Porady ogrodnicze

Niszczenie zmumifikowanych owoców. Dlaczego owocowe mumie są groźne?

Końcówka jesieni oraz zima to czas, gdy drzewa owocowe nie cieszą oczu widokiem owoców, a nawet liści. Często pozostają na nich jednak niezidentyfikowane twory, które mogą nieco przypominać narośle. To właśnie – upiornie nazywane – owocowe mumie. Czym są, czy stwarzają zagrożenie i jak z nimi walczyć?

Niszczenie zmumifikowanych owoców. Dlaczego owocowe mumie są groźne?
Mumie owocowe powstają z jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwiń i wielu innych owoców. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to są owocowe mumie?

Jeśli zastanawiasz się, co to są owocowe mumie, przypomnij sobie niewielkie narośle na drzewach, które z pewnością widziałeś wiele razy. Zwykle są koloru żółtawobrązowego, a nawet czarnego. Mumie owocowe swoją nazwę czerpią z czasów egipskich i słusznie kojarzą się z zakonserwowanymi i zasuszonymi ciałami. W tym przypadku „ciałem” jest owoc, który został poddany podobnemu procesowi.

Wiadomo już, co to są owocowe mumie, czas więc dowiedzieć się, jak powstają. W odróżnieniu od faktycznych mumii te owocowe powstają bez ingerencji człowieka i bez zaawansowanych procesów typu balsamowanie. Owocowe mumie to po prostu zaschnięte owoce. W ich tkankach oraz komórkach niegdyś występowała woda, a także substancje odżywcze. W owocowej mumii pozostała jedynie skórka, zaschnięty miąższ oraz ewentualnie pestki. Twór nadal jednak wisi na drzewie i nie dość, że nie stanowi jego ozdoby, to w dodatku… może być groźny.

Czy owocowe mumie są groźne?

Zaschnięte na drzewach owoce, nazywane przez niektórych rodzynkami, stanowią niestety problem dla ogrodnika. Czy mumie owocowe są groźne? Tak – nie dość, że mogą przetrwać zarówno zimę, jak i wiosnę, a nawet lato, to są w stanie utrzymać się na drzewie nawet do półtora roku! Nie to jednak świadczy o tym, że są niebezpieczne. W większości przypadków powstawanie mumii owocowych wiąże się z chorobami, które dotknęły roślinę w trakcie sezonu wegetacyjnego. To one doprowadzają do tego, że owoce zamierają na drzewach i na nich pozostają.

Ta dolegliwość dotyczy wielu gatunków drzew owocowych. Mumie owocowe powstają na morelach, mirabelkach, brzoskwiniach, śliwach, jabłoniach, czereśniach czy gruszach. Jedną z chorób, których skutkiem są mumie owocowe, jest brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Inne to: parch gruszy, parch brzoskwini czy parch jabłoni. To dolegliwości grzybowe. Nie tylko sprawiają, że obniżają się plony w trakcie rozwoju owoców, ale pogarsza się również kondycja drzewa oraz jego wygląd.

Owocowe mumie są siedliskiem wielu chorób. Fot. 123RF.com

Wymienione powyżej choroby grzybowe często wymagają ingerencji chemicznej. Nieleczone powodują powstawanie mumii z owoców, które najpierw tracą wodę, potem się kurczą, a w efekcie zasychają na krzaku lub drzewie. Początkowo utrzymują swój naturalny kolor, ale z czasem stają się czarne. To właśnie w tym momencie przeistaczają się niemal w bombę fitosanitarną. Zawierają w sobie wiele zarodników chorobotwórczych grzybów. Jeśli pozostaną na drzewie do wiosny, to wówczas zaczną być znowu aktywne i rozprzestrzenią się na nowe liście, pędy oraz owoce. W ten sposób kolejny sezon rozpocznie się chorobą drzewa owocowego.

Co więcej, zarodniki chorobotwórcze są zwykle mikroskopijnej wielkości i przy pomocy wiatru oraz wody mogą przenosić się z mumii owocowej na inne rośliny znajdujące się w sąsiedztwie. Zwłaszcza jeśli dany gatunek jest podatny na tę chorobę. Co istotne, w trakcie oprysków drzewa nieusunięte mumie mogą nadal zarażać rośliny.

Przeczytaj również: Te choroby najczęściej atakują drzewa owocowe. Jak je rozpoznać i zwalczyć?

Jak usuwać owocowe mumie z drzew?

