Porady ogrodnicze

Jaką ziemię wybrać do sadzenia pelargonii i surfinii? Od tego wiele zależy

Uprawa surfinii i pelargonii w skrzynkach na balkonach lub tarasach jest bardzo popularna. Zanim rozpoczniemy hodowlę tych kwiatów balkonowych, warto się zapoznać, jaka ziemia do pelargonii i ziemia do surfinii będzie najlepsza.

Jaką ziemię wybrać do sadzenia pelargonii i surfinii? Od tego wiele zależy
Surfinie i pelargonie mają specyficzne wymagania glebowe. Fot. Getty Images
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Pelargonia — charakterystyka i zastosowanie

Pelargonie w skrzynkach na balkonie, czy tarasie, to widok, który towarzyszy nam bardzo często. Ich popularność jest ogromna, ponieważ większość z gatunków i odmian może kwitnąć od maja do jesieni. Uprawa pelargonii nie jest trudna, bo mają one małe wymagania uprawowe. Nie zapominajmy również o szerokiej różnorodności tych pięknych kwiatów, która dotyczy nie tylko barwy kwiatów, ale również ich wielkości, koloru liści, czy pokroju.

Decydując się na uprawę pelargonii, powinniśmy wiedzieć, że są to rośliny wrażliwe na mróz, ale trwałe. Pochodzą one z południowej Afryki, a ich najczęściej spotykanym gatunkiem jest pelargonia wielkokwiatowa — Pelargonium grandiflorum i jej odmiany. Ten gatunek pelargonii jest bardziej wrażliwy na mróz, przez co może być wystawiony na balkon jedynie latem.

Jeśli poszukujemy odpowiednich pelargonii do ogrodu, powinniśmy postawić na pelargonie rabatowe — Pelargonium hortorum, które mają krzaczasty i wzniesiony pokrój. Warto też wspomnieć o tym, że wyróżnia się także pelargonie ozdobne z liści. 

Odmiany o liściach ozdobnych lub pachnących nie zawsze są łatwo dostępne do zakupu. Zamiast nich polecamy piękne pelargonie wielkokwiatowe - Pelargonium grandiflorum oraz pelargonie bluszczolistne - Pelargonium x hederifolium, które znane są także jako pelargonie zwisające.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonia bluszczolistna obficie kwitła? Te metody zawsze działają

Pelargonie bluszczolistne pięknie wyglądają, gdy przewieszają się przez balustrady. Fot. Getty Images

Surfinia — charakterystyka i zastosowanie

Surfinia jest grupą odmian petunii ogrodowych - Petunia x hybrida, która charakteryzuje się zwisającymi i długimi pędami. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest jej bardzo okazałe kwitnienie, ponieważ na pędach w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do jesieni, pojawia się mnóstwo pięknych kwiatów. Liście surfinii są jajowate i mogą być siedzące lub krótkoogonkowe.

Właśnie z tego powodu surfinie są częstą ozdobą naszych balkonów oraz tarasów. Czasami sadzone są również w donicach wiszących i różnego typu koszach w ogrodach. Dodatkową zaletą jest to, że kwiaty surfinii wybarwiają się na różne kolory. Możemy więc zakupić na swój balkon surfinie w kolorze białym, różowym, a nawet ciemnofioletowym.

Warto wiedzieć, że surfinie, które nazywane są także petuniami kaskadowymi, ze względu na swój pokrój, dzieli się na dwie grupy kolorystyczne. Pierwsze z nich to surfinie o jednobarwnych kwiatach, które mogą występować w kolorze żółtym, czerwonym, różowym, purpurowym i niebieskim. Z kolei druga grupa to surfinie o wielobarwnych kwiatach, z których popularne są dwubarwne surfinie w kolorze niebiesko-białym, różowym z białą obwódką, czy też białym z purpurowym środkiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pelargoniach na balkon i taras?

Surfinia jest wymagającą, ale bardzo wdzięczną rośliną Fot. 123RF/PICSEL

Jaka jest najlepsza ziemia dla pelargonii i surfinii?

Jeśli chcemy, by nasze pelargonie i surfinie jako kwiaty balkonowe obficie kwitły i dobrze się rozwijały, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda ich uprawa, a w tym, jaka ziemia do pelargonii i ziemia do surfinii jest najlepsza, jak przebiega ich przesadzanie, jakie mają wymagania, a także, jaka powinna być ich pielęgnacja.

Podczas przesadzania i samego sadzenia pelargonii i surfinii, bardzo istotnym elementem jest to, w jakim podłożu będą one się rozwijały. Tutaj powinniśmy pamiętać, że najlepsza ziemia do pelargonii, a przy okazji ziemia do surfinii, to taka, która zawiera glinkę, ponieważ ona zatrzymuje wodę w glebie. Dodatkowo podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, kompostowe, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić specjalistyczną ziemię stworzoną z myślą o pelargoniach i surfiniach.

Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia dla tych roślin, może być on nieco inny w zależności od danego gatunku kwiatów, a także ich odmiany. Natomiast w większości przypadków stanowisko powinno być nasłonecznione, by kwiaty mogły się prawidłowo rozwijać. Z kolei kwestia pielęgnacji jest bardzo indywidualna i tu warto zapoznać się z tym, z jaką roślinna mamy do czynienia. Ważne przy tych roślinach jest to, by usuwać przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu będą one mogły poświęcić swoje zasoby i energię na rozwój kolejnych kwiatów, liści i pędów.

Jeśli marzy nam się hodowla surfinii lub pelargonii, powinniśmy więc zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki. Dzięki temu uprawa nie będzie tak skomplikowana, a kwiaty będą się doskonale rozwijały. Właśnie dlatego najlepszym wyborem będzie posadzenie tych kwiatów w ziemi do pelargonii lub uniwersalnej ziemi do kwiatów kwitnących.

Przeczytaj również: Jak uprawiać surfinie, by kwitły aż do jesieni?

Zobacz więcej zdjęć

Pelargonie i surfinie — przesadzanie

Wybierając sadzonki w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę, czy są zdrowe. Czy nie widać też przebarwień ani deformacji liści. Do przesadzania pelargonii i surfinii warto podchodzić delikatnie.

Ostrożnie zdejmujemy osłonkę i wyjmujemy roślinę z doniczki. Zdrowe, białe korzenie również są dla nas sygnałem, że sadzonce nic nie dolega i jest duża szansa, że bez problemu się przyjmie i będzie pięknie rozwijać.

Po posadzeniu zawsze podlewamy rośliny. Za pierwszym razem możemy zrosić też liście, a nawet kwiaty, żeby obmyć je z podłoża używanego podczas przesadzania. Potem już starajmy się podlewać rośliny od dołu.

Zobacz więcej zdjęć

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jaką ziemię wybrać do sadzenia pelargonii i surfinii? Od tego wiele zależy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.