Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Domowa odżywka na kwitnienie petunii. Kwiatów jest tyle, że zakrywają donice

Marzysz o pięknym i ukwieconym balkonie? Czas zamienić marzenia w rzeczywistość. Petunie dodadzą uroku każdej przestrzeni, a ich kolorowe kwiaty z pewnością przyciągną spojrzenia innych. Aby zachwycały swoim wyglądem przez cały sezon, należy spełnić pewne wymagania. Ponadto warto zapewnić im wsparcie w postaci nawozów, dzięki czemu będą bardziej wytrzymałe, a ich kwitnienie będzie długie i obfite. Zdradzam niezawodny patent na piękne petunie, który sprawia, że królują na moim balkonie przez cały sezon.     

Domowa odżywka na kwitnienie petunii. Kwiatów jest tyle, że zakrywają donice
Jak przygotować domową odżywkę na bujne kwitnienie petunii? 3 łyżki na litr wody powinny wystarczyć. Fot.atm2003/CanvaPro

Spis treści:

Co lubią petunie?

Wśród najpopularniejszych roślin na balkon i taras na szczególne wyróżnienie zasługują petunie. Są cenione ze względu na długość kwitnienia, a różnorodność ich kolorów przyprawia o zawrót głowy. Kwiaty petunii są białe, różowe, czerwone, niebieskie czy fioletowe, mogą też mieć efektowne wzory i plamki na płatkach. Choć nie mają one szczególnie wysokich wymagań uprawowych, warto zapewnić im idealne warunki do wzrostu. Dzięki temu będą bujnie kwitły aż do pierwszych przymrozków. Co lubią petunie?

  • Dużo słońca – rośliny te najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, gdzie będą miały dostęp do co najmniej 6 godzin pełnego słońca dziennie. Jednocześnie powinny one być osłonięte od silnych wiatrów i deszczu, gdyż mogą zniszczyć delikatne kwiaty. W miejscach cienistych kwitnienie będzie bardzo słabe.

  • Odpowiednie podłoże – choć petunie nie mają dużych wymagań glebowych, preferują gleby żyzne, przepuszczalne i bogate w próchnicę. Do sadzenia z powodzeniem możemy wykorzystać uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych. Najlepiej sprawdzi się ziemia o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).
     
  • Regularne podlewanie – petunia jest dość wytrzymała na susze, ale w czasie kwitnienia wymaga systematycznego nawadniania. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. W upalne dni rośliny podlewamy nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Należy przy tym unikać moczenia liści, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

  • Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów – czynność ta pobudzi roślinę do wytworzenia nowych kwiatów, co pomoże przedłużyć jej kwitnienie oraz poprawić wygląd.

  • Systematyczne nawożenie – kluczem do długiego i obfitego kwitnienia petunii jest właściwe dokarmianie. Raz na 2 tygodnie można stosować nawozy dla roślin kwitnących (w formie płynnej lub granulowanej), ale dużo lepiej jest sięgnąć po odżywki domowe.  

domowa odżywka na bujne kwitnienie petunii Petunia wymaga systematycznego nawożenia, aby móc długo i obficie kwitnąć. Fot.samiramay/123RF.com

Domowa odżywka na bujne kwitnienie petunii

Wiemy już, co lubią petunie, aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas. Oprócz zapewnienia odpowiedniego stanowiska, ziemi czy nawadniania, kwiaty te potrzebują regularnego nawożenia. Chcę podzielić się z wami moim sposobem na bujne kwitnienie petunii. W tym celu doskonale sprawdzi się domowa odżywka z soczewicy. Świetnie sprawdza się jako składnik zup i innych potraw. Co ciekawe, przynosi wiele korzyści zdrowotnych nie tylko dla naszego organizmu, ale również wspiera wzrost i kwitnienie petunii. Zawiera m.in. azot, który pozytywnie wpływa na wzrost nadziemnej części rośliny. Ponadto reguluje przyswajanie innych składników pokarmowych oraz wydłuża okres wegetacji. Soczewica jest też bogata w potas i fosfor, które są potrzebne do zawiązywania i wzrostu kwiatów. Wspierają też ich odporność na choroby oraz niekorzystne warunki środowiska. Poza tym produkt ten obfituje w bor, który wpływa na gospodarkę wodną roślin, a także wydłuża kwitnienie.

Jak przygotować domową odżywkę na kwitnienie petunii? Do litra przegotowanej wody w temperaturze pokojowej dodaję 3 łyżki soczewicy (może być czerwona, żółta, zielona, brązowa, a nawet czarna). Odstawiam mieszankę na noc, aby wszystkie niezbędne składniki przeniknęły do wody. Następnie całość przecedzam przez sitko, a uzyskanym płynem podlewam petunie raz w tygodniu. Po takiej odżywce wybuchają kwiatami i kwitną nieprzerwanie aż do pierwszych przymrozków.             

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj także: 

Pielęgnacja azalii po przekwitnięciu. Co zrobić, żeby bujniej zakwitła w przyszłym sezonie?

W ogrodzie lada moment zrobi się fioletowo. To zasługa organicznej odżywki do lawendy

Ma małe wymagania, kwitnie dwa razy w sezonie. Szałwia omszona – uprawa i wymagania

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.