Porady ogrodnicze

Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon

Przydomowa uprawa ogórków gruntowych nie jest wcale trudna, a smaku samodzielnie wyhodowanych warzyw nie da się z niczym porównać. Nasz ekspert wyjaśnia, kiedy siać i sadzić ogórki gruntowe oraz jaką temperaturę, ziemię i stanowisko należy im zapewnić do prawidłowego wzrostu.

Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon
Przygotowanie własnych sadzonek ogórków to nic trudnego. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Ogórki — charakterystyka

Ogórki należą do roślin dyniowatych. Paleta ich odmian jest niezwykle szeroka, główny podział wyróżnia ogórki sałatkowe i ogórki do kiszenia. W tych grupach nasion znajdują się z kolei odmiany do uprawy w gruncie oraz odmiany do uprawy w szklarniach lub tunelach foliowych. Niektóre ogórki zalicza się do odmian partenokarpicznych, czyli takich, które zawiązują owoce bez nasion i bez zapłodnienia kwiatów. Wszystkie jednak mają podobne wymagania i wszystkie to rośliny ciepłolubne. Dlatego powinny rosnąć w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym.

Siew ogórków gruntowych

Ogórki są bardzo wrażliwe na chłody, dlatego bezpośrednio do gruntu wysiewamy je dopiero w drugiej połowie maja. Możemy to robić w rzędach lub w sposób gniazdowy, gdy temperatura ziemi osiągnie przynajmniej 10 st. Celsjusza. Głębokość siewu to mniej więcej 2-3 cm.

Kwiecień to najlepszy czas na przygotowanie rozsady ogórków. Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy siać ogórki na rozsadę?

W połowie lub pod koniec kwietnia możemy przygotować rozsadę ogórków gruntowych. Ogórki mają wrażliwy system korzeniowy, dlatego warto wysiewać je do doniczek torfowych, wytłoczek od jajek lub innych biodegradowalnych pojemników, które wraz z bryłą korzeniową umieszczamy potem w glebie. Można też wykorzystać niewielkie, tzw. produkcyjne, plastikowe doniczki, ale przesadzanie musimy wykonać później bardzo ostrożnie.

W doniczkach umieszczamy kilka nasion, możemy potem wykonać przerywkę, tak by w momencie sadzenia w każdej znajdowały się np. 2-3 rośliny. Podobny efekt uzyskalibyśmy, wykonując wysiew gniazdowy. Rozsadę najlepiej sadzić na grządce, gdy rozwinie się drugi liść. Żeby pobudzić intensywny rozwój korzeni bocznych, możemy siewki umieścić w glebie aż po same liścienie.

Przeczytaj również: Kiedy siać warzywa i przesadzać je do gruntu? Praktyczny terminarz. Na plony nie będziesz długo czekać

src: Ogórki - Jak mieć udane zbiory - uprawa ogórków przez cały sezon., Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Odmiany i oznaczenia ogórków gruntowych

Na opakowaniach nasion ogórków często możemy zobaczyć napis F1 przy nazwie odmiany. F1 oznacza, że nabyliśmy nasiona mieszańca pokolenia F1, odmiany heterozyjnej, otrzymanej przez hodowców poprzez krzyżowanie, np. odmian wczesnych z tymi, które plonują najobficiej. Następnie ocenia się ich potomstwo i pracuje nad dalszym udoskonaleniem roślin z korzystną kombinacją genów.

Zaletą takich nasion jest to, że szybciej i lepiej plonują, odznaczają się też lepszą odpornością na choroby i zmiany atmosferyczne. Wadą jest to, że kolejne pokolenia nie mają już tych cech, co oznacza, że jeżeli chcielibyśmy zebrać nasiona ulubionych ogórków i wysiać je w kolejnym roku, to nic z tego nie będzie. Nie będą one już tak plonować. Musimy kolejny raz kupić nasiona ulubionej odmiany.

Uprawa ogórków — jaka temperatura?

