Porady ogrodnicze

Rośliny, które przetrwają zimę w ogrodzie i na balkonie

Zapomnijmy o pustych i brzydkich donicach na balkonie w okresie zimowym. Jest wiele gatunków roślin, które są odporne na mróz, niedostatek wody i silny wiatr. Słowem, są najmniej wymagające, za to pięknie ozdobią twój balkon, kiedy za oknem sypie śnieg.

Rośliny, które przetrwają zimę w ogrodzie i na balkonie

Gatunki zimozielone

Wśród roślin zimozielonych warto zdecydować się na klimatyczne bukszpany, bluszcze, berberysy brodawkowate (Berberys verruculosa), laurowiśnie wschodnią (Prunus laurocerasus) czy golterie rozesłaną (Gaultheria procumbens). Ciekawą ozdobą ogrodu będzie również ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata), ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Teton’ i jabłoń (Malus) POM’ZAI ‘Courtabri’.

Zima to czas, gdy w kompozycjach wreszcie dobrze widać rośliny zimozielone. Warto je zestawiać na rabatach z krzewami długo utrzymującymi owoce na pędach oraz kępami traw ozdobnych.

Przeczytaj również: Krzew królowej zimy – ostrokrzew


Fot.mimoza/ Ostrokrzew - krzew królowej zimy :)

Kiedy kwiaty sezonowe przekwitną, nagle okazuje się, że w balkonowych skrzyniach powiało pustką. Pamiętajmy jednak, że jest wiele roślin wieloletnich, które zimą nie boją się mrozu.

Idealnie nadają się do tego rośliny iglaste, które swoją barwę zachowują również w okresie zimowym, np. karłowe, wolno rosnące formy iglaków, jak np. świerk biały (Picea glauca) 'Conica' lub 'Alberta Globe', świerk pospolity (Picea abies) 'Little Gem', sosna górska (Pinus mugo) 'Pumilio', jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Blue star' czy jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Glacier'. Ten ostatni warto posadzić przy brzegu pojemnika, aby pędy przewieszały się poza jego krawędź.


Fot. 123rf.com/Pinus mugo

Z zimozielonych krzewów liściastych w balkonowych pojemnikach rewelacyjnie wyglądają również: bukszpan, barwinek pospolity, ligustr oraz karłowe irgi.

Dodatkowe efekty wizualne w postaci kolorowych owoców zapewni nam ognik szkarłatny. Piękną ozdobą domu i ogrodu mogą być także pnącza - bluszcz, powojnik oraz winobluszcz. Również niektóre byliny pozostawione w donicach mogą cieszyć oko zimozielonymi liśćmi. Należą do nich floksy skrzydlaste, skalnice i bergenie.

 
Fot. 123rf.com/ Picea abies 'Litte gem', Picea glauca 'Conica'

Pielęgnacja

Pomimo iż iglaki zimujące w doniczkach są bardziej odporne na niskie temperatury i wiatr, to jednak ich system korzeniowy jest dużo bardziej narażony na przemarznięcie. Doniczki, w których rosną, należy zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej obłożyć pojemnik styropianem, a wolne przestrzenie wypełnić suchymi liśćmi. Pędy należy ochronić przed zimnymi wiatrami, osłaniając je np. grubym papierem.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jak pielęgnować żywotniki? Przycinanie, nawożenie i rozmnażanie krok po kroku

Najlepsze rośliny na żywopłot

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.