Kolejną ważną kwestią jest to, jak usuwać owocowe mumie z drzew. Przede wszystkim należy pamiętać o higienie drzew owocowych. Oznacza to, że powinno się zbierać nie tylko wszystkie mumie z drzew, ale również te znajdujące się pod nimi. Zwykle jednak – gdy mumie owocowe są już na drzewach – oznacza to, że również w obrębie kory drzewa mogą pojawiać się grzyby. Metodą na to, by sobie z tym poradzić, jest wykonanie oprysków przy użyciu preparatu grzybobójczego. Taki środek może zawierać np. miedzian.

Sposobem na to, by uporać się z problemem owocowych mumii w przyszłości, jest także przerzedzanie oraz przycinanie korony drzew. Taki zabieg sprawia, że drzewo ma lepszy dostęp do światła oraz wzmożony ruch powietrza. To pomaga w zapobieganiu chorobom grzybowym. Podobne skutki może przynieść ograniczenie do minimum nawożenia drzew owocowych przy użyciu nawozów owocowych.

Mumia owocowa, która pozostanie na drzewie przez wiosnę oraz lato, może być zaatakowana przez grzyby Monilinia fructigena oraz Monilinia laxa. Choroby grzybowe tego typu na początku atakują grusze oraz jabłonie i powodują w ten sposób brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych. Co więcej, ta dolegliwość dotyka nie tylko owoców, ale – zwłaszcza na skutek długich opadów deszczu – choroba może zaatakować także pędy i gałęzie, a nawet kwiaty. Z powodu tego ataku pędy oraz gałęzie zamierają.

Podczas gdy Monilinia fructigena chętniej atakuje grusze i jabłonie, Monilinia laxa wybiera czereśnie, morele, wiśnie, śliwy, brzoskwinie i leszczynę. Ten grzyb skutkuje brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Najpierw zostaje porażony wierzchołek pędu, a następnie cała jego reszta. Objawy tej infekcji są widoczne na kwiatach wiśni, które najpierw zasychają, a następnie nie opadają. Stają się w ten sposób źródłem choroby, która może się rozprzestrzeniać.

Szkodliwe są nie tylko owocowe mumie wiszące na drzewie, ale też te, które spadły na ziemię. Fot. 123Rf.com

Dlaczego trzeba usuwać owocowe mumie z drzew?

Dlaczego trzeba usuwać owocowe mumie z drzew? Powyższe wyjaśnienie powinno jasno pokazać, że są one nie tylko nieestetycznym tworem zwisającym z drzewa, ale mogą też nieść liczne dolegliwości nie tylko dla danego drzewa, ale i sąsiadujących z nim roślin.

Podczas zimy warto przeprowadzić przycinanie drzewek i bacznie zaobserwować, czy na którymś z nich nie występują owocowe mumie. Zimą na drzewach nie ma liści i dzięki temu wszystkie zasuszone owoce są doskonale widoczne. Pamiętaj także, by zwrócić uwagę również na okolicę drzew – owocowe mumie mogą leżeć nieopodal nich.

Istotne jest więc to, by likwidować owocowe mumie. Można je profilaktycznie strącać z drzew na przykład przy użyciu patyka. Zwróć uwagę również na fakt, by w żadnym wypadku nie wyrzucać owocowych mumii do kompostownika! Najlepszym miejscem dla porażonych owoców będzie kontener na bioodpady. Możesz także je spalić. W ten sposób nie pozwolisz infekcji dalej się rozprzestrzeniać.

Jako że porażenie danego owocu rozpoczyna się zwykle od pestki, to niezbyt trafnym rozwiązaniem jest umieszczanie w kompostowniku także pestek owoców, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zdrowe. Nawet zdrowe owoce nie dają gwarancji, że na drzewie nie było chorób grzybowych. Choroby mogły występować, ale brak odpowiednich warunków sprawił, że infekcja nie zdążyła rozwinąć się w widoczny sposób.

Pozbywaj się owocowych mumii o czasie, by zapobiec rozwijaniu się chorób w kolejnym sezonie. Skrupulatne obserwacje w tym zakresie pozwolą drzewom w twoim ogrodzie rozwijać się i zdrowo owocować.

Przeczytaj również: Przycinanie jabłoni jesienią. Kiedy najlepiej przycinać jabłonie i dlaczego jest to ważne?

Zbyt późne przycięcie jabłoni może spowodować ich przemarznięcie. Fot. 123RF.com

Najdziwniejsze owoce świata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niszczenie zmumifikowanych owoców. Dlaczego owocowe mumie są groźne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.