Z siewem lub sadzeniem ogórków nie warto się spieszyć. Należy mieć pewność, że wiosenne chłody mamy już za sobą. Zazwyczaj do kiełkowania potrzebują temperatury w okolicach 12-16 stopni Celsjusza. Rośliny te cierpią, gdy choćby na krótko, spadnie ona do 3-5 st. Celsjusza. Temperatura poniżej 10 stopni już hamuje ich wzrost. Z kolei wahania temperatur, a także wilgotności podłoża mogą doprowadzić do przedwczesnego opadania owoców lub ich deformacji. Optymalne warunki dla rozwoju ogórków stwarzają temperatury w granicach 20-25 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również: Kiedy siać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Czemu ogórki nie rosną?

W odpowiedniej temperaturze ogórkom wystarczy tydzień, by nasiona zamieniły się w młode siewki. Ważne, by na etapie produkcji rozsad nie dopuścić do ich przesuszenia. Doniczki torfowe przesychają znacznie szybciej niż plastikowe, więc po konewkę trzeba sięgać nawet codziennie. Ważne jest także hartowanie, czyli stopniowe przyzwyczajanie roślin do warunków panujących na zewnątrz. Na początku wystawiamy ogórki na godzinę lub dwie w zacienione miejsce. Każdego dnia wydłużamy ten czas. Na koniec umieszczając je na stanowisku słonecznym.

Ogród warzywny Ogórek gruntowy Ogórki wysadzamy do gruntu, gdy maleje ryzyko przymrozków. Fot. 123RF/PICSEL

Sadzenie ogórków gruntowych

Gdy ryzyko chłodów już minie, możemy wysadzić rozsady do gruntu. Najlepszy termin na wysadzenie ogórków do gruntu przypada od połowy maja do połowy czerwca. Ogórki sadzimy na tę samą głębokość, na jakiej rosły do tej pory lub nieco głębiej. Dołki przygotowane dla sadzonek możemy zaprawić kompostem lub wybranym nawozem. Jeżeli rozsada była przygotowywana w pojemnikach torfowych, pamiętajmy, że rozłożą się one w glebie. Sadzimy je więc, w całości zagłębiając w podłożu.

Sadzonki z pojemników plastikowych ostrożnie wyciągamy, starając się nie uszkodzić korzeni. Sadząc te rośliny na grządce, warto zadbać o podpory, po których mogłyby się piąć. Można je też posadzić na podwyższanych grządkach. Jeżeli są one dość wysokie, można ogórkom pozwolić przewieszać się przez ich brzegi.

Co ile sadzić ogórki?

Możliwe jest też uprawianie ogórków na tzw. „płasko”, tzn. że będą się one płożyć po ziemi, wtedy jednak musimy przeznaczyć dla nich sporo miejsca. Wysiewając lub sadząc je rzędowo, rzędy oddalamy wtedy od siebie o mniej więcej metr. Stosując podpory, rzędy mogą być w odstępie mniej więcej pół metra, a w uprawie gniazdowej rozstaw to ok. 30 × 40 cm.

Uprawa ogórków — ziemia i nawożenie

Jak wszystkie warzywa dyniowate ogórki lubią gleby żyzne, dokładnie uprawione i wilgotne. Dobrze reagują na nawożenie obornikiem lub kompostem. Rośliny te błyskawicznie rosną, dlatego w podłożu przez cały okres wegetacji powinny być dostępne składniki pokarmowe, a zawartość próchnicy powinna być bardzo wysoka. Nawożenie pogłówne w ich przypadku jest jak najbardziej wskazane, nawet kilkakrotnie w zależności od tego, jaką mamy glebę w ogrodzie i jak była przygotowana przedsiewnie.

Przeczytaj również:

Plony będą obfite i dorodne. Sprawdź, jak nawozić warzywa na wiosnę

Kiedy zbierać czosnek niedźwiedzi? Jak go zakonserwować?

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.