Porady ogrodnicze

Przycinanie i pielęgnacja oleandra. Pamiętaj o ważnych zabiegach, a oleander będzie długo kwitł

Oleander to piękne drzewko obficie kwitnące od wiosny aż do jesieni, które w naszym klimacie uprawiane jest najczęściej w donicach i na zimę przenoszone do chłodnych pomieszczeń. Sprawdźcie, jak pielęgnować oleandra, by obficie kwitł przez cały sezon.

Przycinanie i pielęgnacja oleandra. Pamiętaj o ważnych zabiegach, a oleander będzie długo kwitł
Wyjaśniamy, jak pielęgnować oleandra, by obficie kwitł przez cały sezon. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Oleander — charakterystyka

Oleander (Nerium oleander) to roślina należąca do rodziny toinowatych, która naturalnie występuje na obszarze od Maroka aż po południowe Chiny. W naturze oleandry porastają wilgotne tereny — wzdłuż strumieni i jezior. Zwykle przybierają postać małego drzewa lub krzewu, który dorasta do 3-5 m wysokości.

Oleandry słyną ze skórzastych, ciemnozielonych i wiecznie zielonych liści, które gęsto pokrywają pędy. Natomiast największym atutem tych roślin są pachnące kwiaty pojawiające się od maja aż do października. Wyrastają one u szczytów pędów, mają kielichowaty kształt, a ich średnica wynosi od 3 do 6 cm.

Ze względu na swoje walory ozdobne oleandry uprawiane są też w donicach i służą jako ozdoba tarasów i balkonów. Rośliny te są jednak wrażliwe na mróz, dlatego na zimę należy przenieść je do jasnej piwnicy lub oranżerii.

Trzeba też mieć na uwadze, że oleandry to rośliny toksyczne dla ludzi i zwierząt. Oleandryna, czyli substancja zawarta w lepkim soku występującym w całej roślinie wywołuje brak czucia w ustach, mdłości, wymioty, zaburzenia rytmu serca i duszności. Spożycie większej ilości tej substancji może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego niezalecane jest uprawianie oleandrów w miejscach, do których dostęp mają małe dzieci i zwierzęta, a wszystkie prace związane z sadzeniem czy przycinaniem należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

Odmiany oleandra

Wyróżnić możemy wiele odmian oleandrów, które różnią się od siebie głównie kolorystyką, ale też kształtem kwiatów. Do najciekawszych odmian zaliczamy: 

 • Grandiflora — o ciemnoróżowych dużych kwiatach,
 • Bianca — o kwiatach białych,
 • Madame Allen — o kwiatach jasnoróżowych,
 • Provence — o kwiatach łososiowych,
 • Cascabela — o kwiatach żółtych.

Oleander jest piękną i niebezpieczną rośliną. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować oleandra?

Uprawa oleandra nie jest trudna, warto jednak wiedzieć, jakie wymagania ma ta roślina o śródziemnomorskim pochodzeniu, by zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu. Poniżej wyjaśniamy podstawowe zasady pielęgnacji oleandra:

 • Stanowisko

Oleander preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Można także uprawiać go w półcieniu, jednak wtedy kwitnienie nie będzie aż tak obfite. Oleandry uprawiane w donicach najczęściej zaleca się ustawiać na balkonach lub tarasach usytuowanych od strony południowej lub zachodniej.

 • Podłoże

Ziemia do uprawy oleandra powinna być przepuszczalna i żyzna, najlepiej o odczynie wynoszącym 6,2 - 7,2 pH. Sadząc oleandra zadbajmy o to, by doniczka była duża i pozwalała na swobodny rozwój korzeni. Jeżeli zapewnimy roślinie duży pojemnik, unikniemy również częstego przesadzania drzewka. Podczas sadzenia pamiętajmy też o wysypaniu na dno pojemnika warstwy drenażu.

 • Podlewanie

Bardzo ważne w uprawie oleandrów jest podlewanie. W środowisku naturalnym rośliny ten porastają tereny w pobliżu strumyków i jezior, co zapewnia im stały dostęp do wody. Oleandry lubią mieć stale wilgotne podłoże w doniczce i źle znoszą przesuszenie. Podczas letnich, upalnych dni zalecane jest podlewanie oleandra codziennie, czasem nawet dwa razy w ciągu dnia. Warto na bieżąco monitorować stan ziemi w doniczce, by uniknąć przesuszenia rośliny. Woda do podlewania drzewka powinna mieć temperaturę pokojową. Jeżeli będzie zbyt zimna, roślina może zacząć zrzucać pąki.

 • Nawożenie

W okresie kwitnienia, czyli od maja do końca września, zalecane jest nawożenie oleandra. Zabieg ten pobudza roślinę do wytwarzania kwiatów i rozwoju. Najlepszy do nawożenia oleandrów będzie wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Kupując preparat warto zwrócić uwagę, czy w składzie znajduje się potas. Niedobory tego składnika mogą doprowadzić do zasychania brzegów liści.

 • Przycinanie

Przycinanie formujące oleandra zaleca się wykonywać co roku, najlepiej po przekwitnięciu. Pędy skraca się wówczas mniej więcej o 1/3 długości. Dzięki temu zabiegowi roślina lepiej się rozkrzewia. Raz na kilka lat zaleca się natomiast wykonać mocniejsze cięcie odmładzające, które pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pędów.

 • Zimowanie

Na zimę oleandra należy przenieść do jasnego, suchego i chłodnego pomieszczenia. Najlepiej w tym celu sprawdzi się szklarnia, piwnica lub oszklona weranda. W sezonie jesienno-zimowym oleandry podlewa się bardzo rzadko. Ważne jest jednak to, by nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce.

Przeczytaj również:

Kiedy schować oleandra do domu? Pielęgnacja po przekwitnięciu, nawożenie i zimowanie oleandra

Wybudzanie oleandra po zimie. Przesadzanie, rozmnażanie i pielęgnacja oleandra

Na zimę oleandra należy przenieść do chłodnego pomieszczenia. Fot. 123RF.com

Pokrzywa i jej właściwości. Lek na zmęczony organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przycinanie i pielęgnacja oleandra. Pamiętaj o ważnych zabiegach, a oleander będzie długo kwitł"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.