Spis treści:
Jak rozpoznać, że cebula jest gotowa do zbioru?
Cebula, szczególnie z dymki, jest stosunkowo prosta w uprawie. Daje nam obfite plony nawet wtedy, gdy nie włożymy dużo wysiłku w jej pielęgnację. Zazwyczaj nie udaje nam się wykorzystać całej świeżej cebuli z ogrodu, więc chcemy zachować ją na zimę. Aby warzywo to mogło być przechowywane przez kilka miesięcy, musi zostać zebrane w odpowiednim momencie. Jeśli termin wyrywania cebuli będzie niewłaściwy, cenne zapasy z czasem mogą zacząć się psuć i gnić.
W przypadku cebuli sadzonej wiosną orientacyjny termin zbioru przypada na sierpień lub wrzesień, na co duży wpływ mają warunki atmosferyczne w danym sezonie. Warzywa przeznaczonego do przechowywania nie możemy wyrwać zbyt wcześnie ani za późno. Przedwczesny zbiór powoduje, że plon częściej porażany jest przez choroby, opóźniony natomiast skutkuje wyrastaniem szczypioru w trakcie magazynowania.
Jak rozpoznać, że cebula jest gotowa do zbioru? Świadczą o tym następujące sygnały:
- 70-80 proc. roślin na grządce ma załamany, opadający szczypior,
- każda cebula nadal ma 3-4 zielone liście, pozostałe żółkną lub brązowieją,
- szyjka cebuli jest stwardniała i sucha.
Załamujący się szczypior to jeden z sygnałów, że cebula jest gotowa do zbioru. Fot. anmbph/123RF.com
Przeczytaj również: Jak i kiedy zbierać nasiona cukinii? Uprawa cukinii z własnych nasion
Jak przechowywać cebulę, żeby była zdrowa i twarda?
Zebranie cebul w odpowiednim momencie jest pierwszym krokiem do ich długoterminowego przechowywania. Wyrywanie warzyw zaplanujmy na pogodny, słoneczny dzień bez opadów. Cebula nie powinna być narażona na deszcze, które pogarszają jej trwałość przechowalniczą. Główki po zbiorze zostawiamy na grządce, aby przez kilka dni suszyły się w słońcu. Gdy nadmiar wilgoci odparuje, będą nadawały się do przetrzymywania w odpowiednich warunkach przez długi czas.
Zastanawiasz się, jak przechowywać cebulę, żeby była zdrowa i twarda? Warto wypróbować babciną metodę. Podsuszone na grządce główki oczyszczamy z ziemi, a następnie obcinamy szczypior. Wszystkie te cebule, które są uszkodzone lub mają oznaki chorób, wyrzucamy na kompost. Zdrowe główki wkładamy do nylonowych pończoch, robiąc supełki między każdą z nich. Dzięki temu powietrze będzie dostawać się do warzyw, a my będziemy mogli odcinać pojedyncze warzywa w razie potrzeby.
Pończochy wypełnione cebulami zawieszamy pod sufitem w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Może być to piwnica, komórka lub garaż. Pamiętajmy, że warzywo to najdłużej zachowuje świeżość, gdy jest przetrzymywane w temperaturze 0-4°C i niskiej wilgotności powietrza (65-75 proc.). W takich warunkach cebulę można przechowywać przez kilka miesięcy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja selera na koniec lata. Czym nawozić go we wrześniu, aby korzenie były większe?
Jak przygotować glebę na sadzenie czosnku? Wyrosną dorodne i zdrowe główki
Stare odmiany fasoli tycznej. Zachwycające w smaku, proste w uprawie