Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sprzątanie krzaków pomidorów po zarazie ziemniaczanej. To musisz zrobić koniecznie

Bieżący sezon na pomidory dopiero zbliża się ku końcowi, ale wielu ogrodników już myśli o uprawach w następnym roku. Ich powodzenie stoi jednak pod znakiem zapytania, jeżeli tegoroczne krzaki zostały porażone zarazą ziemniaczaną. Nie możemy zakładać, że choroba zniknęła wraz z obumarciem roślin – patogeny wciąż znajdują się w ziemi i mogą w niej bardzo długo przetrwać, zagrażając kolejnym uprawom. Co zrobić z pomidorami po zarazie? Jak odkazić po niej glebę? Wyjaśniamy.

Sprzątanie krzaków pomidorów po zarazie ziemniaczanej. To musisz zrobić koniecznie
Sprawdź, co zrobić z krzakami pomidorów po zarazie ziemniaczanej. Fot. philipimage/123RF.com

Spis treści:

Gleba po zarazie ziemniaczanej

Zaraza ziemniaczana jest chorobą grzybową, której skutki dobrze znają ogrodnicy uprawiający pomidory. Charakterystyczne ciemne plamy pojawiają się na pędach, liściach i owocach, w kilka dni doprowadzając do obumarcia krzaków. Porażone chorobą pomidory nie nadają się do spożycia. Powodowane przez nią straty są znaczne, dlatego wiele osób, które doświadczyło zarazy, zastanawia się, w jaki sposób zapobiec jej wystąpieniu w przyszłości.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy zrobić po zarazie ziemniaczanej, jest oczyszczenie gleby. Musimy mieć świadomość, że patogen wywołujący tę niebezpieczną chorobę jest w stanie przetrwać w ziemi naprawdę długo. Niestraszne są mu mrozy, dlatego po zimie może zaatakować kolejne uprawy – nie tylko pomidory, ale również inne rośliny psiankowate, przede wszystkim ziemniaki. Stanie się tak, jeśli nie odkazimy zagonu po zarazie pod koniec sezonu.

Jak oczyścić glebę po zarazie ziemniaczanej?

  • Usuwamy resztki chorych roślin i chwasty wraz z korzeniami.

  • Głęboko przekopujemy glebę.

  • Stosujemy naturalne lub chemiczne środki do odkażania gleby. Świetnie sprawdzi się np. gnojówka ze skrzypu.

  • Wysiewamy roślinę o właściwościach fitosanitarnych (hamujących rozwój patogenów) jako zielony nawóz, np. gorczycę białą, rzepik lub grykę.

  • Kosimy zielony nawóz, gdy rośliny wzejdą i zostawiamy na zagonie. Przekopujemy wiosną. W kolejnym roku nie możemy zapomnieć o płodozmianie.

Glebę po zarazie ziemniaczanej trzeba oczyścić i odkazić. Glebę po zarazie ziemniaczanej trzeba oczyścić i odkazić. Fot. goshashka/123RF.com

Przeczytaj również: Niezrównany domowy nawóz do czosnku zimowego. Wykorzystaj podczas sadzenia

Pomidory po zarazie ziemniaczanej

Równie ważne co odkażenie gleby jest odpowiednie postępowanie z krzakami pomidorów po zarazie ziemniaczanej. Wszystkie resztki roślin, zarówno ich nadziemne, jak i podziemne części, powinniśmy usunąć z ogrodu. Niektórzy decydują się na kompostowanie chorych pomidorów, choć trzeba pamiętać, że musi ono trwać co najmniej dwa lata. Najlepiej, aby było to kompostowanie na gorąco. Najbezpieczniej jednak jest pozbyć się zainfekowanych roślin. Jak można to zrobić?

  • Pod koniec sezonu wykopujemy chore pomidory wraz z korzeniami. Nie zostawiamy w ogrodzie nawet tych krzaków, które wyglądają na zdrowe.

  • Wygrabiamy resztki roślin – opadłe liście i owoce, kawałki pędów.

  • Wszystko zbieramy i wkładamy do grubych worków plastikowych.

  • Krzaki i resztki utylizujemy, oddając je do punktu zbierającego odpady roślinne lub wrzucamy do kontenera na bioodpady. Możemy też przekazać je do lokalnego PSZOK-u.

W świetle obowiązujących przepisów zainfekowanych krzaków pomidorów, podobnie jak innych resztek ogrodowych, nie wolno nam spalić w ogrodzie. Pamiętajmy, aby zdezynfekować też wszystkie narzędzia, których używaliśmy podczas sprzątania po zarazie ziemniaczanej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie kwiaty trzeba wykopać w drugiej połowie września? Te gatunki nie mogą dłużej czekać

Genialny sposób na mrówki i chwasty na kostce brukowej. Równomiernie posyp całą powierzchnię

Koniec uprawy pomidorów w gruncie. Co posadzić w ich miejsce, co z niedojrzałymi pomidorami?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.