Spis treści:
- Rośliny okrywowe do słońca – alternatywa dla trawy
- Jakie rośliny okrywowe posadzić w słońcu?
- Jakie kolory ze sobą łączyć?
Rośliny okrywowe do słońca – alternatywa dla trawy
Rośliny okrywowe to doskonały sposób na zagospodarowanie trudnych miejsc w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie trawa nie chce rosnąć lub jej pielęgnacja jest uciążliwa. Gatunki tolerujące pełne nasłonecznienie ozdobią słoneczne rabaty, skarpy czy miejsca o przepuszczalnej glebie. Ich główne zalety to:
- szybkie tempo wzrostu i rozrastania się, dzięki czemu w krótkim czasie zakryją podłoże;
- niskie wymagania pielęgnacyjne – większość gatunków nie wymaga regularnego podlewania ani nawożenia;
- atrakcyjny wygląd przez cały sezon – wiele roślin okrywowych kwitnie lub ma ozdobne liście;
- ochrona gleby przed erozją i wysuszeniem;
- wiele ciekawych kompozycji kolorystycznych.
Rośliny okrywowe są też świetną alternatywą dla trawnika w miejscach, gdzie jego utrzymanie może zająć zbyt dużo czasu. Pomyśl też o zastosowaniu ich na dużych powierzchniach, a zaoszczędzisz sporo czasu na koszeniu i podlewaniu.
Rośliny okrywowe są mało wymagające, a przy tym charakteryzują się szybkim tempem wzrostu. Fot.fotokris/CanvaPro
Jakie rośliny okrywowe posadzić w słońcu?
Zastanawiasz się, jakie rośliny okrywowe posadzić na słońcu? Ważne, by wybrać takie odporne na suszę, które dobrze znoszą intensywne nasłonecznienie. Dzięki nim ogród będzie pięknie wyglądał przez cały sezon, a ty unikniesz częstego podlewania.
Oto lista sprawdzonych gatunków roślin okrywowych, które doskonale poradzą sobie w pełnym słońcu.
- Gęsiówka kaukaska (Arabis Caucasica) – tworzy gęste, zielone kobierce, a wczesną wiosną obsypuje się białymi kwiatami. Dorasta do 20 cm wysokości. Preferuje przepuszczalne, wapienne gleby. Świetnie prezentuje się na rabatach i w ogrodach skalnych.
- Rogownica kutnerowata (Cerastium Tomentosum) – ma drobne, srebrzyste liście i białe kwiaty. Osiąga 15-20 cm wysokości i szybko się rozrasta. Dobrze znosi suszę i ubogą glebę. Pięknie wygląda w towarzystwie roślin o ciemnych liściach.
- Floks szydlasty (Phlox Subulata) – wiosną zachwyca feerią barw – od białego przez róż po fiolet. Tworzy zwarte, niskie kobierce. Lubi przepuszczalne, lekko kwaśne gleby. Często sadzi się go na rabatach i skarpach.
- Smagliczka skalna (Aurinia Saxatilis) – jej żółte, drobne kwiaty pojawiają się w maju. Dorasta do 20-30 cm i cechuje się zielonymi, drobnymi liśćmi. Dobrze rośnie na glebach ubogich i suchych. Idealna do ogrodów skalnych i na murki.
- Bluszcz pospolity (Hedera Helix) – zimozielone pnącze, które z powodzeniem można wykorzystać jako roślinę okrywową. Dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia. Tworzy gęsty dywan z błyszczących liści. Może rosnąć w półcieniu.
Jakie rośliny okrywowe posadzić w słońcu? Wybierz m.in. takie gatunki, jak smagliczka skalna i dąbrówka rozłogowa. Fot.grauy/Freila/CanvaPro
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga Reptans) – tworzy niskie kobierce z ciemnozielonych liści, kwitnie na niebiesko w maju i czerwcu. Lubi żyzną, wilgotną glebę. Dobrze prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych i paproci.
- Pragnia syberyjska (Waldsteinia Ternata) – ma błyszczące, ciemnozielone liście i żółte kwiaty. Dorasta do 10-20 cm i dość szybko się rozrasta. Preferuje przepuszczalne, żyzne gleby. Wygląda ładnie na obrzeżach rabat i ścieżek.
- Żagwin ogrodowy (Aubrieta x Cultorum) – tworzy niskie, gęste kobierce z drobnych, zielonych liści. Wiosną obsypuje się różowymi, fioletowymi lub czerwonymi kwiatami. Lubi przepuszczalne, wapienne gleby. Pięknie prezentuje się w ogrodach skalnych i na murkach.
Wybierając rośliny okrywowe do słonecznego ogrodu, zwróć uwagę na ich docelową wysokość i tempo rozrastania się. Im szybciej roślina zakryje podłoże, tym lepiej spełni swoje zadanie. Pamiętaj też o odpowiednim przygotowaniu gleby przed sadzeniem – powinna być przepuszczalna i żyzna. Zadbaj o podlewanie roślin tuż po posadzeniu, aby dobrze się ukorzeniły.
Przeczytaj również: Subtelne dzwonki prosto z Dalmacji. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja dzwonka dalmatyńskiego
Jakie kolory ze sobą łączyć?
Warto też zastanowić się nad kompozycją kolorystyczną. Gdy zestawisz ze sobą różne gatunki roślin okrywowych, możesz stworzyć ciekawe, barwne dywany. Kontrastowe zestawienia, na przykład srebrzyste liście rogownicy kutnerowatej z ciemnozielonymi liśćmi dąbrówki, dodadzą rabatom charakteru. Z kolei sadzenie roślin o podobnej barwie kwiatów, jak choćby floks szydlasty i żagwin ogrodowy, pozwoli ci uzyskać harmonijny, spójny efekt.
Rośliny okrywowe warto też łączyć z innymi bylinami, trawami ozdobnymi czy krzewami. Niskie gatunki takie jak gęsiówka kaukaska czy smagliczka skalna świetnie sprawdzą się jako obwódki rabat lub uzupełnienie skalnych ogrodów. Wyższe okrywy, jak bluszcz pospolity czy pragnia syberyjska, mogą być tłem dla pięknych roślin sezonowych lub róż.
Rośliny okrywowe to wygodny i efektowny sposób na zakrycie mniej atrakcyjnych części ogrodu. Gatunki lubiące słońce poradzą sobie nawet w trudnych warunkach, tworząc piękne zielone dywany. Wypróbuj nasze propozycje i ciesz się ładnym ogrodem przez cały sezon. Z ich pomocą zamienisz każdy zaniedbany zakamarek w zachwycający zakątek pełen zieleni i kolorów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Stokrotka afrykańska - kwiat idealny na balkon i taras. Ciekawe odmiany i pielęgnacja
Turbo wzmacniacz i odżywka dla róż. Kwiatów na krzaczkach jest od groma
Nawrot rozpierzchły – niebieski dywan kwiatów. Uprawa i pielęgnacja lithodory