Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy schować oleandra do domu? Pielęgnacja po przekwitnięciu, nawożenie i zimowanie oleandra

Oleander to piękna, ale i niebezpieczna dla zdrowia roślina. Chcąc utrzymać ją w dobrej kondycji, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu jej na nadchodzące mrozy, tak aby znów na wiosnę móc cieszyć się jej wyglądem i zapachem. Podpowiadamy, jak przeprowadzić zimowanie oleandra i jakie czynności trzeba wykonać, zanim temperatura spadnie poniżej 0°C.

Kiedy schować oleandra do domu? Pielęgnacja po przekwitnięciu, nawożenie i zimowanie oleandra

Spis treści:

Oleander – charakterystyka

Oleander jest rośliną pochodzącą z południa Europy. Jego ozdobą są duże, różnobarwne oraz aromatyczne kwiaty. W środowisku naturalnym osiąga nawet 5m wysokości, w uprawie pojemnikowej zwykle dorasta do 2 m.

Oleander ma bardzo długi okres zakwitania, bo aż od maja do października, a jego kwiaty przybierają kolory różu, czerwieni, bieli lub beżu. Pędy oleandra są gęste i pokryte liśćmi o ciemnozielonej barwie. Nazwa tej rośliny pochodzi od dwóch słów: olea – olej i andreios – silny, mocny. Nazwa rodzajowa oleandra to nerium – mokry, co wynika z tego, że ta roślina zazwyczaj występuje w pobliżu strumieni.

Oleander – trująca piękność

Istotne jest również to, że wszystkie części oleandra są silnie trujące, ze względu na to, że zawierają oleandrynę. Powoduje ona zatrucia, zaburzenia pracy serca lub podrażnienia błon śluzowych. Do zatrucia może dojść poprzez spożycia lub kontaktu z sokiem roślinnym, a także palenia. Natomiast sama obecność rośliny nie stwarza żadnego zagrożenia.

Oleander – pielęgnacja po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu oleandra wskazane jest przycinanie rośliny. Wykonuje się je, wycinając kwiatostany oraz skracając pędy o 1/3 ich długości. Cięcie najwygodniej będzie przeprowadzić przed wniesieniem przed zimowaniem oleandra.

Do przeprowadzenia tego zabiegu najlepszy będzie sekator, a do młodych oleandrów nożyczki. Cięcie wykonujemy na prosto, nie po skosie.

Przycinanie oleandra ma działanie pobudzające dla rośliny i wspomaga jej dobre krzewienie. Ważne jednak, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach ochronnych, ze względu na trujące właściwości oleandra. Należy też pamiętać o tym, że ściętych pędów nie można palić np. w kominku, bo dym wytwarzany przez te rośliny także będzie trujący.

Przeczytaj również: Dlaczego oleandry nie kwitną? Oto najczęstsze powody

Oleander jest piękną i niebezpieczną rosliną. Fot.123RF.com

Oleander – nawożenie

Oleander jest rośliną, która ma wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ze względu na to, roślinę należy nawozić w okresie od marca do października, raz albo dwa razy w tygodniu nawozem płynnym.

Należy także unikać nawożenia oleandra późną jesienią, ponieważ jest to roślina potrzebująca dużo czasu na zdrewnienie pędów przed mrozami. Podczas zimy oleandra nie trzeba nawozić, ponieważ roślina w tym okresie jest już nieaktywna i nie wymaga dostarczania składników odżywczych.

Zbyt duża ilość nawozów, może powodować brązowienie i usychanie liści. W przypadku zauważenia takich objawów warto wypłukać nawóz z doniczki i wstrzymać się z kolejnym nawożeniem, aż do momentu, gdy oleander wytworzy nowe, zdrowe liście.

Zimowanie oleandra

Roślina potrafi wytrzymać temperatury do -5°C. Jednak najlepszy moment, by schować oleandra do domu jest wtedy, gdy temperatura zbliża się 0°C.

Oleandra najlepiej przenieść do pomieszczenia jasnego i chłodnego. Poleca się schować go do zimnej szklarni, piwnicy lub do oszklonej werandy. Roślina przetrwa w suchym powietrzu i nawet bez dostępu do światła, ale najważniejsze w kwestii tego, gdzie trzymać oleandra jest zapewnienie mu pomieszczenia, które ochroni go przed mrozami, ale będzie miało temperaturę maksymalnie 8°C.

Przygotowania do zimowania oleandra rozpoczynają się już w sierpniu, kiedy to należy ograniczyć podlewanie go. Jest to również moment, kiedy zmniejszamy dawkę nawozów, aby jesienią całkowicie przerwać ich podawanie.

Podczas zimowania oleandra musimy kontrolować ziemię w doniczce, aby nie była zbyt sucha i nie doprowadziła do przeschnięcia bryły korzeniowej. W razie potrzeby należy go podlać letnią wodą. Jednak roślina przechowywana w dostatecznie chłodnym pomieszczeniu będzie miała o wiele mniejsze zapotrzebowanie na dostarczanie jej wody.

Kończąc zimowanie oleandra należy to robić stopniowo i rozważnie. Roślinę trzeba powoli przyzwyczajać się do przebywania na zewnątrz i do mocniejszego światła. Nie przestrzegając tego, można zaszkodzić oleandrze i doprowadzić do zrzucenia przez nią wszystkich liści.

Najpierw z początkiem marca zwiększa się ilość podawanej roślinie wody, a następnie przeprowadza się aklimatyzację oleandra, umieszczając go na kilkanaście dni w półcieniu. Jednak należy pamiętać o tym, że wynosi się go dopiero, gdy mamy pewność, że nie zagrażają mu już nocne przymrozki.

Przeczytaj również: Jak przechować oleandry przez zimę i zadbać o nie w domu?

Przeczytaj również: Tych zabiegów potrzebuje twój trawnik przed zimą. Poradnik jesiennej pielęgnacji

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.