Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Roślina o niezwykle oryginalnym wybarwieniu liści. Koleus Blumego doskonale ozdobi wnętrze, balkon lub ogród

Koleus Blumego, znany także jako pokrzywka brazylijska, to jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Stanowi oryginalną ozdobę balkonów i tarasów, a także ogrodowych rabat. Wyjaśniamy, jak wygląda uprawa koleusa Blumego w ogrodzie i w doniczce. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie.  

Roślina o niezwykle oryginalnym wybarwieniu liści. Koleus Blumego doskonale ozdobi wnętrze, balkon lub ogród
Koleus Blumego, znany także jako pokrzywka brazylijska, to jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pokrzywka brazylijska (koleus Blumego) – charakterystyka 

Koleusy Blumego bywają też nazywane pokrzywką brazylijską, mimo że głównie pochodzą z tropikalnych regionów Afryki, Azji i Australii. W naturze dorastają nawet do 3 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej nie przekraczają 80 cm. Ich wzrost można ograniczyć, sadząc je w stosunkowo małych doniczkach lub je przycinając.

Pokrzywka brazylijska w doniczce ma wiele zalet, pierwszą z nich są kolorowe, wzorzyste i bardzo dekoracyjne liście, a drugą to, że jest mało wymagająca. Rośliny kwitnące, jak np. surfinie, fuksje czy stokrotki afrykańskie, żeby obficie kwitły, wymagają starannej pielęgnacji. Tymczasem koleusy przez wiele tygodni zachowują piękny wygląd bez większych zabiegów. Musimy jedynie pamiętać o podlewaniu.

Koleus Blumego można sadzić pojedynczo w donicach. Rośliny możemy też łączyć w wielobarwne grupy lub tworzyć kompozycje wielogatunkowe, gdzie wyjątkowy kolor ich liści stanowi ciekawe urozmaicenie. Doskonale partnerują petuniom i innym kwitnącym roślinom doniczkowym.

koleus blumego charakterystyka Koleus Blumego z powodzeniem można uprawiać zarówno w pojemnikach (nie muszą być duże) jak i w gruncie. Fot.123RF.com 

Koleus – popularne odmiany 

Soczyście żółto-zielone liście koleusa potrafią rozjaśnić ciemny zakamarek naszej zielonej przestrzeni. Oprócz pięknego koloru mogą być one również ciekawie ukształtowane, często o brzegach zmarszczonych lub ząbkowanych. Koleusa na zimę najlepiej przenieść do wilgotnego, chłodnego pomieszczenia o temp. ok 15 stopni Celsjusza, ponieważ w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach rośliny szybko schną i zamierają. Z kolei w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza rośliny zamierają.  

Jest wiele odmian koleusa, które różnią się kolorami i kształtem liści. Do najpopularniejszych zalicza się: 

  • Black Prince - o liściach czarnopurpurowych,
  • Caipirinha – o liściach jasnozielonych z mocnym burgundowym żyłkowaniem,
  • Dipt in Wine - o liściach bordowych z zielonym brzegiem i nasadą liści,
  • Freckles – o liściach kremowo-żółto-zielonych z brązowopomarańczowymi przebarwieniami,
  • Keystone Kopper - o liściach miedzianych,
  • Marooned - o liściach bordowych,
  • Lancelot Aligator Tears - o liściach kremowo-zielonych, obrzeżonych,
  • Lancelot The Flume - o liściach wąskich czerwono-bordowo-zielonkawych,
  • Oscar - o liściach czerwonych z żółtym wąskim brzegiem,
  • Pele - o żółtozielonych liściach bordowo nakrapiane,
  • Pineaplette Red – o ciekawym kształcie czerwonobrązowych liści,
  • Ruffles Bordeaux – o liściach dębokształtnych, burgundowoczerwonych,
  • Ruffles Cooper – o lisciach dębokształtnych, miedziano-łososiowych z jasnozielonymi krawędziami,
  • Sky Fire - o liściach bordowych z zielonkawym wąskim obrzeżeniem,
  • Spitfire - o liściach pomarańczowych,
  • Sun Gold - o liściach zielonożółtych.

Koleus Blumego – uprawa i pielęgnacja 

Pokrzywki brazylijskie to rośliny krótkowieczne, najlepiej prezentują się okazy młode. Coroczne odmładzanie ich pozwoli uprawiać je przez wiele lat.

  • Pokrzywka brazylijska – jakie stanowisko? 

Koleusy Blumego lubią miejsce słoneczne, ale zniosą także półcień. Jednak im ciemniej, tym bardziej liście mogą zatracać swoje charakterystyczne wzory i intensywność wybarwienia. Nie są mrozoodporne, ale w chłodne miesiące mogą być też doniczkową ozdobą naszego mieszkania.

  • Koleus Blumego – ziemia 

Preferują ziemię przepuszczalną, żyzną i wilgotną, może być to np. uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych.

  • Koleus Blumego – podlewanie i nawożenie

Latem pamiętajmy o podlewaniu koleusa Blumego, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nadmiar wilgoci może być jednak szkodliwy. Nie dopuszczamy więc ani do przesuszenia, ani do zalania bryły korzeniowej. Rośliny te można też dokarmiać nawozami dla roślin ozdobnych z liści, wg zaleceń podanych na opakowaniu, najczęściej od wiosny do jesieni raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Źródło: YouTube/Ogród Na Co Dzień 

  • Rozmnażanie pokrzywki brazylijskiej

Większość koleusów bardzo łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Dzięki temu nie tylko pozyskamy nową roślinę, ale także pobudzimy nasz starszy okaz do lepszego krzewienia się i rozrastania.

