Porady ogrodnicze

Piękne i niebezpieczne. Trujące krzewy, pnącza i kwiaty z polskich ogrodów

Moda na życie w zgodzie z naturą trwa. Coraz więcej osób interesuje się właściwościami roślin, które uprawiają w swoim otoczeniu oraz chętnie przyrządza z nich różne dania. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie krzewy czy pnącza, które znajdują się w ogrodzie, są bezpieczne.  Poznaj trujące kwiaty ogrodowe i inne rośliny, których warto unikać.

 

Piękne i niebezpieczne. Trujące krzewy, pnącza i kwiaty z polskich ogrodów
Trujących roślin w Polsce jest całkiem dużo Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Najpopularniejsze rośliny trujące w Polsce

Małe dzieci oraz zwierzęta, a szczególnie psy, uwielbiają zabawę w ogrodzie. Jednak w bezpiecznym z pozoru otoczeniu mogą na nich czyhać różne niebezpieczeństwa w postaci trujących roślin. W Polsce jest ich całkiem sporo! Wiele z nich wygląda bardzo atrakcyjnie, co bardzo zachęca małych odkrywców do zrywania i próbowania. Skutki mogą być niestety tragiczne. Jeśli, chcesz stworzyć bezpieczny ogród dla swoich dzieci i pupili, sprawdź najpierw listę najbardziej trujących roślin, których warto unikać.

Trujące kwiaty ogrodowe

Pięknie ubarwione płatki, niezwykły zapach i łatwość w uprawie – trujące kwiaty ogrodowe robią furorę wśród polskich ogrodników. Jednak nie daj się zwieść! Rośliny, które mogą być naprawdę groźne, to m.in.:

tojad mocny – wyróżnia się drobnymi, ale bardzo dekoracyjnymi niebiesko-fioletowymi kwiatami, które wyrastają wzdłuż długiej, wysokiej łodygi. Naturalnie można spotkać go w górach, np. Sudetach, gdzie jego mocne korzenie podtrzymują osuwające się zbocza. Jednak tojad jest najbardziej znany ze swoich trujących właściwości. Wszystkie części rośliny zawierają alkaloid – akonitynę, która jest najsilniejszą znaną trucizną na świecie. Wystarczy dotknąć łodygi, aby na skórze pojawiło się podrażnienie i stan zapalny, dlatego podczas uprawy należy używać rękawic ochronnych. Jednak najbardziej niebezpieczne jest połknięcie jego korzeni i nasion, ponieważ zawarte w nich substancje prowadzą do zatrzymania akcji serca i porażenia układu oddechowego.

Tojad i konwalia to silnie trujące rośliny Fot. 123RF/PICSEL

  • konwalia majowa – ma słodki zapach oraz niezwykle delikatne, białe kwiaty, które przypominają małe dzwoneczki. Rośnie głównie na skraju lasów, ale jest uwielbiana przez ogrodników ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Dzięki nim świetnie uzupełnia kaskadowe rabaty. Po przekwitnięciu na miejscu białych dzwoneczków zawiązują się czerwone, atrakcyjne jagody. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ta niewinnie wyglądająca roślina jest trująca. Szczególnie niebezpieczne są jej liście, kwiaty i owoce, zarówno zerwane prosto z grządki, jak i wysuszone. Wszystkie części konwalii zawierają substancje, które oddziałują głównie na serce i przewód pokarmowy. W rezultacie wystarczy spożycie kilku jagód przez dziecko, aby doprowadzić nawet do jego śmierci. Warto pamiętać, że trujące są również woda, w której stały konwalie, jak i zrobione z nich perfumy. Dlatego lepiej nie przynosić ich do domu.

To dwie najgroźniejsze trujące rośliny, których warto unikać, jeśli zależy ci na zdrowiu i życiu swoich dzieci oraz zwierząt.

Wśród mniej niebezpiecznych odmian wymienia się serduszkę okazałą, która jest niezwykle uroczym kwiatem o przepięknych, różowych lub białych, kwiatostanach w kształcie serca, oraz bardzo popularną piwonię, czyli królewski kwiat. Jeśli masz je w swoim ogrodzie, ostrzeż bliskich, aby nie próbowali ich jeść.

