Porady ogrodnicze

Palenie gałęzi i liści w ogrodzie - przepisy 2023. Co robić, gdy gałęzie są porażone przez choroby?

Palenie gałęzi i liści na działce było do niedawna popularnym zabiegiem na pozbycie się odpadów zielonych. Obecnie obowiązują nas przepisy, które zakazują tej praktyki. Podpowiadamy co zrobić z zanieczyszczeniami na naszej działce, aby nie dostać mandatu.

Palenie gałęzi i liści w ogrodzie - przepisy 2023. Co robić, gdy gałęzie są porażone przez choroby?
Wyjaśniamy, czy w ogrodzie można legalnie palić liście i gałęzie. Fot. East News: Piotr Kamionka/Reporter; 123RF.com

Spis treści:

Palenie odpadów zielonych wzbudza wiele kontrowersji w ostatnim czasie. Zanieczyszczeń warto pozbyć się w sposób, który nie przyniesie nam kłopotów.

Jakie są przepisy dotyczące palenia gałęzi i liści?

Zakaz palenia gałęzi i liści w ogrodach i na działkach obowiązuje już od końca 2012 roku. W ustawie o odpadach obowiązują dwa artykuły, które dotyczą problemu spalania odpadów. Pierwszy z nich zakazuje przetwarzania odpadów (w tym spalania) poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. Jednocześnie zwalnia z tego zakazu osoby, które samodzielnie kompostują odpady na potrzeby własne.

Natomiast artykuł 31 dopuszcza spalanie zgromadzonych roślinnych odpadów poza instalacjami i urządzeniami, pod warunkiem że nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Artykuł był często wyjątkiem, o którym decydowały lokalne gminy, które wielokrotnie pozwalały na samodzielne spalanie liści. Obecnie już tak nie jest. Gminy obowiązuje nakaz przeprowadzania selektywnej zbiórki odpadów, a my jako obywatele, mamy obowiązek segregowania śmieci. To sprawia, że nie ma odpadków zielonych, które można by poddać spaleniu na naszej działce.

Ustawa o odpadach mówi także, że osoba, która przekształca termicznie odpady, podlega karze grzywy lub aresztu. Termiczne przekształcanie odpadów może być prowadzone jedynie w spalarniach odpadów lub we współpalarniach odpadów.

Przed spalaniem odpadów zielonych na działce powinien nas także powstrzymać art. 144 Kodeksu Cywilnego. Nakazuje on powstrzymanie się od działań, które mogą zakłócić korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Oznacza to, że dym, którego źródłem byłyby palące się odpady, jest naruszeniem przepisu. Kolejny artykuł kodeksu cywilnego zezwala na ukaranie mandatem osoby, która zanieczyszcza dymem okoliczne posesje. Jego wysokość wynosi 500 zł.

Kara może być jednak znacznie większa. Należy pamiętać, że spalanie odpadów to nie tylko dym, ale także zagrożenie pożarem oraz zakłócenie porządku w miejscu publicznym. Może za to grozić kara aresztu (5-30 dni), ograniczenia wolności (do 1 miesiąca) albo grzywny. Wysokość kary może wahać się od 20 złotych nawet do 5000 zł.

Palenie liści i gałęzi jest zabronione na prywatnych posesjach. Fot. 123RF.com

Co zrobić z gałęziami, liśćmi i odpadami zielonymi?

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się zielonych odpadów jest skorzystanie z worka na odpady bio. Możemy do niego wrzucić nie tylko liście i gałęzie, ale także chwasty, łodygi, kwiaty oraz skoszoną trawę. To sposób, który wymaga od nas najmniejszej ilości zaangażowania. Służby miejskie, które odpowiadają za utrzymanie czystości na danym terenie, odbiorą go z wyznaczonych miejsc.

Odpady możemy także samodzielnie zawieźć do PSZOK-u. Punkt selektywnej zbiórki odpadów nie pobiera opłaty za oddanie śmieci, dlatego jest to rozwiązanie tanie i nieproblematyczne.

Jeśli liście i gałęzie nie są pokryte toksycznymi środkami ochrony roślin, nie wykazują żadnych stanów chorobowych oraz nie są zaatakowane przez szkodniki, odpady można wrzucić do kompostu. Z liści można przygotować ziemię liściową, która jest jedną z odmian kompostu. Nieprzetworzonych liści można z kolei użyć do ściółkowania roślin w zimę, aby zabezpieczyć je przed mrozem.

Co zrobić, kiedy gałęzie są porażone przez choroby?

Najwięcej problemu mogą sprawiać gałęzie i liście, które są porażone przez choroby lub szkodniki. Aby uniknąć rozprzestrzenienia się osłabiających czynników na inne rośliny, często możemy spotkać się z radą, aby odpadki spalić. To zły pomysł, który może nas dużo kosztować.

W takiej sytuacji najlepiej jest problematyczne odpadki zakopać głęboko pod ziemią na naszej działce. Można je także oddać do okolicznego PSZOK-u, który przyjmuje nie tylko odpady zielone. Jeśli gałęzie lub liście są spryskane środkami ochrony roślin, które nie zawierają niebezpiecznych substancji, także możemy się ich tam pozbyć.

Przeczytaj również: Czy ognisko w ogrodzie, na działce jest legalne? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Czy można palić ognisko na działce? Sprawdźcie. Fot.123RF.com

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.