Porady ogrodnicze

Jesienne sadzenie róż

Jesień to najlepszy czas na sadzenie róż. O tej porze dostępne są głównie okazy z gołym korzeniem. Są to krzewy kopane z gruntu z odsłoniętym systemem korzeniowym. Jak prawidłowo posadzić takie rośliny i dlaczego najlepiej zrobić to jesienią?

Jesienne sadzenie róż

Fot.123RF.com

Nie wszyscy wiedzą, że podczas wykopywania roślin z ziemi oraz ich  sadzenia (zwłaszcza dotyczy to róż oraz drzewek i krzewów owocowych) często uszkadzamy ich system korzeniowy. Dlatego po tym zabiegu, wiele roślin wymaga regeneracji. Doskonale sprzyja temu okres jesienny.

Zdrowe okazy róż można sadzić tak długo, aż ziemia nie jest zamarznięta i da się wykopać dołek. Jeżeli aura nie obdarzy nas silnymi mrozami, można to robić nawet w grudniu. Co ważne, nawet tak późne sadzenie będzie korzystniejsze dla rośliny niż to wiosenne.

Po posadzeniu powstają nowe korzenie włośnikowe – są najważniejsze. Ich zadaniem jest pobieranie wody i składników pokarmowych. 

Dlatego okazy posadzone jesienią, już wiosna będą gotowe do podjęcia szybkiego wzrostu – duża masa nowych korzeni jest w stanie zapewnić roślinie odpowiedni pobór wody. Ta sama roślina posadzona z gołym korzeniem wiosną pierwsze miesiące musi przeznaczyć na ukorzenianie się; wszystkie siły kierowane są do ziemi zamiast na wzrost pędów.

Zobacz filmik: Jak sadzić róże?

Wybór sadzonki do jesiennego sadzenia róż

Wybierając sadzonkę zwrócić uwagę na jej stan – bryła korzeniowa nie może być uszkodzona lub przesuszona. Przyjrzyjmy się pędom – skórka musi być gładka, nie może być pomarszczona, ani uszkodzona. Na roślinie nie może być widocznych objawów chorób lub śladów żerowania szkodników.

Jak prawidłowo posadzić róże z gołym korzeniem?

Po przyniesieniu sadzonki do domu należy uzupełnić ewentualne straty wody w komórkach rośliny. Najlepiej zanurzyć krzew wraz z całymi pędami do wody i zostawić na całą noc. Jeśli nie mamy czasu na sadzenie, nie ma pośpiechu – rośliny w wodzie mogą pozostać nawet 2-3 dni. Po tym czasie należy roślinę umieścić w podłożu.

Gdy już mamy wykopany dołek wrzućmy na dno dużą garść obornika granulowanego, przysypmy 15 cm warstwą ziemi ogrodowej i dopiero w tak przygotowane miejsce posadźmy nasze krzewy. Zbyt długie, niemieszczące się w dołku korzenie można przyciąć.

Nie zapomnijmy, aby miejsce okulizacji, z którego wyrastają pędy schować 5-10 cm pod poziom gruntu. To najwrażliwsze miejsce, dlatego głębsze sadzenie zabezpieczy je przed srogą zimą. Po posadzeniu podlejmy świeże nasadzenia i pamiętajmy, aby robić to regularnie. Wokół rośliny warto uformować misę, by woda podczas podlewania spływała bezpośrednio do korzeni rośliny.

Stanowisko

Stanowisko, na którym róże będą czuć się najlepiej powinno być w miejscu słonecznym i ciepłym, w podłożu piaszczysto-gliniastym, umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym o pH 6-6,5.

Przeczytaj koniecznie: Największe błędy popełniane przy uprawie róż

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.