Porady ogrodnicze

Poradnik: Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów na ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy. Jest estetyczna i trwała, ale często brudzi się, z czasem zaczyna pokrywać ją mech i inne chwasty. Podpowiadamy, w jaki sposób szybko doprowadzić ją do czystości.

Poradnik: Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa jak nowa
Kostka brukowa to materiał uniwersalny i trwały, odporny na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Doskonale sprawdza się w ogrodach, gdzie tworzy ścieżki, jak również na terenach przyległych do domów, jako nawierzchnia tarasów i podjazdów do garażu. Daje ona dużą „swobodę tworzenia” – dzięki obszernej gamie wzorów i kolorów bez problemów wpasujemy ją do większości posesji. Jej utrzymanie raczej nie sprawia trudności, ale z kilkoma wyjątkami – kiedy pojawią się na niej plamy, trzeba szybko reagować. Podpowiadamy, jak czyścić kostkę brukową, by zawsze wyglądała jak świeżo ułożona.

Czyszczenie kostki brukowej
Sposób czyszczenia kostki brukowej w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju zastosowanej nawierzchni i źródeł plam.

Część kostek brukowych dostępnych na rynku jest już fabrycznie zaimpregnowana, co oznacza, że zabrudzenia „się ich nie imają”. Łatwo zmyć z nich plamy przy użyciu myjki ciśnieniowej lub chociażby szczotki i wody z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu.

Trudniej natomiast doczyścić nawierzchnie wcześniej nieimpregnowane – wszelkie zabrudzenia wnikają do wnętrza materiału, z którego je wykonano, co sprawia, że usunięcie plamy jest nie lada kłopotliwe. Warto pamiętać, że im wcześniej po powstaniu zanieczyszczenia zabierzemy się za sprzątanie, tym większe szanse jego powodzenia. Samo użycie detergentu i szczotki będzie niewystarczające. Wobec tego sięgnąć powinniśmy po „cięższą artylerię” w postaci specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia bruku. W ramach profilaktyki ścieżki i podjazdy z kostki nieimpregnowanej warto konserwować samemu przy użyciu odpowiedniego preparatu, który nada nawierzchni odporności na wilgoć i zabrudzenia.

Jak usuwać plamy z oleju z kostki brukowej?
Plamy z oleju napędowego, smarów i innych tłustych substancji to bodaj najpowszechniejszy i niestety najtrudniejszy rodzaj plam, jaki pojawia się na brukowanej nawierzchni. Jeśli zostanie ona nimi zabrudzona – trzeba reagować szybko. Oleiste substancje wnikają głębko w strukturę materiału, szpecąc go nieodwracalnie. Nową plamę od razu spłukujemy obfitą ilością wody – najlepiej pod ciśnieniem. Można też zasypać takie zanieczyszczenie piaskiem, który nie dopuści do rozprzestrzeniania się zacieku. Później trzeba go usunąć, a pozostałe resztki spłukać ciepłą wodą z dowolnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń.

Mech i wykwity na kostce brukowej
Piękna ścieżka to zadbana ścieżka. Nic tak nie odbiera jej uroku, jak mech i chwasty wyrastające spomiędzy kostek. Niechciane rośliny pojawiają się w miejscach narażonych na dużą wilgotność, w których woda nie jest sprawnie odprowadzana do ziemi. Dobrze wykonana nawierzchnia — z wyprofilowanymi spadkami i prawidłową podbudową — nie powinna sprawiać takich problemów. Jeśli mamy z nimi do czynienia, chwasty możemy usuwać ręcznie, z zastosowaniem środków biobójczych lub tzw. domowych sposobów. Soda oczyszczona wsypana do szczelin między kostkami lub oprysk z octu, wody i płynu do mycia naczyń dadzą radę nawet najbardziej zajadłemu "zielsku".

Biały wykwit widoczny na kostce brukowej to „niegroźny”, naturalnie występujący osad, który po czasie zanika samoczynnie. Jest on efektem rozpuszczania się i parowania związków wapnia znajdujących się w cemencie, z którego produkowane są kostki.

Czyszczenie resztek cementu i farby
Zabrudzenia powstałe na skutek prac remontowych, czyli ślady farb czy resztki cementu również należy zeskrobać i obmyć wodą pod ciśnieniem możliwie jak najwcześniej, kiedy plamy są jeszcze „świeże”.

W przypadku starszych zabrudzeń oraz tych, których nie udało się usunąć „ręcznie”, pozostaje nam podjęcie bardziej zaawansowanych działań np. szlifowania, oczyszczania nawierzchni sprężonym powietrzem lub tzw. piaskowania na mokro. Aby przeprowadzić takie zabiegi samodzielnie konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenia, dlatego lepiej zlecić je wyspecjalizowanej firmie.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL, Pixabay.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.