Spis treści:
Kiedy nawozić magnolię?
Magnolia, która nie jest odpowiednio nawożona, z czasem kwitnie coraz słabiej. Wyjaławianie się gleby, podobnie jak zmiana jej odczynu na zasadowy, powoduje, że kwiaty są drobne i blade oraz jest ich mniej niż w poprzednich latach. Jeśli chcemy tego uniknąć i zależy nam na tym, aby wiosną magnolia było najpiękniejszą ozdobą posesji, musimy pamiętać o jej właściwym nawożeniu.
Drzewa te obficie kwitną w żyznej, lekko kwaśnej glebie, której pH mieści się w zakresie 5,0-6,0. Taki odczyn umożliwia magnolii przyswajanie składników pokarmowych z podłoża, dlatego podczas uprawy niezbędne jest, aby go utrzymywać. Pomaga nam w tym stosowanie nawozów zakwaszających, ograniczanie wapnowania gleby w pobliżu rośliny oraz ściółkowanie podłoża wokół drzew igliwiem, korą sosnową, torfem lub kwaśnym kompostem.
Kiedy nawozić magnolię? Zasilamy ją raz w miesiącu od marca do połowy lipca nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi specjalnie dla tego gatunku. Możemy użyć też jednorazowo preparatu o spowolnionym działaniu, który stopniowo będzie uwalniał niezbędne składniki i zakwaszał glebę. Dodatkowo możemy stosować też wybrane nawozy organiczne, o czym wspominamy w dalszej części artykułu.
Kiedy nawozić magnolię? Fot. sergiyzinko/123RF.com
Przeczytaj również: Kiedy przyciąć hortensję bukietową? Zrób to wcześnie, jeśli ma kwitnąć obficie
Czym nawozić magnolię, żeby ładnie kwitła?
Te piękne drzewa warto zasilać specjalistycznymi nawozami do magnolii, które szybko regulują odczyn podłoża i dostarczają roślinom kompleks niezbędnych pierwiastków. Dodatkowo możemy wzmacniać je dojrzałym kompostem, najlepiej kwaśnym. Niektórzy ogrodnicy decydują się na zastosowanie mączki kostnej, choć trzeba mieć na uwadze, że może ona podnosić pH w miejscu uprawy.
Jeśli chcemy, aby magnolia ładnie kwitła, na przedwiośniu możemy wspomóc ją również domowym i całkowicie naturalnym nawozem, jakim są fusy z kawy. Dadzą one roślinie zastrzyk cennych pierwiastków, a na dodatek lekko zakwaszą glebę. Fusy z kawy powinny być świeże i przesuszone. Wystarczy, że rozsypiemy wokół drzewa od 1 do 3 filiżanek tych odpadów (ilość dostosujmy do wielkości magnolii), po czym grabkami wymieszamy z glebą. Ten domowy nawóz stosujemy dodatkowo, nie rezygnując z podstawowego nawożenia. Dzięki takiemu wsparciu magnolia będzie przepięknie kwitła.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zaopiekuj się rododendronami na przedwiośniu. Dwuskładnikowa odżywka pobudzi je do kwitnienia
W lutym koniecznie przytnij te rośliny. Za kilka tygodni zakwitną burzą kwiatów
Rozpuść w wodzie i podlej piwonie na przedwiośniu. Będą nieziemsko kwitły