Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odstrasza mrówki i mszyce, łagodzi dolegliwości trawienne, działa uspokajająco. Uprawa mięty wodnej

Mięta to niezwykle wszechstronna roślina, która ma wiele zastosowań. Doskonale sprawdza się w kuchni, ale również jest jednym z najbardziej cenionych środków w medycynie ludowej. Ponieważ istnieje wiele gatunków mięty, przyjrzyjmy się bliżej roślinie, jaką jest mięta wodna. Ma zbawienny wpływ na nasz organizm, a dodatkowo odstrasza mrówki i mszyce. Poznaj wymagania mięty wodnej oraz sprawdź, jakie ma zastosowanie.      

Odstrasza mrówki i mszyce, łagodzi dolegliwości trawienne, działa uspokajająco. Uprawa mięty wodnej
Mięta wodna zawiera olejek miętowy, który skutecznie odstrasza komary i inne owady. Fot.biedermann/123RF.com

Spis treści:

Mięta wodna – co to za roślina?

Mięta wodna (Mentha aquatica), zwana też jako mięta nadwodna, to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), która dorasta do około 80-90 cm. Gatunek ten rośnie naturalnie na terenach podmokłych – porasta bagna, brzegi zbiorników wodnych oraz bardzo wilgotne łąki. Wyróżnia się krzewiastym pokrojem oraz tworzy wzniesione, rozgałęzione od nasady łodygi, które często mają fioletowy odcień. Są one gęsto pokryte jajowatymi lub owalnymi, delikatnie owłosionymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Są one ciemnozielone, ale po spodniej stronie można zauważyć fioletowy odcień. Liście mięty wodnej osiągają zwykle 6 cm długości, a po roztarciu wydzielają bardzo przyjemny, cytrynowy zapach.       

W okresie kwitnienia (od lipca do września) na szczytach pędów pojawiają się drobne, różowo-fioletowe kwiaty, które są zebrane w kuliste kwiatostany. Przyciągają one pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady, ponieważ są one miododajne. Po przekwitnięciu kwiaty mięty wodnej przekształcają się w charakterystyczne owoce.     

Uprawa mięty wodnej

Mięta wodna nie ma szczególnych wymagań, dlatego jej uprawa nie powinna sprawiać trudności. Jest też mrozoodporna, co oznacza, że bez problemu przetrwa zimę (nie wymaga specjalnej ochrony). Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, a będzie zdrowo rosła przez wiele lat.

  • Sadzenie – miętę wodną można uprawiać z siewu bezpośredniego lub z przygotowanej wcześniej rozsady. Sadzonki przesadzamy na miejsce stałe wiosną lub wczesnym latem (głębokość sadzenia powinna wynosić 5-10 cm). Warto również pamiętać, aby zachować odpowiednią rozstawę między roślinami – około 40 cm.   

mięta wodna Mięta wodna bujnie kwitnie od lipca do września. Fot.rmorijn/123RF.com

  • Stanowisko – pod uprawę mięty wodnej warto przeznaczyć miejsce półcieniste. Urośnie też w słońcu, pod warunkiem, że zapewnimy odpowiednią wilgotność podłoża. Poradzi sobie też na stanowiskach zacienionych, ale niedobór światła może prowadzić do zahamowania wzrostu.

  • Gleba – mięta wodna nie ma specjalnych wymagań, co do rodzaju gleby, ale preferuje podłoże żyzne i bogate w próchnicę (w takich warunkach będzie bujnie się rozrastać). Najlepiej rośnie w ziemi o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 6-7).      

Przeczytaj również: Pachnie jak połączenie cynamonu i goździków. Bazylia Red Rubin – uprawa i zastosowanie

  • Podlewanie – mięta wodna uwielbia środowiska o dużej wilgotności, dlatego idealnie nadaje się do uprawy w miejscach blisko zbiorników wodnych. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby (w czasie suszy roślina wymaga regularnego podlewania).  

  • Nawożenie – mięta wodna nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale odpowiednie nawożenie może znacznie poprawić jej kondycję. Na początku sezonu wegetacyjnego warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, szczególnie, jeśli podłoże jest zbyt ubogie. Dzięki temu dostarczymy roślinie potrzebnych składników odżywczych oraz pobudzimy ją do bujnego wzrostu.

  • Przycinanie – regularne przycinanie mięty wodnej jest kluczowe dla jej zdrowego wzrostu oraz utrzymania ładnego, zwartego pokroju. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, aby roślina intensywnie się rozrastała i nie traciła energii na tworzenie nasion. Oprócz tego należy regularnie usuwać suche, chore lub uszkodzone pędy, aby zapobiec rozwojowi chorób i zapewnić roślinie zdrowy wygląd.

uprawa mięty wodnej Mięta wodna lubi środowiska wilgotne, ale można ją również uprawiać w pojemnikach. Fot.rmorijn/123RF.com

  • Rozmnażanie – najprostszym sposobem rozmnażania mięty wodnej jest podział kęp. Wiosną lub na początku jesieni warto delikatnie wykopać kępę rośliny, a następnie podzielić ją na mniejsze części (każda z nich powinna mieć korzenie oraz kilka zdrowych pędów). Do rozmnażania można też wykorzystać sadzonki wierzchołkowe pobrane wiosną lub latem (przed posadzeniem w glebie warto ukorzenić je w wodzie). Oprócz tego miętę wodną można rozmnożyć z nasion.

  • Choroby i szkodniki – mięta wodna jest odporna na choroby, ale czasem może paść ofiarą rdzy. Najczęstszymi szkodnikami są m.in. pchełki, stonka miętowa oraz tarczyk zielony.

Właściwości i zastosowanie mięty wodnej

Mięta wodna to idealna roślina na obwódki i do obsadzania oczek wodnych. Jej uprawa najlepiej udaje się w miejscach o dużej wilgotności podłoża, ale można ją sadzić również w pojemnikach (należy jednak pamiętać o jej regularnym podlewaniu). Mięta wodna ma też szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ wyróżnia się pięknym, głębokim aromatem i łagodnym smakiem. Można ją stosować jako przyprawę do sałatek, mięsa, zupy z zielonych warzyw, a także deserów. W mięcie znajdują się garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, minerały oraz olejki eteryczne, co sprawia, że jest cenną rośliną wykorzystywaną w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.   

Mięta wodna działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, przeciwskurczowo oraz przeciwzapalnie. Łagodzi dolegliwości trawienne, działa pobudzająco na wytwarzanie soków trawiennych, łagodzi stany zapalne skóry, działa łagodząco na podrażnione gardło, odświeża oddech, a dodatkowo pomaga się zrelaksować i uspokoić. Warto też wiedzieć, że zapachu tej rośliny nie znoszą muchy, komary, mrówki i mszyce, dlatego warto ją mieć w swoim ogrodzie. Co ciekawe, dawniej wykorzystywano ją do odstraszania myszy, które również nie przepadają za jej zapachem.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Przycinanie macierzanki na wiosnę. Źle to zrobisz, nie odrośnie

Przycinanie oleandra na wiosnę. Prawidłowo wykonany zabieg gwarantuje obfite kwitnienie

Trybula ogrodowa – konkurentka pietruszki. Siew, uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.