Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Oprysk z kurkumy – czy rzeczywiście działa? Do jakich roślin w ogrodzie stosować?

Pomidory, ogórki czy papryka z ogrodu smakują doskonale, jednak ich uprawa nie należy do najprostszych. Te i wiele innych warzyw ma wysokie wymagania glebowe, potrzebują dodatkowego odżywiania i ochrony przez cały okres wzrostu oraz plonowania. Spośród wszystkich metod, podpowiadanych mi przez dziadka, do ochrony warzyw w warzywniku wybrałam profilaktyczny oprysk z kurkumy. Jak zrobić i stosować go w walce o zdrowe rośliny? Starsi ogrodnicy twierdzą, że wystarczą dwie łyżeczki i mieszanka ochronna gotowa.

Oprysk z kurkumy – czy rzeczywiście działa? Do jakich roślin w ogrodzie stosować?
Regularny oprysk prewencyjny z kurkumy pozwala chronić rośliny przed szkodliwymi patogenami. Jak go wykonać? Co jeszcze zyskasz, stosując kurkumę w ogrodzie? Fot. tspider/123rf.com

Spis treści:

Jak kurkuma działa na rośliny w ogrodzie?

Coraz więcej mówi się o zastosowaniu w ogrodzie domowych preparatów na bazie kurkumy. Ta popularna w Polsce orientalna przyprawa to nie tylko smakowity dodatek, który zmienia zupełnie kulinarny obraz niezliczonej ilości dań, lecz także produkt chętnie wybierany jako zamiennik chemicznych środków ochrony roślin.

Skąd pomysł, by wykorzystywać kurkumę do oprysków na choroby i szkodniki np. w warzywniku? Rozmawiając z dziadkiem o pielęgnacji pomidorów i ogórków na działce, dowiedziałam się, że sypanie kurkumy na grządki czy stosowanie oprysków z mieszanki złocistej przyprawy z mlekiem wyraźnie przodują w zwalczaniu szkodników, zapobieganiu chorobom i wzbogacaniu gleby pod uprawy.

Jak kurkuma działa na rośliny w ogrodzie? Starsi ogrodnicy uważają, że stosowana regularnie przyprawa pozwala poprawić jakość podłoża, wzbogacając je o dawkę dobrze przyswajalnego potasu, fosforu i magnezu. Wśród jej zalet wymieniają również: 

  • właściwości poprawiające strukturę gleby, 

  • zdolność zatrzymywania wody w podłożu, 

  • dłuższe utrzymanie niezbędnej roślinom aktywności mikrobiologicznej w glebie, 

  • właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które działają, jak tarcza ochronna dla roślin, gdyż zwiększają kontrolę nad rozwojem ewentualnych, szkodliwych patogenów, 

  • działania stymulujące naturalne mechanizmy odpornościowe roślin, 

  • obecność substancji stymulujących uwalnianie hormonów wzrostu roślin oraz zwiększających wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. 

Kurkuma to cenna odżywka dla młodych roślin, które właśnie się ukorzeniają oraz dla nasion w czasie procesu kiełkowania. Może spotkałeś się też z informacją, że proszek ten pozwala ograniczać wzrost chwastów na grządkach, a i to nie wszystkie zalety, o których donoszą rozmaite źródła. Mój dziadek uważa jednak, że największą zaletą kurkumy w ogrodzie jest fakt, że skutecznie zwalcza szkodniki. Wystarczy domowa posypka lub solidny oprysk, a przyprawa kładzie kres mrówkom, mszycom i wełnowcom.

Przeczytaj również: Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie

Oprysk z kurkumy – jak zrobić i stosować?

Wiele powtarzanych prób wskazuje na to, że stosowanie kurkumy w walce ze szkodnikami roślin w warzywniku oraz profilaktyce powszechnych chorób naprawdę ma sens. Jak wykorzystać złotą przyprawę w ogrodzie? Sposobów na jej użycie jest przynajmniej kilka.

  • Spray z kurkumą na mszyce i wełnowce

Wystarczy, że w pojemniku z rozpylaczem wymieszasz dokładnie 10 części wody, 1 część sproszkowanej kurkumy i kilka kropel naturalnego mydła w płynie. Środek przed użyciem delikatnie wstrząśnij. Profilaktyczny i ochronny oprysk z kurkumy na rośliny wykonaj, skupiając się na spodniej stronie liści roślin oraz na łodygach, w końcu to tam najchętniej kryją się szkodniki.

Jeśli zrezygnujesz z dodatku mydła i przygotujesz żółty roztwór z 1 łyżki kurkumy i ok. 3 litrów wody, możesz użyć go również do skutecznego odstraszania komarów.

  • Posypka ochronna

Posypanie proszkiem z kurkumy grządek sprawi, że powstanie na nich zarówno bariera smakowa, jak i aromatyczna – wiele szkodników nie znosi smaku i zapachu tej przyprawy, dlatego nawet nie spróbuje jej pokonać.

oprysk Nie wszędzie sprawdzi się oprysk, w niektórych przypadkach większą skuteczność uzyskasz, podlewając rośliny roztworem kurkumy i wody w odpowiednich proporcjach. Fot. mariiaboiko/nightlyviolet/123rf.com

Do walki z larwami kryjącymi się pod ziemią użyj płynnego środka przygotowanego z 1 łyżki kurkumy i 4 litrów wody. Pamiętaj, by preparat dozować ostrożnie, szczególnie wśród roślin o wysoce wrażliwym systemie korzeniowym.

  • Oprysk z kurkumy i mleka przeciw chorobom grzybowym

Oprysk z kurkumy pomoże ci chronić uprawy m.in. przed zarazą ziemniaczaną czy mączniakiem prawdziwym. W połączeniu z mlekiem przyprawa stworzy barierę dla szkodliwych patogenów. Do tego oprysku mój dziadek zawsze daje określone ilości składników: 1 l gorącej wody, 100 ml mleka oraz 2 płaskie, herbaciane łyżeczki kurkumy.

Po wymieszaniu i wystudzeniu roztworu trzeba jeszcze przesączyć go przez gazę. Taki środek nadaje się do wykonania natychmiastowego oprysku szczególnie narażonych na choroby odmian np. pomidorów, ogórków czy papryki.

papryka Delikatny roztwór kurkumy możesz wykorzystać do oprysku nie tylko pomidorów czy ogórków, lecz także innych roślin o wysokich wymaganiach i dużej wrażliwości na działanie patogenów. Fot. golfcuk/simol1407/123rf.com

Wiele spośród domowych sposobów na szkodniki i choroby nie zadziałało w moim ogrodzie. Jednak za radą dziadka postanowiłam spróbować i wykonałam oprysk z kurkumy. Na razie cisza, szkodników nie widać, a pomidory rosną jak na drożdżach i nic im nie przeszkadza w zawiązywaniu kolejnych, pięknych owoców.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Domowy nawóz na bazie orzechów i kurkumy. Najpierw podlewaj siewki, potem sadzonki w ogrodzie

Pomidory będą duże, soczyste i zdrowe. Jak przygotować oprysk z aspiryny na pomidory?

Nawóz naturalny czy mineralny? Zalety i wady, do czego stosować

Czym pryskać cukinię, aby nie było pustych kwiatów? Po takiej mieszance plony będą obfite i zdrowe

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.