Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jeszcze możesz mieć duże pory z ogrodu. Wrześniowa pielęgnacja porów

Pory to warzywa, bez których trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Stanowią bazę rozmaitych zup, sosów czy sałatek, więc wielu z nas chętnie wysiewa je na grządkach, by były zawsze pod ręką. Choć należą do niewymagających i prostych w uprawie, nie zawsze rosną tak duże, jak tego oczekujemy. Czy pod koniec lata możemy jeszcze wpłynąć na ich rozmiar? Sprawdź, jak pielęgnować pory we wrześniu i czym je podlewać, by były większe.

Jeszcze możesz mieć duże pory z ogrodu. Wrześniowa pielęgnacja porów
Poznaj sposób na grube i duże pory, który można zastosować we wrześniu. Fot. yuris010/123RF.com

Spis treści:

Jak pielęgnować pory we wrześniu?

Pory to warzywa, których nie może zabraknąć w przydomowym warzywniku. Smaczne, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i proste w uprawie warzywa nie sprawiają kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Nie każdemu jednak udaje się otrzymać grube pory, które mają dużo białej części. Sukces w uprawie możemy osiągnąć tylko w jeden sposób – skupiając się na odpowiedniej pielęgnacji przez cały okres wegetacji. To, jak dbamy o pory, jest ważne również pod koniec lata.

Zastanawiasz się, jak pielęgnować pory we wrześniu? Gdy lato ustępuje miejsca jesieni, rośliny te muszą zostać otoczone szczególną troską. W tym momencie powinniśmy postarać się wzmocnić pory i ochronić je przed chorobami. Równocześnie musimy pamiętać, że największe szanse na uzyskanie warzyw o imponujących rozmiarach mamy wtedy, gdy uprawiamy je w żyznej, bogatej w próchnicę ziemi oraz na słonecznym stanowisku.

Uprawiając pory, we wrześniu nie zapomnijmy o następujących zabiegach pielęgnacyjnych:

  • Podlewanie – dorosłe pory nie potrzebują dużych ilości wody, ale trzeba je nadal nawadniać. Podlewajmy je co kilka lub kilkanaście dni;

  • Zasilanie – we wrześniu pory można podsypać dodatkową porcją kompostu lub uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym, ale nie jest to konieczne. Warto też podać im leonardyt, o czym piszemy w dalszej części artykułu;

  • Bielenie – jeśli chcemy, aby pory miały więcej białej części, która jest najsmaczniejsza, obsypmy ziemią dolne fragmenty łodyg;

  • Spulchnianie gleby – ziemię między rzędami porów warto wzruszać za pomocą motyki, aby korzenie roślin miały łatwiejszy dostęp do wody oraz składników odżywczych;

  • Odchwaszczanie – przez cały sezon wegetacyjny, także we wrześniu, z zagonu z porami wyrywamy chwasty;

  • Usuwanie suchych liści i pędów kwiatostanowych – jeśli pojawią się na warzywach, warto je ściąć. Dzięki temu rośliny skupią całą swoją energię na rozwoju zdrowych liści i korzeni.

Jak pielęgnować pory we wrześniu? Jak pielęgnować pory we wrześniu? Fot. barmalini/123RF.com

Przeczytaj również: Bezkonkurencyjna metoda przechowywania cebuli. Główki będą twarde i zdrowe długie miesiące

Sposób na grube i duże pory

Tomasz Wodziński, autor poradników ogrodniczych, na kanale infouprawa na portalu YouTube podzielił się swoją wiedzą na temat pielęgnacji porów. Jak wskazuje, we wrześniu nie możemy nadrobić błędów popełnionych w uprawie tych warzyw. Jeśli je zaniedbaliśmy, nie uda nam się w tej chwili sprawić, że wyrosną duże dzięki dodatkowemu nawożeniu. Jeżeli jednak przez cały sezon dobrze pielęgnowaliśmy pory, możemy teraz pobudzić je do wzrostu w bardzo prosty sposób.

Wystarczy, że wzmocnimy warzywa wodną zawiesiną leonardytu. Środek ten, który możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, zawiera huminy oraz kwasy ulmowe w naturalny sposób stymulujące rozwój korzeni. Składniki te ułatwiają roślinom pobieranie substancji pokarmowych i wody z gleby, co wspomaga ich wzrost. To prosty sposób na otrzymanie grubych i dużych porów. Wodą zawiesinę leonardytu zastosujmy w dawce zgodnej z zaleceniami producenta preparatu. We wrześniu wystarczy podlać nią pory raz lub ewentualnie dwa razy (z zachowaniem 7-10 dni odstępu), jeśli słabo rosną.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Żółte lub zielone plamy zostaną na pomidorach. Dlaczego pomidory nie dojrzewają w pełni?

Jak i kiedy zbierać nasiona cukinii? Uprawa cukinii z własnych nasion

Wrzesień to najlepszy czas na wysiew koperku na natkę. Zbiór i przechowywanie koperku

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.