Porady ogrodnicze

Pielęgnacja i rozmnażanie fikusów. Jak o nie dbać?

Fikus lirolistny, sprężysty czy benjamina często zdobią nasze domy i mieszkania. Fikusy znane są także jako figowce. Często uprawiamy je w naszych domach. Rosną dość szybko, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Pielęgnacja i rozmnażanie fikusów. Jak o nie dbać?
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Fikus lirolistny, sprężysty czy benjamina często zdobią nasze domy i mieszkania. Fikusy znane są także jako figowce. Często uprawiamy je w naszych domach. Rosną dość szybko, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Większość z nich lubi rozproszone światło. Dobrze czują się przy oknie wschodnim lub zachodnim i w pokojowej temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że im temperatura w naszym domu jest wyższa, tym większa musi być częstotliwość podlewania, jednak zwracaj my uwagę na to, aby nie przelewać naszych roślin. Fikusy lubią zraszanie, latem można to robić nawet codziennie. Nie lubią za to przeciągów.

Figowiec benjamiński to małe drzewo, z drobnymi liśćmi, w kolorze ciemno zielonym, lub zielono-białym i licznymi wygiętymi pędami. W naturze drzewo to dorasta do ok. 10 m. wysokości. I zrzuca liście na zimę.

src: Fikusy - pielęgnacja i rozmnażanie fikusów - rośliny domowe. Jak dbać o fikusa?, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Fikus benjamina świetnie prezentuje się w małych wnętrzach, często jest formowany w typie bonsai lub tak, żeby kształtem przypominać małe drzewko. Co roku powinniśmy sprawdzać stan korzeni i jeżeli jest taka potrzeba przesadzamy roślinę do doniczki o numer większej. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne i próchniczne. W czasie wegetacji, mniej więcej od marca do września, figowiec ten wymaga regularnego dokarmiania nawozami lub odżywkami do roślin zielonych. Warto pamiętać, że ten fikus nie lubi obracania i przenoszenia w inne miejsce. Na zmianę stanowiska może reagować zrzuceniem liści.

 fot. 123RF/PICSEL

Liście mogą opadać także wtedy, gdy roślina ma za sucho lub za mokro, gdy jest zbyt dużo światła w pomieszczeniu lub gdy jest go zbyt mało, a także gdy jest zbyt suche powietrze. Powodów może być naprawdę wiele. Ale wcale nie trzeba wyrzucać takiej bezlistnej rośliny. Wystarczy trochę przyciąć jej pędy, pilnować, żeby ziemia w donicy była cały czas wilgotna i zapewnić jej spokój. Wkrótce zapewne pojawią się nowe liście. Pomocne jest też wystawienie benjamina na balkon lub taras w okresie letnim. Pamiętajmy jednak, żeby nie był narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

 fot. 123RF/PICSEL

Figowiec sprężysty pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych jest to silnie rosnące, duże drzewo. A w warunkach domowych może dorosnąć do sufitu. Zwykle tworzy jeden pęd, ale jeżeli przytniemy roślinę od góry, spowoduje to tworzenie się niezbyt licznych rozgałęzień. U starszych egzemplarzy mogą pojawić się korzenie powietrzne, które po dotarciu do ziemi wrastają w glebę i funkcjonują jako dodatkowe pnie.

Najlepiej rośnie mu się w rozproszonym świetle. Przeżyje także w głębi pokoju, w cieniu, ale jego wegetacja będzie znacznie wolniejsza. Po zaaklimatyzowaniu się poradzi sobie także w słońcu. Podczas pielęgnacji dbamy o czystość liści. Figowiec ten lubi też zraszanie. Bardzo łatwo go rozmnożyć np. poprzez odkłady powietrzne. Wystarczy naciąć pęd, przywiązać do niego kawałek folii z podłożem i poczekać kilka miesięcy aż wypuści w tym miejscu korzenie. Następnie odcinamy pęd do końca i umieszczamy w nowej doniczce. Ciekawostką jest to, że ficus elastica jest rośliną użytkową. Zawiera wysokiej jakości lateks, który posłużył do produkcji pierwszych opon samochodowych. Figowiec sprężysty jest szczególnie polecany do dużych pomieszczeń. Podobnie jak fikus lirolistny.

 fot. 123RF/PICSEL

Figowiec lirolistny ma wyjątkowo duże i okazałe liście. Są one ciemnozielone i błyszczące. Ich długość może dochodzić do 50 cm, a szerokość do 20 cm. Roślina ta lubi miejsca ciepłe i dużą wilgotność powietrza. Roślina ta pochodzi z Afryki. W Polsce nazywa się go również figowcem dębolistnym. Młode okazy wymagają palikowania. Piękne liście przypominające kształtem skrzypce wymagają systematycznego mycia i zraszania. Mogą opadać, gdy roślina będzie miała za mało światła. Ich brązowienie może z kolei oznaczać nadmierne podlewanie. W okresie wzrostu wymaga odżywiania nawozem do roślin zielonych. Średnio raz na 2 tygodnie rozpuszczamy taki nawóz w wodzie i podlewamy roślinę. Możemy też użyć odżywek w aplikatorach. Tę roślinę również możemy rozmnażać przez odkłady powietrzne lub sadzonki wierzchołkowe czy pędowe. Ficus lyrata podobnie jak inne odmiany nie lubi przestawiania, ale warto go obracać, żeby nie wyginał się w stronę światła. W rodzinie fikusów są też znacznie mniejsze figowce.

 fot. 123RF/PICSEL

Figowiec pnący to roślina delikatna, o delikatnych liściach. Rośnie dość szybko i równie dobrze prezentuje się rosnąc w doniczce samodzielnie jak również w kompozycji z innymi roślinami. Naturalnie rośnie w Japonii i w Chinach jako roślina okrywowa. Lubi rozproszone światło i dużą wilgotność powietrza, warto więc często go zraszać. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenia. Nie toleruje też przelania. Nawozi się go bardziej oszczędnie. Regularne przycinanie pędów pozwoli uzyskać gęsty i jednocześnie zwarty pokrój. Może być sadzony w wiszących pojemnikach.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pielęgnacja i rozmnażanie fikusów. Jak o nie dbać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.