Serduszka okazała również nie należy do bezpiecznych roślin Fot. 123RF/PICSEL

Niebezpieczne pnącza w ogrodzie

Dom, ogrodzenie, pergole i szpalery porośnięte pnączem wyglądają niezwykle efektownie. Jednak nie każda ich odmiana jest przyjazna dla ludzi i zwierząt. Wśród nich znajdują się odmiany, które wykazują właściwości trujące i mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Uważaj zwłaszcza na:

  • powojnik – to ciekawa roślina, która należy do grupy kwitnących pnączy, więc jest chętnie umieszczana w ogrodach dla urozmaicenia kompozycji. Zasadzona w gruncie i pozbawiona podpórki, pokrywa glebę i zapobiega rozwijaniu się chwastów. Jednak wystarczy zapewnić jej wsparcie, aby szybko stworzyła efektowną dekorację. Jej najbardziej atrakcyjną częścią są imponujące, fioletowe lub pastelowe kwiaty, które są trujące, tak samo, jak liście, owoce i sok. Dlatego warto zrezygnować z ich sadzenia w ogrodzie odwiedzanym przez małe dzieci, które mogłyby je dotykać i zrywać.
  • bluszcz pospolity – to bardzo popularna roślina w polskich ogrodach, ponieważ ma wiecznie zielone liście, które zdobią przestrzeń nawet zimą. Zasadzony np. obok drzewa lub ściany, bluszcz nie potrzebuje wsparcia. Sam wytwarza korzenie czepne, które służą mu za podporę. Jego najbardziej dekoracyjnymi elementami są ciemnozielone, 3-5 klapowe lub jajowate liście, które gęsto porastają pędy. Roślina bardzo się rozrasta, dlatego jest chętnie wybierana do ozdoby ogrodzeń i szpalerów. Niestety wszystkie jej części są trujące. Po dotknięciu liści bluszczu na skórze może pojawić się podrażnienie. Z kolei połknięcie jego owoców może doprowadzić do biegunki i wymiotów. Bluszcz jest szczególnie niebezpieczny dla kotów, ponieważ po spożyciu może doprowadzić do uszkodzenia nerek czworonogów.

Powojniki to atrakcyjne pnącza o trujących wlaściwościach Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli chcesz ozdobić swój ogród pnączami, pomyśl o winorośli japońskiej. Jej owoce nie są trujące, a do tego są niesmaczne. To powinno skutecznie zniechęcić dzieci do ich próbowania.

Trujące krzewy w polskich ogrodach i nie tylko

Krzewy są chętnie sadzone w ogrodach i przestrzeniach publicznych, ponieważ można z nich stworzyć ciekawy szpaler, jak i tło dla innych, kolorowych kwiatów. Jednak są wśród nich trujące rośliny, które po spożyciu mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Są to m.in.:

  • ostrokrzew – mrozoodporny krzew, który jest często wybierany, jako ozdoba świąteczna. Osiąga imponujące rozmiary, aż do 6 m wysokości, dlatego można go spotkać głównie w dużych ogrodach. Z jego pędów wyrastają jajowate liście o kolczastym brzegu. Wyglądają dość groźnie, co zniechęca dzieci i zwierzęta do ich zrywania. Jego najbardziej charakterystycznym i przyciągającym uwagę elementem są czerwone owoce, które pojawiają się we wrześniu i zdobią roślinę aż do wiosny. Maluchy mogą chętnie je zbierać, jednak warto im tego zabronić, ponieważ są trujące. Po ich spożyciu może pojawić się biegunka, wymioty, paraliż, a także zaburzenia pracy serca. Na szczęście nie prowadzi to do śmierci,

  • jałowiec sabiński – wiecznie zielony krzew, który jest znany w całej Polsce. Niski, ale bardzo szeroki, doskonale sprawdza się jako tło dla karłowych odmian kwiatów. Jego pędy pokryte są łuskowatymi i igiełkowatymi liśćmi o matowo-zielonym kolorze. Jałowiec dobrze rośnie w niezbyt żyznej, przepuszczalnej ziemi oraz uwielbia zarówno słońce, jak i cień. Jest niezwykle odporny na mróz i suszę, dzięki czemu nie trzeba go okrywać ani zbyt często podlewać. W efekcie uprawa jałowca jest bardzo prosta, więc chętnie sięgają po niego początkujący ogrodnicy. Jednak warto pamiętać, żeby podczas prac ogrodowych nie dotykać rośliny gołymi rękami – kontakt z nią może powodować podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie. Należy również bezwzględnie przestrzegać zakazu spożywania jego owoców i liści, ponieważ prowadzi to do paraliżu układu nerwowego, silnego pobudzenia, duszności i zaburzeń w pracy serca. Szczególnie niebezpieczny jest jego olejek, którego spożycie prowadzi do śmierci.

Jałowiec sabiński to chętnie uprawiany wieczniezielony krzew - niestety trujący Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, zrezygnuj z uprawy najbardziej trujących roślin dla ich bezpieczeństwa. Warto ich unikać także w ogrodach odwiedzanych przez seniorów, którzy mają problemy z pamięcią.

Piękne, choć trujące rośliny mogą być wspaniałą dekoracją ogrodu, jeśli będą rozważnie sadzone, a podczas ich uprawy zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa. Jeśli jednak mimo to boisz się o zdrowie swoich domowników, zdecyduj się na rośliny jadalne, których spożycie nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.