Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pędraki - jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Pędraki, czyli postacie larwalne chrząszczy, potrafią zniszczyć wiele roślin w ogrodzie. Z tego powodu, gdy tylko zobaczymy niepokojące objawy, powinniśmy natychmiast podjąć działanie, zanim pędrak całkowicie zniszczy efekt naszej ciężkiej ogrodowej pracy. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy pędraki są w ziemi i jak skutecznie się ich pozbyć.

Pędraki - jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?
Pędraki żywią się korzeniami roślin i traw, uszkadzając je poprzez nagryzanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to są pędraki?

Pędraki występujące w naszym klimacie to najczęściej larwy chrabąszcza majowego, który składa swoje jaja w ziemi. Z nich zaczynają wylęgać się małe larwy. Początkowo odżywiają się one tylko martwą materią organiczną, którą mogą znaleźć w próchnicy glebowej. Jednak wraz z ich wzrostem, zwiększa się również ich apetyt i zaczynają one zjadać korzenie roślin i trawy.

Ich wygląd jest dość charakterystyczny, dlatego ciężko pomylić pędraki z innymi szkodnikami. Dorosłe larwy mają długość około 3-4 cm. Wyróżnia je brązowa główka, odnóża i ciemny odwłok. Zazwyczaj są one zwinięte w podkowę.

pędraki Sposobów na pozbycie się pędraków jest wiele. Fot.123RF.com

Jak sprawdzić czy pędraki są w ziemi?

Pierwszą oznaką w naszym ogrodzie jest wzmożona aktywność chrabąszczy majowych. Jeżeli to zaobserwujemy, to możemy mieć niemal pewność, że w kolejnych latach pojawią się pędraki. Oprócz tego ich obecność można zauważyć poprzez miejscowe żółknięcie trawnika, żółte plamy na nim, luźną darń oraz brązowienie i zasychanie źdźbeł trawy.

Co więcej, żerowanie pędraków nie ogranicza się tylko do trawnika. Ich działania dotykają także korzenie drzew, krzewów oraz innych roślin w ogrodzie. Początkowo objawy ich obecności możemy pomylić z niedoborami pokarmowymi, ponieważ obserwujemy żółknięcie liści i pędów, a następnie ich brązowienie oraz zamieranie. Jednak, jeśli wiemy, że odpowiednio pielęgnujemy nasze rośliny i dbamy o ich regularne nawożenie, to wtedy właśnie należy szukać przyczyn pod ziemią i sprawdzić, czy nie mamy w ogrodzie pędraków.

Jak pędraki niszczą rośliny?

Pędraki żywią się korzeniami roślin i traw, uszkadzając je poprzez nagryzanie. Pogryzione korzenie są bardzo delikatne, co sprawia, że zaczynają one stopniowo gnić i zamierać.  

Uszkodzenie systemu korzeniowego powoduje, że rośliny nie mają jak pobierać wody i substancji odżywczych. Wpływa to nie tylko na wygląd i rozwój rośliny, ale również na jej żywotność. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne obserwowanie swoich okazów oraz szybka reakcja na pojawiający się problem.

Przeczytaj również: Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Czego nie lubią pędraki?

Chcąc zapobiegać pojawianiu się pędraków, warto wiedzieć, czego nie lubią, aby je skutecznie odstraszyć. W tym celu możemy posadzić w ogrodzie rośliny, które pomogą nam uniknąć pędraków. Należą do nich:

  • cebula,
  • gorczyca,
  • gryka.

Co więcej, zielony nawóz z gryki nie tylko odstrasza pędraki, lecz także bezpośrednio im szkodzi, ponieważ gryka zawiera taniny. Dodatkowo, jeżeli nie chcemy, aby pędraki zniszczyły warzywa, należy wysiewać je z nasion zaprawionych preparatami chroniącymi przed szkodnikami.

Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Sposobów na pozbycie się pędraków jest wiele. Niektóre z nich wymagają użycia specjalnych preparatów, a inne pozwalają zwalczyć ten problem za pomocą naturalnych metod:

  • Jednym z domowych sposobów na pozbycie się pędraków jest posianie sałaty, którą pędraki bardzo lubią. W ten sposób je zwabimy i gdy zaczną pożerać korzenie rośliny, a liście sałaty zaczną więdnąć, możemy łatwo wyłapać szkodniki, po prostu wyciągając sałatę z korzeniami.

  • Dobrą pułapką będzie także umieszczenie w ziemi na niedużej głębokości kilku bulw ziemniaka. Pędraki bardzo chętnie je podjadają, więc wystarczy po pewnym czasie wyciągnąć je na powierzchnię.

  • Chcąc ograniczyć populację pędraków wiosną oraz latem, należy strząsać chrząszcze z drzew owocowych. W tym celów wystarczy rozłożyć na trawie płachtę, na którą one spadną. Drzewami musimy potrząsać wcześnie rano, gdy chrabąszcze jeszcze śpią.

  • Dobrym sposobem na ograniczenie liczby pędraków żerujących na trawniku jest także rozłożenie w dzień czarnej folii, która zaciemni powierzchnię. Dzięki temu zmylimy pędraki, które uznają, że nastała noc i zaczną wychodzić na powierzchnię. Po kilku godzinach możemy zebrać je lub poczekać, aż ptaki zaczną wyjadać je z ziemi.

  • Świetną domową metodą jest także zrobienie gnojówki z wrotyczu. W tym celu należy pociąć 1 kg liści wrotyczu i zalać 10 litrami wody i odstawić na 2-3 tygodnie do fermentacji. Następnie codziennie mieszamy i roztwór i gdy pojawi się piana na powierzchni, podlewamy grządki gnojówką. Jednak przed tym musimy rozcieńczyć nasz roztwór, tak aby na 1 część gnojówki użyć 20 części wody.

  • Możemy też użyć preparatu zwalczającego pędraki. Po zastosowaniu go, w glebie tworzą się warunki niekorzystne do żerowania dla pędraków. Powoduje to, że wypełzają one na powierzchnię trawnika, skąd można je łatwo zebrać lub stają się pożywieniem dla ptaków.

Przeczytaj również: Stonoga murowa i prosionek szorstki. Mieszkańcy domów jednorodzinnych dobrze znają te szkodniki. Jak się ich pozbyć?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.