Spis treści:
- Jak rozpoznać borowika amerykańskiego?
- Borowik amerykański – gdzie najczęściej występuje?
- Czy borowik amerykański jest jadalny?
Jak rozpoznać borowika amerykańskiego?
Borowik amerykański, występujący pod nazwą naukową jako złotoborowik wysmukły (Aureoboletus projectellus), znany jest również jako borowik wysmukły lub borowik wrzosowy. Ten nowy gatunek w naszych lasach przywędrował do nas z Litwy i Łotwy, do których z kolei trafił z Ameryki Północnej. W Polsce w ostatnich latach możemy obserwować prawdziwy wysyp tych ciekawych grzybów. Złotoborowik wysmukły szybko rozprzestrzenia się po terenie całego kraju, dlatego mówi się o nim, że należy do gatunków inwazyjnych.
Borowika amerykańskiego łatwo rozpoznać po smukłym, żłobionym trzonie. Fot. CanvaPro
Jak wygląda borowik amerykański? Rozpoznanie owocników jest bardzo proste. Grzyby te mają wypukłe, gładkie, jasno- lub ciemnobrązowe kapelusze, na których spodzie znajdują się rurki w kolorze żółtym lub żółtozielonym. Na brzegu kapelusza możemy zauważyć delikatną falbankę, która jest najlepiej widoczna u dojrzałych okazów. Trudno pomylić borowika amerykańskiego z trującymi gatunkami, ponieważ nowy grzyb wyróżnia się charakterystycznym trzonem. Jest on smukły, długi i pokryty wyraźnymi żłobieniami.
Przeczytaj również: Jak suszyć grzyby – domowe sposoby. Jak przechowywać suszone grzyby?
Borowik amerykański – gdzie najczęściej występuje?
Złotoborowika amerykańskiego możemy spotkać przede wszystkim w lasach iglastych, zazwyczaj wśród sosen zwyczajnych lub kosodrzewiny. Grzyb ten często rośnie również na wydmach bądź wrzosowiskach. W Polsce z roku na rok pojawia się coraz liczniej na terenach nadmorskich, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz w Górach Świętokrzyskich. Są pojedyncze doniesienia o występowaniu borowika amerykańskiego również w innych regionach kraju, dzięki czemu możemy zauważyć, że zasięg tego gatunku nieustannie się powiększa.
Wyświetl ten post na Instagramie
Czy borowik amerykański jest jadalny?
Borowik amerykański to prawdziwa gratka dla zapalonych grzybiarzy, ponieważ jest on gatunkiem jadalnym, a do tego bardzo smacznym. Przyjemny smak złotoborowika wysmukłego oceniany jest jako mniej wyrazisty niż rodzimego prawdziwka czy podgrzybka. Borowiki amerykańskie mogą być marynowane i wykorzystywane do różnorodnych potraw, np. farszów, zup i sosów. Doskonale nadają się również do suszenia, ponieważ zawierają niewiele wody.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
W tych miejscach nie wolno ci zbierać grzybów. Za pełen koszyk możesz słono zapłacić
Jak rozsadzić grzyby z lasu we własnym ogrodzie. Grzybiarz pokazał dobry sposób