Porady ogrodnicze

Te choroby najczęściej atakują drzewa owocowe. Jak je rozpoznać i zwalczyć?

Latem i jesienią właściciele sadów czekają na owoce, które mają być zwieńczeniem całego sezonu, podczas którego pieczołowicie pielęgnowali drzewa owocowe. Niestety nierzadko zdarza się, że plony są mało obfite lub nie ma ich wcale, ponieważ rośliny zostały zaatakowane przez choroby. Poznaj te najczęstsze i dowiedz się, jak je zwalczać. 

Te choroby najczęściej atakują drzewa owocowe. Jak je rozpoznać i zwalczyć?
Najczęstszymi chorobami drzew owocowych są różne odmiany infekcji grzybowych Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Choroby drzew owocowych  

Najczęstszymi chorobami drzew owocowych są różne odmiany infekcji grzybowych. W ich wyniku kondycja okazu ulega znacznemu pogorszeniu. Kwitnienie jest mniej intensywne, przez co owoców również jest niewiele. Dodatkowo roślina staje się mniej odporna na działanie szkodników oraz warunków atmosferycznych, więc jest większa szansa, że ulegnie przemarznięciu. Poznaj choroby, które najczęściej atakują drzewa w sadach, i metody ich zwalczania.  

Parch jabłoni, parch gruszy

Parch jabłoni i parch gruszy to choroby, które najczęściej atakują okazy sadowników. Objawiają się:  

 • deformacją liści i owoców,  
 • pojawieniem się brązowo-brunatnych plam o aksamitnej strukturze na zewnętrznej stronie liści, pędów i pąków kwiatów,  
 • pękającymi, brązowymi wykwitami na owocach, 
 • zasychaniem liści i pędów, które w skrajnych wypadkach mogą również opadać.  

Po zauważeniu pierwszych objawów infekcji należy jak najszybciej podjąć się usunięcia fragmentów rośliny, które zostały zainfekowane. Ekologicznym sposobem na zwalczanie choroby jest stosowanie środków zawierających skrzyp polny. Jeśli tego rodzaju oprysk nie zadziała, warto sięgnąć po mieszanki, które mają w składzie jony miedzi. Przedostają się one do zarodników powodujących chorobę grzybową i powstrzymują je przed dalszym rozwojem.  

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych 

Choroba atakuje drzewa pestkowe, czyli wiśnie, czereśnie czy morele. Pojawia się najczęściej podczas intensywnych opadów deszczu i jest szczególnie uciążliwa, ponieważ osłabia drzewa i sprawia, że inne szkodniki oraz choroby mogą je z łatwością zaatakować.  

Objawami brunatnej zgnilizny drzew pestkowych są:  

 • zamieranie kwiatów,  
 • zasychanie pędów,  
 • pojawianie się ciemnych, gnijących plam na powierzchni owoców.  

W wyniku postępującej choroby owoce gniją, zasychają i opadają. Aby ją zwalczyć, należy najpierw pozbyć się porażonych pędów. Pamiętaj, że powinieneś je spalić, aby infekcja grzybowa nie rozprzestrzeniała się na kolejne okazy w ogrodzie.  

Zastosuj środek grzybobójczy zawierające siarkę i miedź, które skutecznie ograniczą dalsze postępowanie choroby. Część z nich umożliwia również zapobieganie infekcjom o podłożu grzybiczym w przyszłości.  

Rak bakteryjny drzew owocowych 

Objawy raka bakteryjnego drzew owocowych pojawiają się wiosną. Wówczas zakażone pędy zasychają i obumierają. Na drzewie pojawiają się nekrozy, wycieki spowodowane działaniem bakterii. Aby zwalczyć chorobę, należy obciąć zainfekowane pędy kilkanaście cm poniżej miejsca, w którym są widoczne objawy. Zakażone miejsce należy posypać cynamonem, który chroni okaz przed zakażeniem chorobą grzybiczą.  

Mączniak jabłonik 

Mączniak jabłoni daje bardzo charakterystyczne objawy. W wyniku infekcji na liściach pojawia się biały nalot, który z daleka przypomina drobny pył, mąkę. Do symptomów choroby należą także:  

 • deformacja liści,  
 • zamieranie pąków kwiatów,  
 • ograniczenie owocowania,  
 • siateczkowe wykwity na owocach.  

