Porady ogrodnicze

Kocimiętka Faassena. Zrób tak, a będzie bujnie kwitła przez kilka miesięcy

Kocimiętka Faassena to roślina ozdobna i wieloletnia, której zapach skutecznie odstrasza komary i kleszcze. Niestety, zioło nie występuje w naturze – jest botaniczną hybrydą uzyskaną ze skrzyżowania odmian Nepeta racemosa i Nepeta nepetella. Dowiedz się, jak wyglądają jej uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja. 

Kocimiętka Faassena. Zrób tak, a będzie bujnie kwitła przez kilka miesięcy
Kocimiętka Faassena to piękna roślina ozdobna, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kocimiętka Faassena charakterystyka 

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) to bylina, która na pierwszy rzut oka przypomina nieco bardziej popularną lawendę. Oprócz podobnego wyglądu, obie te rośliny łączy bardzo charakterystyczny, przyjemny zapach. Nazwa tej rośliny pochodzi od nazwiska holenderskiego ogrodnika – Johannesa Faassena. 

Kocimiętka Faassena należy do rodzaju jasnotowatych (Lamiaceae). Występuje ona w postaci gęstych kęp, które tworzą mocno rozgałęzione pędy. Dorosłe egzemplarze tej rośliny osiągają od 30 do nawet 50 cm wzrostu.  

Niektóre części rośliny, takie jak łodygi i liście odznaczają się srebrzystą barwą. Ten efekt jest zauważalny przeważnie w słońcu, w którym tzw. warstwa kutnerowa pięknie się mieni. 

Okres kwitnienia kocimiętki Faassena przypada na wiosnę. To w maju można zaobserwować pierwsze pojawiające się kwiaty. Co ważne, roślina wschodzi aż do września, a więc jest również wspaniałą, żywą ozdobą ogrodów jesiennych.

kocimiętka Okres kwitnienia kocimiętki Faassena przypada na wiosnę. Fot. 123RF/PICSEL

Lejkowate i dwuwargowe kwiaty kocimiętki Faassena są zebrane w tzw. kłosy i ulokowane na szczytach łodyg. Najczęściej mają fioletową lub niebieską barwę, ale zdarzają się okazy koloru białego. Ich zapach skutecznie odstrasza natrętne owady takie jak kleszcze czy komary. Silna woń rośliny przyciąga za to pożyteczne motyle i pszczoły. 

Uprawiając tę niepozorną roślinę w ogrodzie, można zyskać nie tylko żywą dekorację. Zapewnia ona dodatkową korzyść w postaci… odprężenia. Dlaczego? Chodzi o intensywną woń wydzielaną przez ten gatunek. Zawiera ona olejki eteryczne, które pomagają doskonale zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł. Warto więc posadzić kocimiętkę Faassena w swoim ulubionym miejscu w ogrodzie, np. w pobliżu ławki czy huśtawki.  

Kocimiętka Faassena odmiany 

Kocimiętka Faassena, będąc mieszańcem międzygatunkowym (tzw. hybrydą), ma wiele odmian, które można uprawiać w przydomowym ogrodzie lub na balkonie. Do tych najbardziej popularnych zalicza się: 

  • Blue Wonder – jasnoniebieskie zioło nieprzekraczające 20 cm wzrostu, którego okres kwitnienia przypada w czerwcu i trwa do września; 
  • Six Hills Giant – o wysokości 60 cm i niebiesko-fioletowej barwie. Roślina ta kwitnie od maja do września; 
  • Walker’s Low – o wysokości 60 cm i jasnoliliowym kolorze. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca, a także we wrześniu; 
  • Alba – to roślina o biało-zielonej barwie, osiągająca ok. 40-45 cm wzrostu. Kwitnie od czerwca do września; 
  • Dawn to Dusk – najwyższa spośród dostępnych rodzajów. Jej wysokość wynosi ok. 70 cm. Występuje w jasnym i ciemnym odcieniu różu. Kwitnie od maja do września. 

Do uprawy pojemnikowej świetnie nada się odmiana kocimiętki Faassena o nazwie 'Purrsian Blue'. Jest to roślina o wyjątkowo silnie zwartym pokroju i właśnie z tego względu będzie odpowiednia do hodowania np. na balkonie. Wysokość tego zioła nie przekracza 30 cm, jego liście są charakterystycznie pofalowane, a kwiaty fioletowe.  

Kocimiętka Faassena uprawa, wymagania i pielęgnacja 

Kocimiętka Faassena jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i zasadniczo nie potrzebuje dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych

Zioło nadaje się do sadzenia w każdej glebie, jednak najlepiej czuje się w tej żyznej i przepuszczalnej. Lubi słoneczne i suche stanowiska, ale dobrze rośnie także w cieniu. Warto przy tym wziąć pod uwagę, iż rośliny posadzone na jasnym i ciepłym terenie kwitną znacznie szybciej, a ich pokrój jest bardziej zwarty.  

