Porady ogrodnicze

Nawożenie truskawek – poznaj sprawdzone sposoby na udane owoce!

Najsmaczniejszymi truskawkami są te, które dojrzewały w promieniach słońca. Owoce nie przepadają za deszczową pogodą, choć susza także może im zaszkodzić. O tym, czy truskawkowe plony będą udane, nie decyduje jednak wyłącznie pogoda. Ty również masz na to wpływ!

Nawożenie truskawek – poznaj sprawdzone sposoby na udane owoce!
Jak nawozić truskawki? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Jeśli zamierzasz hodować truskawki w swoim ogródku albo już to robisz, poznaj nasze porady dotyczące nawożenia. Czym nawozić truskawki, jak często to robić i czy wystarczy wiosenne zasilanie gleby składnikami odżywczymi? Poznaj odpowiedzi na te pytania i ciesz się bogatymi zbiorami!

Przygotowanie do nawożenia truskawek – zasilanie podłoża 

Jeśli chcesz, by uprawa truskawek przyniosła oczekiwane efekty, decyzja o posadzeniu krzaczków nie powinna być spontaniczna. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Nawożenie truskawek najlepiej rozpocząć, zanim pojawią się one w twoim ogrodzie lub na działce.

Te popularne owoce jagodowe potrzebują dość lekkiej, zasobnej w próchnicę i dobrze trzymającej wilgoć gleby. Takie warunki możesz im zapewnić, zasilając podłoże odpowiednim nawozem. Do tego celu doskonale nadają się nawozy naturalne: kompost lub obornik. Jak nawozić truskawki z ich wykorzystaniem?

Nawożenie podłoża pod truskawki kompostem jest dość łatwe. Najlepiej stosować go w ilości 30–35 l na 10 mkw grządki. Kompostem możesz nawozić glebę nawet tuż przed posadzeniem truskawek. Inaczej jest w przypadku obornika. Ten nawóz naturalny można zastosować nie później niż na 5–6 tygodni przed posadzeniem krzaczków. Pamiętaj też, by nie był to świeży obornik, ale taki przez pewien czas kompostowany.

Popularnym nawozem naturalnym wykorzystywanym do nawożenia truskawek pnących i zwykłych jest mączka bazaltowa. To substancja naturalnie bogata w krzemionkę i minerały, które przenikają do gleby, a następnie użyźniają truskawki.

Oprócz użyźniania warto zadbać także o zapewnienie odpowiedniej kwasowości podłoża. Gleba, w której będą rosły truskawki, powinna mieć lekko zasadowy odczyn. W przypadku truskawek optymalne pH wynosi około 5,5–6. W niektórych ogródkach gleba może się więc okazać zbyt kwaśna – z tym problemem poradzisz sobie za pomocą wapnowania.

Nawożenie gleby pod truskawki wymaga nieco czasu i wysiłku, ale zdecydowanie się opłaca. W ten sposób zasilisz ziemię niezbędnymi składnikami odżywczymi nawet na 2–3 lata. Powyższe zasady dotyczą zarówno nawożenia truskawek pod osłonami, jak i przygotowywania gleby pod uprawę na otwartym powietrzu.

Truskawki można zasilać nawozami mineralnymi i organicznym Fot. 123RF/PICSEL

Czym nawozić truskawki?

Odpowiedź na pytanie, czym nawozić truskawki, zależy od twoich umiejętności i zasobów czasowych. Jeśli zależy ci na szybkim nawożeniu truskawek i nie masz czasu na przygotowywanie nawozów naturalnych, możesz wybrać preparaty mineralne. Będą one równie skuteczne pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz ich rodzaj. 

Naturalne nawozy do truskawek wymagają w pewnym stopniu samodzielnego przygotowania, konieczne jest także zwracanie szczególnej uwagi na odpowiednie dawkowanie – jeśli nawóz będzie zbyt silny, może zniszczyć krzaczki. Warte polecenia naturalne nawozy do truskawek to:

 • gnojówka,
 • biohumus w płynie,
 • obornik lub guano w formie granulatu,
 • specjalne ekologiczne nawozy do truskawek.

Jak zrobić nawóz do truskawek? Jeśli masz własną działkę lub ogródek, można powiedzieć, że masz już gotowy naturalny nawóz. To kompost, który uzyskuje się z pozostałości roślin, ewentualnie niektórych resztek pożywienia. Taki nawóz najlepiej wymieszać z ziemią na głębokości około 10 cm. Kompost ma jedną ważną zaletę dla początkujących – nawet jeśli zastosujesz go bardzo dużo, nie przenawozisz gleby. Pamiętaj jednak, by w kompoście nie znajdowały się chwasty, ponieważ z ich nasion mogą wykiełkować rośliny, które utrudnią wzrost krzaczkom truskawek.