Rozmnażanie przez sadzonki jest najprostszym sposobem powielania roślin. W przypadku koleusów latem lub jesienią ścinamy wierzchołkowe części pędów z jedną, lub dwiema parami liści. Tak naprawdę, nawet jak przez przypadek ułamie nam się fragment rośliny, to zazwyczaj bez problemu możemy go wykorzystać jako sadzonkę.

Z pobranych wierzchołków usuwamy dolne liście, które mogłyby zagniwać i umieszczamy je w szklanym naczyniu z wodą lub bezpośrednio w podłożu. Zagłębiamy w ziemi fragmenty roślin i podlewamy, dbając o stałą wilgotność podłoża do czasu ukorzenienia. Wykorzystując naczynie z wodą, np. słoik, można go przykryć folią, którą nacinamy, po czym w otwory te wsuwamy sadzonki. To uchroni je przed nadmiernym zagłębieniem i zagniwaniem liści, a także przed szybkim odparowywaniem wody. Zazwyczaj po mniej więcej dwóch tygodniach rozwijają się już korzenie.

Koleusy można rozmnażać również z nasion. Siew wykonuje się na przełomie lutego i marca (II-III) do skrzynek w ogrzewanych pomieszczeniach. Wschodzą po 1-2 tygodniach. Gdy mają po 3-6 liści pikuje się je do osobnych doniczek. Po tygodniu możliwe jest już przesadzenie roślinki do ogrodu. ​

  • Choroby i szkodniki koleusa Blumego

Koleus rzadko infekowany jest przez choroby grzybowe.

  • Przy dużej wilgotności i niewielkim ruchu powietrza zdarza się, że pojawia się szara pleśń. Powodem złej kondycji jest najczęściej nadmierne podlewanie lub jego brak.

  • Ze szkodników, zwłaszcza w okresie zimowym, podczas przechowywania w mieszkaniu koleusy mogą być atakowane przez mączliki czy mszyce.

  • Sporadycznie zdarza się, że pokrzywki brazylijskie atakują przędziorki.

  • Niestety liście koleusów są chętnie jedzone przez ślimaki. 

Dlaczego koleus Blumego marnieje? Kwitnienie pokrzywki brazylijskiej 

Chociaż pokrzywka brazylijska lubi ziemię stale wilgotną, źle znosi przelanie. Brak wody przez dłuższy czas powoduje więdnięcie liści i usychanie rośliny, z kolei jej nadmiar wywołuje gnicie i butwienie korzeni. Ponadto koleus Blumego jest wrażliwy na brak słońca i ciepła. W miejscach cienistych i chłodnych natychmiast robi się wybujały, a jego ozdobne liście tracą ubarwienie.   

Ważne jest, by nie doprowadzać do kwitnienia koleusa Blumego, ponieważ kwiaty wpływają na znaczne osłabienie rośliny. Ponadto są niepozorne i nie stanowią dekoracji pokrzywki brazylijskiej. 

Koleus Blumego – warto wiedzieć 

Nazwa koleus Blumego upamiętnia holenderskiego botanika, którym był Karl Ludwig Blume (1796-1862). Prowadził on badania m.in. w Indonezji, gdzie koleus licznie rośnie na stanowiskach naturalnych. Sama nazwa koleusa wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza rurkę i nawiązuje do budowy fragmentu kwiatu rośliny.

Co ciekawe, najsłynniejszy i najdroższy na świecie koleus jest na obrazie „Koleus w doniczce” z 1886 roku. Namalował go Vincent Van Gogh (1853-1890). W Polsce koleusy były bardzo popularne zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku. Znano je wówczas pod nazwami coleus oraz pochwiatka.

Dlaczego warto uprawiać koleusy?

Niestety koleusy to mało doceniane rośliny, a szkoda, ponieważ są niezwykle oryginalne i stosunkowo łatwe w uprawie. Ich główną ozdobą są piękne liście o rozmaitym kształcie, interesującej fakturze i zróżnicowanej kolorystyce. Mogą być owalne, ząbkowate lub sercowate w odcieniach bordowym, fioletowym, pomarańczowym, różowym, zielonym, a nawet żółtym. Koleusy efektownie prezentują się zarówno w nasadzeniach w gruncie, jak i w pojemnikach, a kiedy przychodzi zima, mogą stanowić atrakcyjne rośliny doniczkowe.  

Źródło: Ogród Na Co Dzień 

Przeczytaj również: Proste w uprawie drzewo o przepięknych liściach. Jakie jeszcze zalety ma glediczja trójcierniowa?

Glediczja trójcierniowa Glediczja trójcierniowa to drzewo o przepięknych liściach. Fot. 123RF.com

Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.

W Polsce koleusy były bardzo popularne zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku. Znano je wówczas pod nazwami coleus oraz pochwiatka. Modnie było je sadzić po 3 sztuki w doniczce. Nazwa koleus Blumego upamiętnia holenderskiego botanika (z pochodzenia Niemca), którym był Karl Ludwig Blume (1796-1862). Prowadził badania m.in. w Indonezji, skąd koleus Blumego pochodzi. Najsłynniejszy i najdroższy na świecie koleus jest na obrazie „Koleus w doniczce” z 1886 roku. Namalował go Vincent Van Gogh (1853-1890).
niepodlewam.pl Wszystkie prawa zastrzeżone

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.