Od razu, kiedy zauważysz pierwsze objawy mączniaka, pozbądź się pędów, które są zainfekowane. Następnie sięgnij po środki zawierające jony miedzi, które ograniczą dalszy rozwój choroby grzybowej. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta i regularnie sprawdzaj, czy podjęta terapia przynosi oczekiwane skutki.  

Rdza śliwy 

Choroba jest przenoszona przez intensywne opady deszczu i silne wiatry, dlatego wilgotne lato jest poważnym zagrożeniem dla kondycji drzew. W wyniku infekcji na liściach pojawiają się żółte plamy, które z czasem ciemnieją. Postępujący rozwój grzybów prowadzi do opadania policzków i osłabienia kondycji drzewa, przez co ilość owoców jest znacznie zmniejszona.  

Warto wiedzieć, że grzybica potrzebuje drugiego żywiciela, jakim jest zawilec żółty. Zwalczanie rdzy śliwy należy więc rozpocząć od pozbycia się rośliny z sadu. Należy także pamiętać, by w przyszłości nie sadzić drzew owocowych w okolicy zawilców. Środki służące do zwalczania powinny zawierać siarkę i miedź, aby skutecznie blokowały rozwój kolejnych wykwitów.  

Pamiętaj także o tym, by pozbyć się porażonych pędów. Jeśli jest ich bardzo dużo, warto rozważyć wykopanie drzewa. Miejsce, w którym rosło, należy odkazić, aby kolejne krzewy nie zarażały się tą niebezpieczną chorobą.  

Szarka śliw 

Szarka śliw to choroba wirusowa, która objawia się jasnymi plamami o pierścieniowatym kształcie na powierzchni liści. Owoce nie dojrzewają. Kiedy są zielone, zaczynają pokrywać je fioletowe plamy, które z czasem brunatnieją. Śliwki są kwaśne i niesmaczne: nim dojrzeją, zaczynają opadać.  

Szarka śliwy jest infekcją nieuleczalną. Jej zwalczanie polega na wycięciu i spaleniu zainfekowanego drzewa, aby wirus nie był przenoszony na kolejne okazy. Warto przy tym wiedzieć, że jego nośnikami są mszyce. Jeśli więc zauważysz je w pobliżu śliw, jak najszybciej zacznij z nimi walczyć.  

Zaraza ogniowa 

Zaraza ogniowa to choroba bakteryjna, która powoduje opadanie pędów rośliny. Zaczynają one wyglądać, jakby były suche. Bakteria odpowiedzialna za infekcję zimuje we wnętrzu rośliny, dlatego jej pierwsze objawy pojawiają się wiosną. Porażone pędy należy uciąć co najmniej 20 cm poniżej widocznych skaz.  

Zwalczanie opiera się na mechanicznym usuwaniu uszkodzonych fragmentów rośliny, a także zapobieganiu rozwojowi choroby, które opiera się przede wszystkim na pozbywaniu się z sadu dzikich roślin, szczególnie głogu, które mogą przenosić infekcję. W ramach zapobiegania zarazie ogniowej warto stosować środki grzybobójcze zawierające jony miedzi.  

Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia 

Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia to wyjątkowo niebezpieczna choroba, którą powodują patogeny zimujące w glebie. W wyniku ich infekcji:  

 • na pniu pojawiają się plamy,  
 • fragmenty kory pękają i się zapadają,  
 • owocowanie jest ograniczone, a pojawiające się plony gniją.  

Zwalczanie choroby jest trudne, a do niedawno uchodziło za niemożliwe. Infekcja jest powodowane przez te same patogeny, które wywołują nieuleczalną fytoftorozę. Zwalczanie zgnilizny pnia opiera się głównie na zapobieganiu rozwojowi choroby, czyli stosowaniu środków zawierających grzyby, które poprzez konkurencyjne działanie eliminują szkodliwe patogeny.  

Zwalczanie chorób drzew owocowych wymaga przede wszystkim postawienia trafnej diagnozy. Jeśli będziesz wiedział, jaka infekcja atakuje okazy w Twoim sadzie, z łatwością znajdziesz sposób, by się z nią uporać. Najważniejsze jest regularne lustrowanie drzew znajdujących się w sadzie, by w porę dostrzec niepokojące objawy. Dzięki temu będziesz mógł usunąć zakażone fragmenty rośliny i rozpocząć leczenie, które uchroni ją przed całkowitym zniszczeniem.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te choroby najczęściej atakują drzewa owocowe. Jak je rozpoznać i zwalczyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.