Wolisz nawozy mineralne? Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie preparat (oprócz standardowego azotu, fosforu i potasu) zawiera następujące składniki:

 • magnez,
 • wapń,
 • siarkę,
 • miedź,
 • żelazo,
 • bor,
 • molibden,
 • mangan,
 • cynk.

Do nawożenia truskawek po posadzeniu dobrze nadają się także nawozy wieloskładnikowe o wysokiej zawartości azotu.

Wiosną lepiej unikać nawozów zawierających chlor (jako składnik soli potasowej). Głównym celem nawożenia niedawno posadzonych krzaczków jest wzmocnienie ich korzeni, a chlor może je uszkadzać. Nawozy z solą potasową można natomiast zastosować w niewielkich ilościach jesienią, ponieważ przez kilka miesięcy woda zdąży wypłukać znajdujące się w nich szkodliwe substancje.

Czym nawozić truskawki, gdy dostarczanie składników doglebowo nie wystarczy? Możesz wówczas spróbować nawożenia dolistnego. W ten sposób uzupełnisz np. niedobory wapnia, który trudno wchłania się przez korzenie. Jak często nawozić truskawki za pomocą preparatów stosowanych na liście? Powinno się to robić nie częściej niż co 7–10 dni, aby nie spowodować poparzenia liści.

Jak często nawozić truskawki?

W sklepach ogrodniczych można znaleźć gotowe wieloskładnikowe nawozy do truskawek – idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z uprawą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takiego preparatu użyć tylko raz w roku. Zastosuj ilość, która zapewni truskawkom składniki mineralne przez długi czas.

Bardziej polecanym rozwiązaniem jest jednak nawożenie truskawek pod osłonami i na wolnym powietrzu dwa razy w roku. Pierwsze nawożenie truskawek odbywa się krótko po posadzeniu, a drugie – po zakończeniu zbiorów.

Nawożenie truskawek wiosną

Pierwsze nawożenie truskawek po posadzeniu najlepiej przeprowadzić po rozpoczęciu sezonu wegetacyjnego. Szczególnie ważne na tym etapie jest zastosowanie bezchlorkowego nawozu mineralnego zawierającego azot, potas i fosfor lub jednego z jego naturalnych odpowiedników. Z ilością azotu w nawozie lepiej jednak nie przesadzać – gdy będzie go zbyt dużo, rośliny będą rozwijały się zbyt szybko, a dodatkowo wzrośnie ich podatność na działanie pleśni.

Kolejne nawożenie truskawek wiosną warto przeprowadzić w maju, gdy krzaczki kwitną. Pamiętaj jednak, by nie dostarczać im dodatkowych składników, gdy zawiążą się już na nich owoce. Na ten czas nawożenie truskawek pnących i zwykłych należy przerwać.

O krzaczki truskawek trzeba zadbać również po zbiorach Fot. 123RF/PICSEL

Nawożenie truskawek po zbiorach

O krzaczkach truskawek należy pamiętać także wówczas, gdy słodkie, czerwone owoce zostały już zebrane. Nawożenie truskawek po zakończeniu zbiorów jest bardzo ważne ze względu na ich późniejszy rozwój. To właśnie latem tworzą się zawiązki pędów bocznych i kwiatowych – jeśli roślina będzie miała ich dużo, istnieje spora szansa, że będzie bogato owocowała w przyszłym roku.

Przed jesienią i zimą szczególnie ważne jest zasilenie truskawek azotem i potasem, w mniejszym stopniu fosforem. Jak nawozić truskawki w tym okresie? Nie potrzebujesz do tego szczególnego rodzaju nawozów. Możesz użyć takich samych preparatów wieloskładnikowych jak wiosną.

Kiedy nawozić truskawki po zbiorach? Najlepiej robić to nie dłużej niż do sierpnia. Później nie tylko grozi to uszkodzeniami mrozowymi, ale także może niepotrzebnie pobudzać krzaczki do wzrostu. Chcesz, by zbiory w twoim ogródku lub na działce były zawsze udane? Poznaj także nasze inne porady dla miłośników ogrodnictwa!

Przeczytaj:

Jak zwalczyć ziemiórki domowymi sposobami?

Truskawki z szypułkami i listkami. Warto je jeść w ten sposób na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.