Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie oleandra na wiosnę. Prawidłowo wykonany zabieg gwarantuje obfite kwitnienie

Przycinanie oleandra to jeden z kluczowych zabiegów, który sprawi, że roślina będzie cudownie kwitła. Okazuje się jednak, że ważne są również inne czynności związane z jego pielęgnacją po zimie. Istotne jest między innymi regularne podlewanie oraz nawożenie (w szczególności w fazie wzrostu i kwitnienia). Należy pamiętać także o właściwym terminie zahartowania i wystawienia oleandra na zewnątrz.

Przycinanie oleandra na wiosnę. Prawidłowo wykonany zabieg gwarantuje obfite kwitnienie
Oleander potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji po zimie. Wiosenne przycinanie jest kluczowe dla kwitnienia. Fot. Antonio Fernandez-Jardón Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Kiedy wystawić oleandra na zewnątrz?

Oleandry to pięknie wyglądające rośliny, które mogą stać się niepowtarzalną ozdobą balkonu, tarasu lub ogródka. W zależności od konkretnej odmiany, kwiaty oleandra mogą być białe, fioletowe, czerwone lub żółte. Roślina przeważnie kwitnie od maja do września (zdarza się jednak, że kwiaty można zaobserwować również w połowie października).

Na czas zimy oleandry przenosi się do chłodnego pomieszczenia. Kiedy powinno się je wystawiać na zewnątrz? Wybudzanie oleandra można rozpocząć już na przełomie marca i kwietnia. Najpierw zwiększamy częstotliwość podlewania, a następnie hartujemy roślinę, dzięki czemu przygotujemy ją do wyniesienia.

Hartowanie polega na wystawianiu rośliny na zewnątrz (najlepiej w zacienione miejsce) w trakcie dnia i chowanie jej z powrotem do pomieszczenia na czas chłodniejszej nocy. Cały proces powinien zająć mniej więcej 7-10 dni. Oleandra można wystawić na zewnątrz na stałe wtedy, gdy ryzyko przymrozków minie. Mowa tutaj mniej więcej o końcówce kwietnia lub pierwszej połowie maja – dobrze jest monitorować pogodę, by dobrać idealny termin.

Przeczytaj również: Przycinanie i pielęgnacja oleandra. Pamiętaj o ważnych zabiegach, a oleander będzie długo kwitł

Pielęgnacja oleandra po zimie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, oleander potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji po zimie. W trakcie wybudzania rośliny powinno się zwiększyć częstotliwość podlewania – do tego celu używamy wody w temperaturze pokojowej, a ponadto unikamy zraszania kwiatów i liści. Co więcej, młodsze rośliny warto przesadzić do nowego podłoża. Należy zapewnić im dobrze przepuszczalną i żyzną glebę.

Po wyniesieniu oleandra na zewnątrz (pod koniec kwietnia lub w pierwszej połowie maja) dobrze jest zadbać o prawidłowe nawożenie rośliny. Warto to robić raz w tygodniu za pomocą bogatych w potas wieloskładnikowych środków do roślin kwitnących.

Prawidłowe przycinanie oleandra to gwarancja obfitego kwitnienia. Fot. springtime78/CanvaPro

Przycinanie oleandra – klucz do kwitnienia

Kluczem do obfitego kwitnienia oleandra jest jego prawidłowe przycinanie. Zabieg powinno się przeprowadzić na początku wiosny. Przycinanie może się różnić w zależności od wieku rośliny. W przypadku młodszych oleandrów powinno się wykonywać cięcie formujące (przynajmniej przez pierwsze 2 lata wzrostu rośliny). Polega ono na ucinaniu wierzchołków młodych pędów, dzięki czemu kwitnienie będzie zdecydowanie bujniejsze (choć trzeba zaznaczyć, że może się nieco opóźnić).

Starsze okazy oleandrów można przycinać co około 3-4 lata. Wówczas pozbywamy się starych i zdrewniałych pędów, dzięki czemu młodsze pędy mają więcej przestrzeni i lepszy dostęp do promieni słonecznych.

Co ważne – rośliny powinno się przycinać ostrym narzędziem takim jak sekator lub nożyce ogrodowe. Należy unikać wykonywania cięcia tępymi ostrzami – wówczas istnieje ryzyko powstania szarpanych ran i tym samym rozwoju infekcji.

Przeczytaj również:

Piękne i niebezpieczne krzewy. Jak uprawiać oleandry?

Kiedy schować oleandra do domu? Pielęgnacja po przekwitnięciu, nawożenie i zimowanie oleandra

Przycinanie i pielęgnacja oleandra. Pamiętaj o ważnych zabiegach, a oleander będzie długo kwitł

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.