Spis treści:
- Mączka kostna lepsza od chemicznych odżywek. Jakie ma właściwości?
- Do jakich roślin stosować mączkę kostną?
- Jak stosować mączkę kostną?
Mączka kostna lepsza od chemicznych odżywek. Jakie ma właściwości?
Mączka kostna to jeden z najskuteczniejszych naturalnych nawozów, które możemy zastosować w naszym ogrodzie. Zawarte w niej składniki stopniowo uwalniane są do gleby, przez co możesz mieć pewność, że rośliny będą równomiernie odżywione przez długi czas.
Mączka kostna zawiera trzy cenne składniki, dzięki którym rośliny tak ją lubią. Jest to wapń, który bierze udział w podziałach komórkowych, które zachodzą w roślinie. Dzięki niemu możemy liczyć na szybki wzrost oraz zdrowy rozwój roślin. Oprócz tego mączka kostna zawiera azot, czyli składnik niezbędny dla każdej rośliny do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. Dodatkowo w jej składzie znajdziemy fosfor, dzięki któremu korzenie są zdrowe i dobrze rozwinięta, a rośliny mają lepszą zdolność do pobierania wody oraz składników odżywczych z gleby. Fosfor pomaga również w formowaniu się kwiatów oraz owoców. Zwiększa również odporność roślin na choroby.
Oprócz tego w jej składzie znajdziemy również inne pierwiastki, takie jak: żelazo, magnez, potas, miedź, cynk, mangan oraz jod.
Mączka kostna ma również pozytywny wpływ na glebę. Może być stosowana do podniesienia pH oraz pobudzenia jej aktywności mikrobiologicznej.
Mączka kostna sprawdzi się do nowych nasadzeń w ogrodzie warzywnym. Fot. kruwt/123RF.com
Do jakich roślin stosować mączkę kostną?
Mączka kostną możemy wspierać praktycznie wszystkie rośliny w naszym ogrodzie. Doskonale sprawdzi się w przypadku bylin, krzewów i drzew owocowych. Dzięki jej właściwościom wspomaga kwitnienie i przyspiesza proces dojrzewania. Dodatkowo może poprawiać smak owoców.
Mączkę możemy wykorzystywać podczas sadzenia, w trakcie okresu wegetacyjnego roślin oraz przy przygotowaniu grządek na kolejny sezon.
Warto jednak uważać, ponieważ mączka kostna ma słabo zbilansowany skład. Niska zawartość potasu oraz spora ilość fosforu sprawia, że nie sprawdzi się do każdej gleby. Zbyt częste używanie mączki może prowadzić do przenawożenia ziemi i pogorszenia stanu roślin.
Przeczytaj również: Piwonie zacznij nawozić w marcu. Łodygi się wzmocnią, a kwiaty będą pełniejsze
Jak stosować mączkę kostną?
Najlepsze efekty przyniesie mieszanie mączki kostnej z glebą. Tak przygotowaną ziemią możemy obsypywać korzenie przy sadzeniu, podsypywać rośliny wieloletnie oraz użyźniać glebę w ogrodzie. Jeśli panuje susza, po podsypaniu warto podlać ziemię po aplikacji odżywki.
Mączkę możemy stosować od marca do października. Warto korzystać z niej raz na 4-6 tygodni.
W przypadku sadzenia warto stosować dwie garście na jedną roślinę. Mieszamy je z glebą, a następnie zasypujemy posadzoną roślinę. Na końcu obficie podlewamy roślinę.
Rośliny wieloletnie dokarmiamy 4-5 garściami mączki na 1 m kwadratowy. Mieszamy je z glebą i równomiernie rozsypujemy wokół roślin. Po nawożeniu również obicie podlewamy.
Jeśli zależy nam na podniesieniu jakości gleby, stosujemy 3-4 garście mączki kostnej na 1 metr kwadratowy. Rozsypujemy ją równomiernie, a następnie przekopujemy z wierzchnią warstwą ziemi. W ten sposób możemy również przygotować grządki jesienią, przed nadejściem zimy. W ten sposób będą gotowe do sadzenia w przyszłym sezonie.
Źródło:deccoria.pl
Przeczytaj również:
Żywa ściółka w ogrodzie warzywnym – czy warto ją stosować? Zalety i wady mulczowania roślinami
Oprysk z kurkumy – czy rzeczywiście działa? Do jakich roślin w ogrodzie stosować?
Jak przyspieszyć wzrost ogórków gruntowych? Przygotuj naturalny stymulator