Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozsyp dookoła host. Rozrosną się i zakwitną, a ślimaki będą się trzymać od nich z daleka

Hosty, rośliny o dużych, efektownych liściach, cieszą się wśród ogrodników ogromną popularnością. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też łatwe w uprawie i pielęgnacji. Niestety, soczyste liście host uwielbiane są również przez ślimaki. Czy można ochronić je przed tymi szkodnikami? Okazuje się, że tak i to w bardzo prosty sposób – zasilając rośliny resztkami z kuchni. Sprawdź, jak fusy z kawy działają na hosty.

Rozsyp dookoła host. Rozrosną się i zakwitną, a ślimaki będą się trzymać od nich z daleka
Sprawdź, jak fusy z kawy działają na hosty. Fot. elen1/123RF.com

Spis treści:

Co lubią hosty?

Hosty, nazywane również funkiami, cenione są ze względu na piękne, okazałe liście i delikatne kwiaty. Tworzone przez nie rozłożyste kępy rozświetlają cieniste zakątki ogrodu. Do wyboru mamy mnóstwo interesujących odmian, które różnią się między sobą kształtem, wielkością, fakturą oraz zabarwieniem liści. Świat kolorowych funkii jest niezwykle bogaty, niezależnie jednak od tego, na jakie gatunki i odmiany się zdecydujemy, musimy zapewnić im odpowiednie warunki, by zdrowo się rozwijały.

Co lubią hosty? Oto kilka podpowiedzi:

  • Cień – hosty najlepiej się czują w całkowicie lub częściowo zacienionych miejscach w ogrodzie. Jeśli rosną w słońcu, narażone są na powstawanie poparzeń na powierzchni liści, przez co przestają wyglądać efektownie;

  • Żyzna gleba – funkie preferują ziemię żyzną i obfitującą w próchnicę, dlatego przed posadzeniem roślin warto wzbogacić ją kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Gleba równocześnie powinna być lekka i przepuszczalna, a także mieć lekko kwaśny odczyn (pH 6,0);

  • Wilgoć – rośliny te mają duże liście, z których szybko odparowuje woda, dlatego wymagają częstego podlewania. Zadbajmy o to, aby gleba w miejscu uprawy była stale lekko wilgotna. Podczas nawadniania unikajmy moczenia liści funkii, które prowadzi do rozwoju chorób grzybowych i powstawania poparzeń;

  • Ściółka – rozkładanie warstwy kory lub żwiru pod kępami pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby, co poprawia warunki wzrostu host.

Cień, wilgoć i żyzna gleba – tyle wystarczy, by hosty bujnie się rozrastały. Cień, wilgoć i żyzna gleba – tyle wystarczy, by hosty bujnie się rozrastały. Fot. melastmohican/123RF.com

Przeczytaj również: Jak wykorzystać ocet do uprawy ogórków? Zrób odżywczą mieszankę, zbiory będą potrójne

Jak fusy z kawy działają na hosty?

Hosty tworzą największe i najpiękniej wybarwione liście wtedy, gdy rosną w żyznej glebie. Również w takich warunkach bardzo długo kwitną te odmiany, które są ozdobne nie tylko ze względu na atrakcyjne liście. Aby użyźnić ziemię w miejscu uprawy, możemy stosować sztuczne nawozy wieloskładnikowe lub zdecydować się na naturalne odżywki. Jednym ze sposobów nawożenia host jest zasilanie ich fusami z kawy. Sama go stosuję przez cały sezon, co drugi dzień wylewając resztki niesłodzonego, czarnego naparu bezpośrednio pod kępy.

Jak fusy z kawy działają na hosty? Przede wszystkim jako naturalny nawóz dostarczają roślinom składniki odżywcze, które są niezbędne do ich bujnego wzrostu i kwitnienia. Równocześnie lekko zakwaszają glebę, co hostom odpowiada. Kolejną zaletą wynikającą z podsypywania funkii fusami z kawy jest odstraszanie ślimaków. Każdy, kto uprawia hosty, doskonale wie, że są one dla tych szkodników największym przysmakiem. Nie znoszą natomiast fusów z kawy, ponieważ grudki przyklejają się do ich ciał i utrudniają im poruszanie się. Resztki w pobliżu host stanowią więc dla ślimaków barierę, której nie chcą przekraczać.

Jak stosować fusy kawy pod hosty? Suche resztki możemy rozsypywać na ziemi dookoła kępy lub wylewać w tym miejscu resztki parzonego napoju bez mleka i cukru. Takie odpady warto też wrzucać do kompostu, który zostanie wykorzystany do nawożenia host. Niektórzy ogrodnicy stosują też oprysk kawowy. Aby go zrobić, zalewamy 3 łyżki mielonej kawy 1 l wrzątku i odstawiamy do wystudzenia. Po tym czasie cedzimy przez sito, a następnie przelewamy do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym środkiem spryskujemy liście funkii i glebę wokół niej, jeśli zauważymy obecność ślimaków.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przyspieszyć kompostowanie? 7 sposobów na szybko i dobrze zrobiony kompost

Liście cukinii zaczęły żółknąć? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i działaj

Kluczowa pielęgnacja marchewki w czerwcu. Podlewanie, nawożenie, spulchnianie ziemi

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.