Spis treści:
Zalety stosowania lecytyny w ogrodzie
Lecytyna jest mieszaniną naturalnych związków – przede wszystkim fosfolipidów. Występuje w komórkach naszego organizmu, żółtku kurzego jaja oraz w wielu gatunkach roślin, m.in. soi, rzepaku, pszenicy czy słoneczniku. To właśnie ze źródeł roślinnych lecytynę pozyskuje się na masową skalę, zazwyczaj jako produkt uboczny rafinacji oleju. Wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz kosmetycznym. Na tym jednak zastosowania tej substancji się nie kończą – z powodzeniem możemy wykorzystywać ją również w przydomowym ogrodzie.
Co ciekawe, lecytyna działa na rośliny ochronnie, ponieważ wzmacnia ich błony komórkowe. W naturalny sposób zabezpiecza je przed wieloma chorobami grzybowymi, które często porażają nasze uprawy. Jej zastosowanie przynosi również inne korzyści. Oto największe zalety stosowania lecytyny w ogrodzie:
- Chroni przed chorobami – lecytyna wzmacnia błony komórkowe roślin, co przeciwdziała przedostawaniu się przez nie patogenów;
- Zwalcza choroby – substancja ta leczy wiele chorób, głównie grzybowych, np. mączniaka prawdziwego, kędzierzawość liści czy zarazę ziemniaczaną;
- Poprawia wygląd owoców – dzięki lecytynie plony dojrzewają równomiernie i pokrywają się atrakcyjnym rumieńcem. Poprawia się również jędrność owoców;
- Zwiększa trwałość plonów – stosowanie lecytyny sprawia, że owoce są bardziej wytrzymałe. Rzadziej ulegają poparzeniom słonecznym, a ich skórka nie ma tendencji do pękania. Dzięki temu można je dłużej przechowywać.
Lecytyna wspiera zdrowy wzrost nie tylko krzewów i drzew owocowych, ale też sałaty oraz innych warzyw. Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: Płynny nawóz ze skoszonej trawy. Idealny do podlewania warzyw i kwiatów
Jak stosować lecytynę w ogrodzie?
Stosowanie lecytyny w ogrodzie przynosi wiele korzyści dla roślin, a nam umożliwia uzyskanie obfitych, doskonałej jakości plonów. Nie warto jednak kupować tego produktu w aptece i eksperymentować z samodzielnym przygotowywaniem roztworów, które mogą mieć niewłaściwe stężenie. Najlepiej zakupić w sklepie ogrodniczym gotowy preparat zawierający naturalną lecytynę i zastosować się do zaleceń producenta dotyczących rozcieńczenia oraz stosowania, a także przestrzegać sugerowanego okresu karencji.
Lecytynę przygotowaną zgodnie z instrukcją na opakowaniu wykorzystujemy jako oprysk. Najczęściej dostępna jest w małych opakowaniach o pojemności 25 ml, które łączymy z 5-8 l wody. Stopień rozcieńczenia zależy od gatunku, jaki zamierzamy spryskać. Nie jest to jednak chemiczny środek ochrony roślin, który szkodzi środowisku. Wręcz przeciwnie, jest on bezpieczny w stosowaniu, nie działa toksycznie i można go bez przeszkód wykorzystywać co tydzień przez cały okres wegetacji.
Do jakich roślin stosować lecytynę? Przede wszystkim do ogórków, sałaty, cykorii, pomidorów, jabłoni oraz brzoskwiń (25 ml preparatu z lecytyną na 5-6 l wody). Sprawdzi się również w przypadku krzewów ozdobnych i iglaków, np. hortensji, róż czy tui. Do nich, podobnie jak do winogron oraz porzeczek, stosujemy większe rozcieńczenia (25 ml preparatu z lecytyną na 8 l wody). To środek dobry dla każdego, kto chce walczyć z chorobami roślin bez chemii i uzyskiwać obfite, smaczne plony w całkowicie naturalny sposób.
Źródła: deccoria.pl, target.com.pl
Przeczytaj również:
Jak stosować saletrę wapniową do pomidorów? Pomoże na suchą zgniliznę wierzchołkową
Co siać i sadzić w sierpniu? Ostateczny termin dla tych warzyw, sadzenie kwiatów i krzewów
Prosty, ale bardzo skuteczny sposób na duże główki czosnku. Stosuję regularnie