Porady ogrodnicze

Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?

Przygotowanie karmnika dla ptaków to rozrywka dla całej rodziny. Jednak budując podajnik na ziarna, pamiętaj o ptasich preferencjach. Dlaczego kolor karmnika ma znaczenie i jaki będzie odpowiedni dla sikory, rudzika czy wilgi? Podpowiadamy, jak przyciągać, a nie odstraszptaki. 

Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?
Dokarmianie ptaków zimą pozwala chronić słabe gatunki. Fot. 123rf.com
REKLAMA

Spis treści:

Z czego zrobić karmnik dla ptaków? 

Budowa karmnika na zimę pozwala ochronić słabsze osobniki, dając im szansę na przetrwanie najsroższych warunków. Dobrze, aby jego konstrukcja zapobiegła wywiewaniu ziaren, ich namaczaniu i psuciu. Domek powinien mieć dość miejsca dla mniejszych i większych osobników, a także pozwalał na montaż z dala od miejsc, do których dotrą np. koty.

Naturalnym materiałem polecanym do budowy jest drewno świerkowe, sosnowe lub dąb. Unikaj sklejek, płyt wiórowych i innych materiałów mieszanych, które mogą zawierać związki toksyczne. Niezależnie od tego, z czego zrobisz karmnik dla ptaków, wybierz materiał oheblowany, zabezpiecz gwoździe lub wkręty i pokryj go ekologicznym impregnatem. Chyba że zdecydujesz się na pomalowanie domku.

Przeczytaj również: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Znamy łatwy i szybki sposób

Dlaczego kolor karmnika ma znaczenie? Wyjaśnienie jest proste

W okresie jesienno-zimowym ptaki odwiedzają nas częściej. Szukają jedzenia, wody i schronienia, ale nie wybierają one tych samych miejsc. Badania nad ich wyborami prowadzą znane instytucje naukowe, np. brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków czy Laboratorium Morrell na Uniwersytecie w Hull. Ich pracownicy analizują m.in. dlaczego kolor karmnika ma znaczenie większe niż na przykład jego kształt czy lokalizacja.

O tym, jaki kolor powinien mieć karmnik dla ptaków, decydują głównie kwestie bezpieczeństwa. Odpowiednie barwy domku pomagają ptakom wtopić się w otoczenie i stanowią ochronę przed drapieżnikami. Tym samym na prowadzenie wysuwają się odcienie szarości, matowe zielenie, beże i brązy, a najgorszym wyborem są kolory metaliczne i fluorescencyjne. Jednak bezpieczeństwo to nie wszystko.

Neutralne kolory stanowią ochronę Neutralne kolory chronią przed drapieżnikami - zadbaj, aby karmnik wtopił się w tło. Fot. 123rf.com

Jaki kolor powinien mieć karmnik dla ptaków? Byle nie jaskrawy

Według wyników, jakie dostarczyły badania Laboratorium Morrell na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii, ptaki wolą kolory o wysokiej energii, a te o niskiej długości fal wybierają rzadziej, ponieważ są z natury barwami ostrzegawczymi. Preferują odcienie zieleni, fioletu i niebieskiego, a unikają żółtego i czerwonego. Jednak pomiędzy poszczególnymi gatunkami można zauważyć różnice:

  • szczygły wybierają zieleń, 
  • szpaki przyciąga błękit, 
  • rudziki wolą czerń, 
  • wilgi i zięby lecą do pomarańczowego, 
  • sikory modre i bogatki lubią srebro oraz zieleń. 

Postrzeganie barw przez ptaki jest inne niż u ludzi. To istoty tetrachromatyczne, co oznacza ponadprzeciętną czułość na kolor. Widzą też w promieniach UV. Z uwagi na mnogość gatunków korzystających z karmników, warto sięgać po neutralne barwy ziemi dobre dla wszystkich, przełamując je akcentami np. pomarańczowymi. Chyba że chcesz podziwiać z okna konkretny gatunek wówczas wybrany kolor ostatecznie określi, kto odwiedzi ptasi domek.

Źródło: deccoria.pl; themorrelllab.wordpress.com; ncbi.nlm.nih.gov

Przeczytaj również:

Budki dla ptaków w ogrodzie – jak dobrać i gdzie powiesić?

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Wykorzystaj butelkę albo doniczkę

Dokarmianie ptaków. Jak to robić z głową?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.