Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozsyp w ogrodzie, pozbędziesz się kleszczy. Domowe metody na kleszcze

Jak pozbyć się kleszczy? Kleszcze są aktywne przez większą część roku, przy łagodnych zimach również potrafią dać się we znaki. Choć same w sobie nie są groźne, to przenoszą niebezpieczne dla ludzi choroby, takie jak borelioza czy babeszjoza. Dlatego warto znać domowe metody na kleszcze.

Rozsyp w ogrodzie, pozbędziesz się kleszczy. Domowe metody na kleszcze
Wszelkiego rodzaju opryski na kleszcze dobrze jest wykonywać w suchy, słoneczny dzień. Fot.123RF.com

Spis treści:

Gdzie pojawiają się kleszcze?

Kleszcze gnieżdżą się w trawie, zaroślach i krzewach, gdzie czekają na swoje ofiary. Preferują miejsca, gdzie zmienia się rodzaj roślinności, czyli obrzeża łąk i lasów, leśne ścieżki, skraje pół, przydrożne rowy. Dlatego często występują w parkach, lasach i na łąkach. Nie potrafią skakać, latać ani zbyt wysoko się wspinać. Raczej więc nie spadną na nas z drzewa, nie zaatakują też znienacka z powietrza.

Kleszcze polują na swoich żywicieli w bardzo bierny sposób. Czekają na nich na wyższych źdźbłach trawy czy na krzewach i przeskakują na ofiarę, gdy ta otrze się o miejsce, na którym siedzą. Jeśli im się to uda, idą powoli, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Dlatego najczęściej można złapać kleszcza, brodząc w trawie, przedzierając się przez krzewy czy pola.

Kiedyjest najwięcej kleszczy?

Kiedyś panowała teoria, że kleszcze pojawiają się w marcu i są groźne do listopada. Ostatnio jednak, przy łagodniejszych zimach, mogą pojawić się nawet poza sezonem, wystarczy im kilka cieplejszych dni. Niezaprzeczalnie jednak kleszcze najbardziej aktywne są w maju i czerwcu. Lubią ciepło, ale nie upał, dlatego atakują głównie w porze dopołudniowej, między godziną 8 a 11, a potem po południu, w godzinach 16 – 20.

Możemy mieć wrażenie, że kleszcze najbardziej zagrażają w lipcu i we wrześniu. To dlatego, że wtedy wybieramy się do lasu na jagody lub na grzyby, a zbieramy je, brodząc w poszyciu leśnym i ocierając się o krzewy.

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Można unikać kleszczy, rezygnując z chodzenia po lasach czy łąkach, ale nie sposób zrezygnować z pobytu w ogrodzie czy na działce. Na szczęście, oprócz chemicznych środków na kleszcze są też domowe sposoby na pozbycie się ich z ogrodu. Jak pozbyć się kleszczy?

  • Oprysk z czeremchy. Jest naturalny, ekologiczny i nie zagrozi roślinom, ludziom ani zwierzętom.

  • Oprysk z clematisa. Warto wiedzieć, że liście, kwiaty i owoce są trujące, dlatego oprysk wykonujemy w rękawiczkach i dokładnie myjemy potem dłonie.

  • Oprysk z ziemi okrzemkowej. Ten oprysk nadaje się do traw i krzewów, jednak należy unikać spryskiwania nią kwiatów. Najlepiej zrobić oprysk po ich kwitnieniu. Trzeba pilnować, aby oprysk nie dostał się do oczu. Ziemia okrzemkowa zadziała przeciwkleszczowo również, jeśli po prostu rozsypiemy ją w ogrodzie.

  • Oprysk z wyciągu chrzanu lub cebuli. Warto wiedzieć, że chrzan nie tylko odstrasza kleszcze, ale również je zabija.

  • Oprysk z tataraku. Zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi azaron. Kleszcze nie lubią tego zapachu.

Domowy oprysk na kleszcze najlepiej wykonywać w tych częściach ogrodu, w których przebywamy najczęściej. Warto więc spryskać nim trawnik, ścieżki i krzewy rosnące wokół tarasu, na którym przesiadujemy.

Domowe opryski na kleszcze – przepisy

Każdy może samodzielnie wykonać oprysk na kleszcze, jest to proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Dodatkowym atutem jest to, że często rośliny potrzebne do przygotowania oprysku mamy w ogrodzie. Podajemy proste przepisy na domowe opryski przeciw kleszczom:

  • Oprysk z czeremchy

Gałęzie czeremchy należy drobno pociąć i zalać zimną wodą. Miksturę trzeba doprowadzić do wrzenia, a potem gotować jeszcze przez pół godziny na małym ogniu. Po wystudzeniu i przecedzeniu płyn można wlać do spryskiwacza i wykonać oprysk roślin.

  • Oprysk z ziemi okrzemkowej

Do litra zimnej wody należy dodać 1/3 szklanki ziemi okrzemkowej. Oprysk od razu jest gotowy do użycia. Nie zaszkodzi ludziom ani zwierzętom domowym, o ile nie dostanie się do oczu podczas opryskiwania. 

  • Oprysk z chrzanu

150 g pokrojonych korzeni chrzanu należy zalać pięcioma litrami wody i odstawić na 12 godzin, najlepiej na noc. Wtedy rano domowy oprysk będzie już gotowy. Stosuje się go bez rozcieńczania. Oprysk z chrzanu poradzi sobie również z komarami, mszycami i innymi szkodnikami.

  • Oprysk z cebuli

50 g nieobranej cebuli należy posiekać, zalać pięcioma litrami wody i gotować przez pół godziny na małym ogniu. Po wystygnięciu mikstura nadaje się do oprysku. Zwalczy nie tylko kleszcze, ale również grzyby i mszyce.

Przeczytaj również: Oprysk z cebuli. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się m.in. mszyc i kleszczy z ogrodu

  • Oprysk z clematisa

Wykonujemy go tylko, kiedy clematis kwitnie, bo do oprysku potrzebny jest kilogram kwiatów tej rośliny. Zalewamy go litrem gorącej wody i odstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie domowy oprysk jest już gotowy.

  • Oprysk z tataraku

Pół kilograma pociętych kłączy tataraku należy zalać litrem wrzącej wody i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie miksturę można przelać do spryskiwacza i od razu używać. Domowy oprysk z tataraku można stosować nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie czy w domu.

Wszelkiego rodzaju opryski na kleszcze dobrze jest wykonywać w suchy, słoneczny dzień. W żadnym wypadku nie należy spryskiwać ogrodu przed deszczem, który zmyje z roślin odstraszające kleszcze substancje. Oprysk wykonuje się dwa do trzech razy w sezonie, ale warto powtórzyć go po deszczu.

Przeczytaj również: 

Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak zrobić oprysk z drożdży?

Naturalni pogromcy kleszczy. Te rośliny trzymają kleszcze z daleka od ogrodu

rośliny na kleszcze Fot.123RF.com

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.