia, że kwitnienie jest słabsze, choć wzrost pędów i liści bujniejszy. Na polepszenie kwitnienia wybierz nawóz dla roślin kwitnących, który będzie miał wysoką zawartość fosforu i potasu, ale niewiele azotu.

Jeśli wyeliminujesz te 3 błędy w uprawie milina amerykańskiego, prawdopodobnie zostanie ci już tylko zaczekać na efekty swojej pracy!

Dlaczego milin amerykański usycha?

Jeszcze jednym problemem, z którym mierzą się ogrodnicy, jest usychanie rośliny. Warto wiedzieć, że milin amerykański, zwłaszcza jeśli jest młody, bardzo źle rośnie w suchej ziemi. Starsze rośliny dobrze znoszą krótkie przesuszenie, ponieważ ich korzenie sięgają głęboko, ale podczas dłuższych okresów suszy także one potrzebują podlewania. Jeśli to możliwe, warto posadzić je w miejscach, które trzymają wilgoć.

Z drugiej strony, nie można doprowadzić do przelania ziemi, ponieważ mogą pojawić się choroby grzybowe. Choć roślinie nie zagrażają konkretne choroby czy szkodniki (nie należy do okazów podatnych), zagrożeniem mogą być mączniak prawdziwy, przędziorki lub mszyce.

Mączniak prawdziwy może przypominać wysuszenie. Jeśli szukasz informacji, dlaczego milin amerykański usycha, upewnij się, że liście nie wyglądają tak, jakby zostały posypane mąką. Jeśli tak jest, bardzo możliwe, że to mączniak.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego milin amerykański nie kwitnie, nie pozostawia wątpliwości, że pomimo niewielkich wymagań, roślina potrzebuje cierpliwego ogrodnika, który się nią zaopiekuje. Jeśli otrzyma pomoc, to tylko kwestia czasu, aż stanie się dumą ogrodu!

Przeczytaj również: Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki

Rośliny pnące są bardzo dużą grupą roślin, z których każda będzie miała inne wymagania uprawowe. Fot.123RF.com

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego milin amerykański nie kwitnie i usycha?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.