Kocimiętka Faassena jest w stanie przetrwać nawet krótkotrwałe susze. Podlewanie rośliny powinno się odbywać minimum raz w tygodniu. Dodatkowo należy pamiętać, aby większym okazom zapewnić podpórkę. Dzięki niej kwiat utrzyma swój naturalny, zgrabny pokrój. 

kocimietka Kocimietka najlepiej czuje się na stanowisku slonecznym. Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli chcesz, aby twoja roślina ponownie zakwitła, doskonałym pomysłem będzie jej przycinanie. Zabieg wykonuje się tylko po pierwszym kwitnieniu. Ponadto, od czasu do czasu warto zdecydować się na uszczykiwanie pędów, co poprawi krzewienie się kocimiętki. 

Mimo tego, że kocimiętka Faassena jest rośliną mrozoodporną, wraz z nadejściem zimy powinno się zabezpieczyć ją przed niskimi temperaturami. W tym celu warto sięgnąć po suche liście, słomę czy agrowłókninę. 

Kocimiętka Faassena rozmnażanie 

Istnieją dwa sposoby rozmnażania kocimiętki Faassena. Ssą to: 

  • rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej – zabieg ten należy wykonać w okresie od kwietnia do czerwca. Podzieloną roślinę warto obficie podlać, a następnie na nowo posadzić w glebie; 
  • rozmnażanie przez sadzonki – tę procedurę warto przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja lub jesienią. Wówczas należy podciąć dojrzałe pędy kwiatowe (najlepiej, żeby ich długość wynosiła ok. 7-10 cm). Konieczne jest odcięcie dolnych liści, a następnie ukorzenienie rośliny w wodzie. 

Kocimiętka Faassena jest rośliną, która nie rozmnaża się samoczynnie. To duża zaleta. Dzięki tej właściwości rośnie tylko w miejscach wybranych przez ogrodnika i nie rozprzestrzenia się poza dany teren.  

Kocimiętka nawożenie 

Kocimiętka Faassena, tak jak większość ziół czy kwiatów o podobnych wymaganiach, ogólnie nie potrzebuje nawożenia. Są jednak sytuacje, gdy warto ją dodatkowo zasilić. Rekomenduje się taki ruch wówczas, gdy roślina widocznie słabnie.  

W takiej sytuacji zaleca się stosowanie nawozów organicznych i wolnodziałających. W sklepach ogrodniczych można znaleźć specjalne odżywki przeznaczone do tego rodzaju ziół. 

Kocimiętka choroby 

Kocimiętka Faassena jest rośliną dość odporną na wszelkie choroby. Zdarza się jednak, że atakują ją szkodniki. Do tych najbardziej popularnych można zaliczyć chociażby mszyce. 

Mszyce to problem przy uprawie wielu roślin ozdobnych. Zalęgają się przede wszystkim wiosną i dostrzec je można na świeżych porostach ziół i kwiatów. Owady te mają zazwyczaj czarną, zieloną lub żółtą barwę. Ich inwazji można zapobiec przez odpowiednią profilaktykę. 

Aby nie doprowadzić do zaatakowania rośliny przez mszyce, warto codziennie doglądać zioła posadzone w ogrodzie. Nie należy też przesadzać z podlewaniem kwiatów, ponieważ wilgoć stwarza sprzyjające warunki do rozwoju tych szkodników. W walce z mszycami – jeśli się już pojawią – pomocne będą preparaty na owady dostępne w centrach ogrodniczych. 

Reasumując, kocimiętka Faassena to piękna roślina ozdobna, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Jest łatwa w uprawie, dzięki czemu przetrwa nawet w niesprzyjających dla niej warunkach.    

Warto mieć na uwadze, że zioło to ma charakterystyczny, intensywny zapach, który jest wręcz uwielbiany przez koty. Ale uwaga! Kocimiętka Faassena zawiera nepetalaktony. Większe stężenie tych związków organicznych może być niebezpieczne dla zwierząt. Woń tego zioła działa natomiast odprężająco na człowieka, dlatego warto posadzić je w swoim ulubionym miejscu w ogrodzie. 

Przeczytaj również: Te rośliny odstraszają muchy! Warto uprawiać je na balkonie i w ogrodzie

Jakie rośliny posadzić, by odstraszały muchy z tarasu i ogrodu? Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kocimiętka Faassena. Zrób tak, a będzie bujnie kwitła przez kilka miesięcy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.