Porady ogrodnicze

W krótkim czasie potrafią zniszczyć całe drzewa. Na co chorują iglaki?

Jodły, świerki, sosny – wiele osób uprawia w swoim ogrodzie drzewa iglaste, które szybko rosną i często są zielone przez cały rok. Chociaż iglaki nie są wymagające, jak wszystkie drzewa pozostają narażone na infekcje. Jakie choroby najczęściej atakują te rośliny? Sprawdź, na co uważać, jakie są objawy i jak zapobiegać infekcjom drzew iglastych.

W krótkim czasie potrafią zniszczyć całe drzewa. Na co chorują iglaki?
Drzewa iglaste mogą być atakowane przez różnego rodzaju choroby. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czy drzewa iglaste często chorują?

Drzewa iglaste są stosunkowo odporne na szkodniki i choroby. Wiele z nich bardzo dobrze radzi sobie w polskich warunkach. Ryzyko zachorowania pojawia się przede wszystkim, gdy:

 • roślina jest osłabiona, np. po nadmiernym cięciu czy dużym mrozie,

 • bakterie, wirusy lub grzyby zostaną przyniesione ze sklepu czy szkółki na młodym okazie,

 • warunki uprawy nie są odpowiednie – np. za mało/za dużo wody.

Na drzewa iglaste trzeba szczególnie uważać w pierwszych kilku latach wzrostu. Na zachorowanie najbardziej narażone są młode siewki, które dopiero zostały posadzone do gruntu.

Najczęstsze choroby drzew iglastych

Do najczęstszych chorób drzew iglastych należą przede wszystkim te grzybowe. Jak w przypadku każdej rośliny – także iglaki wymagają szybkiej reakcji, by infekcja nie zajęła całego drzewa lub nawet większej części ogrodu.

choroby drzew iglastych Zadbane drzewa iglaste rzadko chorują, jednak okazy rosnące na ciężkich, mokrych podłożach lub uszkodzone przez mróz łatwo zapadają na choroby. Fot.123RF.com

 • Fytoftoroza

Jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób drzew iglastych. Narażone są przede wszystkim jodły, cisy, cyprysiki i sosny. Grzyb zaczyna od ataku na korzenie, które gniją. Z czasem wzrost rośliny hamuje, pędy przestają się rozwijać, a igły żółkną i brązowieją. Nieleczona infekcja może spowodować całkowite zamarcie rośliny.

Fytoftorozie sprzyja przede wszystkim stojąca w glebie woda. Z tego powodu tak ważne jest sadzenie iglaków w odpowiedniej przepuszczalnej ziemi. Jeśli zauważysz objawy choroby, regularnie usuwaj chore części rośliny. Możesz stosować też sklepowe fungicydy. Jeżeli cała roślina przeschnie i wymrze, niezbędne może być jej usunięcie i zdezynfekowanie podłoża.

 • Brunatna pleśń śniegowa

W przypadku tej choroby na igłach i pędach pojawiają się ciemne plamy (pleśń). Najczęściej występują na niższych drzewach (głównie świerkach, jałowcach) i są związane z zaleganiem śniegu na gałęziach.

Jeśli masz drzewa iglaste w ogrodzie – po opadach śniegu strząśnij go z gałęzi, natomiast pozostaw na podłożu, by chronić korzenie przed mrozem. Pamiętaj też, by usuwać zaatakowane chorobą gałęzie.

Przeczytaj również: Opadanie igieł sosny – czy to powód po zmartwienia? Dlaczego sosna gubi igły?

opadanie igieł sosny Gubienie igieł sosny może być spowodowane niewłaściwą uprawą, chorobami grzybowymi lub pojawieniem się szkodników. Fot.123RF.com

 • Rdza iglaków

Choroba grzybowa, która powoduje wybarwianie igieł na rdzawy kolor (pojawiają się także białe plamy z zarodnikami). Chorują przede wszystkim sosny i jałowce. Jeśli nie zareagujesz szybko, igły zżółkną. Konieczne jest usuwanie zaatakowanych pędów, możesz stosować też fungicydy. Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest jednak planowanie ogrodu – sosna zaraża się od porzeczki, natomiast jałowiec od gruszy. Gatunki te nie mogą więc rosnąć blisko siebie.

 • Osutka iglaków

Objawy tej choroby zależą od gatunku. Na sosnach, jodłach i świerkach pojawiają się żółte paski. Kolejnym etapem jest brązowienie i opadanie igieł. W przypadku jałowca obumierają natomiast wierzchołki pędów.

Bardzo ważne jest stosowanie oprysków profilaktycznych, by nie dopuścić do zachorowania. Jeśli objawy się pojawią, opryskuje się nie tylko roślinę, ale też podlewa podłoże. W skrajnych przypadkach konieczne może być usunięcie całego drzewa i spalenie go.

 • Zamieranie pędów

Choroba objawia się żółknięciem i więdnięciem igieł – od wierzchołka rośliny w dół. Na pędach pojawiają się też zrakowacenia (zgrubienia). Najczęściej atakowane są tuje, cyprysiki i choiny, jednak narażone na infekcję mogą być wszystkie iglaki.

