Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak odmłodzić stare tuje? Przycinanie to podstawa, ale jak to zrobić dobrze?

Nie ulega wątpliwości, że piękne i zadbane tuje stanowią wizytówkę każdej posesji. Aby zachwycały wyglądem, muszą być w odpowiedni sposób pielęgnowane. Odmładzanie tui jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, a sierpień to ostatni moment na wykonanie radykalnego przycięcia. Nie zwlekaj i zadbaj o swoje drzewka właśnie teraz, by przedłużyć żywotność okazów oraz zwiększyć ich atrakcyjność.

Jak odmłodzić stare tuje? Przycinanie to podstawa, ale jak to zrobić dobrze?
Przycinanie tui przedłuża żywotność krzewu. Trzeba to jednak umiejętnie zrobić. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda tuja?

Roślina ta, nazywana również żywotnikiem (Thuja L.), należy do rodziny cyprysowatych. Pochodząca z Ameryki Północnej oraz Azji tuja jest gatunkiem zimozielonym, co decyduje o jej ogromnej popularności. Chętnie wykorzystywana jest w roli żywopłotów, ponieważ szybko przyrasta, dobrze się formuje i doskonale znosi regularne przycinanie. Odpowiednio pielęgnowane tuje są w stanie stworzyć gęstą, zieloną barierę wokół domu i ogrodu, chroniąc prywatną przestrzeń przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Żywotnik ma kilka odmian zróżnicowanych pod względem pokroju. Niektóre z nich są pokaźnych rozmiarów – dorastają nawet do 8 m wysokości (odmiana Szmaragd). Spotykamy zarówno tuje kuliste, jak i stożkowe czy kolumnowe, które pozwalają na tworzenie efektownych aranżacji. Rośliny te mają dość wiotkie, ale liczne gałązki, mocno zagęszczające drzewka. Pędy tui pokrywają spłaszczone, łuskowate, ostro zakończone liście. Zwłaszcza na starych tujach mogą pojawiać się również szyszki zawierające drobne nasiona.

Odmładzanie tui

Początkowo intensywnie zielone i pełne życia tuje z wiekiem zaczynają wyglądać coraz gorzej. Z powodu brązowienia gałęzi, przerzedzania pędów i ogołacania ich od spodu powoli traci swój atrakcyjny pokrój. Zmiany te zachodzą znacznie szybciej w przypadku tych okazów, które długo były zaniedbywane. Na szczęście starzejące się tuje można odmłodzić, sprawiając, że odzyskają dawny blask i będą na nowo cieszyły oczy nieprzeciętnymi walorami dekoracyjnymi.

Zabieg odmładzania tui polega na przycinaniu drzewek w momencie, gdy drzewka osiągną oczekiwaną przez nas wysokość. Cięciu poddajemy pędy wierzchołkowe. Ponadto skracamy pędy boczne do ½ długości, dzięki czemu okaz znacznie się zagęści. Nie zapominamy również o usunięciu wszystkich gałęzi porażonych chorobami lub zaatakowanych przez szkodniki, a także tych, które zostały w jakiś sposób uszkodzone, np. wyłamane przez wiatr. Odmładzanie przeprowadzamy każdego roku w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz latem. Ostatnie cięcie tui możemy zrealizować najpóźniej w sierpniu. Jeśli odłożymy to zadanie na później, pierwsze chłodne noce jesieni zniszczą nasz starannie wypielęgnowany okaz, który przez podcinanie stanie się mniej mrozoodporny.

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Jak i kiedy przycinać stare tuje?

Odmładzanie możemy przeprowadzić ręcznymi nożycami, sekatorem lub piłką do gałęzi, choć w przypadku grubszych pędów przydatna może się okazać piła elektryczna. Pamiętajmy, aby prace wykonywać w słoneczny dzień, ponieważ deszczowa aura może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych na ranach na pędach powstałych wskutek cięcia. Wykorzystane narzędzia muszą być dobrze naostrzone i czyste (warto je zdezynfekować).

Przeprowadzając przycinanie starych tui w sierpniu, znacznie skróćmy młode pędy (o połowę), co sprawi, że szybko regenerujący się żywopłot w krótkim czasie wykształci dużo nowych przyrostów. Odmładzanie żywotników latem musi być dość radykalne, dlatego tuż po zabiegu drzewka nie będą prezentowały się szczególnie atrakcyjnie. Jednak warto wykonać cięcie właśnie w taki sposób, aby tchnąć w żywopłot nowe życie i spodziewać się jego pięknego wyglądu w przyszłym sezonie.

Pielęgnacja tui po przycięciu

Tuja po przycinaniu wymaga szczególnego traktowania. Rany, które powstały wskutek odmładzania, należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu powierzchnię nacięć należy posmarować preparatem przeciwko infekcjom grzybowym, np. środkiem w postaci pasty. Ponadto nie zapominajmy o systematycznym nawadnianiu rośliny, zwłaszcza tuż po wykonaniu zabiegu, gdy krzew zacznie się intensywnie regenerować. Podlewanie zwiększamy także w okresach suszy.

Równie ważne jest zasilenie odmłodzonych okazów w dodatkowe składniki pokarmowe. Wykorzystajmy nawozy organiczne – doskonale sprawdzą się obornik bądź kompost. W sierpniu możemy zastosować również specjalistyczny nawóz bogaty w potas, a ubogi w azot, który dodatkowo przygotuje żywotniki do zimowania. Aby odpowiednio zadbać o odmładzane tuje, systematycznie opryskujmy je naturalnymi, samodzielnie przygotowanymi gnojówkami, np. ze skrzypu lub pokrzywy.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Co zrobić, gdy świerk brązowieje? Przygotuj oprysk, który zahamuje usychanie drzewa

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.