Szczególne ryzyko zachorowania występuje w przypadku drzew słabych, np. po zimie, nadmiernym przycinaniu czy zaatakowanych szkodnikami. Profilaktycznie i po zauważeniu pierwszych symptomów możesz stosować środki ochronne.

choroby iglaków Jedną z najgroźniejszych chorób iglaków jest fytoftoroza iglaków. Fot.123RF.com

 • Gruzełek (gruzłek)

Choroba, która najczęściej atakuje świerki i cisy, czasem jodły oraz sosny. Objawia się brązowymi suchymi plamami na pniu, białymi albo pomarańczowymi punkcikami (to skupiska grzyba), a z czasem także obumieraniem pędów.

Na zachorowanie są narażone szczególnie rośliny zaniedbane – jeśli na pniu czy pędach znajdują się uszkodzenia np. mechaniczne, z powodu mrozów czy działania owadów. Wszystkie zaatakowane pędy dobrze jak najszybciej usunąć, a korę zeskrobać. Miejsce najlepiej posmarować maścią ogrodniczą. Można użyć też chemicznych fungicydów.

 • Szara pleśń

Infekcja grzybowa, która często atakuje wszystkie rośliny, w tym iglaki. Na początku pojawiają się ciemne wodniste plamy, Następnie igły pokrywają się biało-szarym puchatym nalotem. Do wystąpienia choroby przyczyniają się warunki atmosferyczne – duża wilgotność i częste opady deszczu.

Najczęściej szara pleśń występuje więc w trakcie deszczowego lata. Większe ryzyko zachorowania jest ponadto w tych ogrodach, gdzie drzewa rosną zbyt blisko siebie i nie ma między nimi odpowiedniego przepływu powietrza. Z naturalnych metod można stosować gnojówki (np. z pokrzywy), sprawdzają się też sklepowe fungicydy.

 • Opieńka miodowa

Opieńka to rodzaj grzyba – tym razem jednak takiego z kapeluszem i nóżką. Ma stosunkowo duży kapelusz w miodowym kolorze i lubi rosnąć w skupiskach. Wyrasta najczęściej na pozostawionym w ogrodzie drewnie lub na pniach wyciętych drzew. Jeśli się pojawi, istnieje ryzyko, że zaatakuje też inne iglaki (oraz inne rośliny), a następnie pozbawi je wartości odżywczych. Dbaj więc o porządek w swoim ogrodzie i szybko usuwaj zainfekowane grzybem okazy.

jak dbać o drzewa iglaste Aby zapobiec brunatnej pleśni śniegowej, należy regularnie usuwać śnieg z gałęzi iglaków w zimie. Fot.123RF.com

Jak dbać o drzewa iglaste?

Drzewa iglaste są łatwe w uprawie i zniosą wiele. Warto jednak znać chociaż podstawowe zasady ich uprawy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Na infekcję najbardziej narażone są okazy przesuszone, przemrożone i rosnące w zbyt dużym skupisku. Najważniejsze zasady uprawy iglaków obejmują:

 • regularne nawożenie gleby pod drzewami – najlepiej nawozami naturalnymi typu gnojówka czy kompost,

 • nawadnianie szczególnie młodych drzewek, które dopiero rozpoczęły swój wzrost – iglaki podlewa się co ok. 10 dni w trakcie suchych i ciepłych miesięcy, dbając o to, by lać wodę obficie na glebę,

 • ściółkowanie podłoża wokół iglaków, czyli rozsypanie wokół drzew np. słomy, siana, kory lub zastosowanie agrowłókniny – to pozwala zimą ochronić korzenie przed mrozem, a latem zatrzymać w podłożu odpowiednią wilgotność,

 • przycinanie pędów tylko w razie potrzeby – jeśli istnieją takie krzewy i drzewa, którym chcesz nadać kształt, rób to delikatnie, a innym iglakom obcinaj wyłącznie chore lub suche pędy,

 • regularne obserwowanie drzew pod kątem szkodników i objawów chorobowych – to najlepszy sposób, by zareagować od razu,

 • wykonywanie profilaktycznych oprysków – zgodnie z kalendarzem, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, które mogłyby rozprzestrzenić się na cały ogród,

 • regularne usuwanie śniegu z gałęzi w zimie – to zapobiegnie nie tylko brunatnej pleśni śniegowej, ale też połamaniu gałęzi.

Jak widzisz – wystarczy kilka prostych sposobów, by zmniejszyć ryzyko infekcji iglaków. Warto dbać o drzewa, bo są one piękną ozdobą ogrodu, dodatkowo latem dają cień, mogą także osłonić od sąsiadów.

Przeczytaj również: Rozmnażanie iglaków – terminy i sposób pobierania sadzonek

rozmnażanie iglaków Istnieją cztery metody, które możesz wykorzystać do rozmnożenia iglaków. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "W krótkim czasie potrafią zniszczyć całe drzewa. Na co chorują iglaki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.