Porady ogrodnicze

Budki dla ptaków w ogrodzie – jak dobrać i gdzie powiesić?

Jeżeli jesteś ogrodnikiem, na pewno każdego roku walczysz ze szkodnikami, które niszczą rośliny w twoim ukochanym ogrodzie. Niewątpliwie w walce z uciążliwymi owadami, pędrakami, ślimakami lub dżdżownicami stosujesz środki chemiczne, choć te pozbawiają uprawy stu procentowej naturalności. A gdyby tak skorzystać z pomocy oferowanej przez matkę naturę? Aby twoje rośliny były zdrowsze i piękniejsze, śmiało zaproś do swojego ogrodu skrzydlatych sojuszników.

Budki dla ptaków w ogrodzie – jak dobrać i gdzie powiesić?

Obecność ptaków w ogrodzie zapewnia skuteczne i obserwowalne zmniejszenie się ilości szkodników w otoczeniu roślin. Jeżeli uprawiacie drzewka lub krzewy owocowe i boicie się, że ptaki zniszczą np. wiśnie lub czereśnie w czasie owocowania, okryjcie je specjalną siatką z grubymi oczkami, powieście szmatki albo błyszczące, szeleszczące materiały. Sposoby te sprawdzą się również w celu ochrony truskawek oraz poziomek. Poza tymi przypadkami ptaki powinny być mile widziane w waszym przydomowym rajskim zakątku. Gwarantują one bezpieczeństwo ogrodu – podstawę do prawidłowego rozwoju roślin. Poza tym budki lęgowe dawno przestały być nudnymi, zwykłymi skrzynkami. Teraz łatwo je ozdobić, przez co stanowią wyjątkową dekorację do ogrodu, która nie tylko jest pożyteczna, ale i przyjemna dla oka.

Sikorka wyglądająca z budki dla ptaków.
Źródło zdjęcia:  Pixabay.com

Konstrukcja budki dla ptaków cechuje się określonymi zasadami, których należy przestrzegać, aby ptaki uznały potencjalne gniazdo za bezpieczne dla swojego potomstwa. Najodpowiedniejszym materiałem do budowy budki jest drewno, opcjonalnie płyty OSB czy sklejka (koniecznie wodoodporna!), a także trocinobeton. Unikajcie kartonu, gliny, plastiku, metalu, szkła i wszystkich innych materiałów, które nie występują w naturalnym ptasim środowisku. Nie stosujcie również szkodliwych impregnatów, farb ani spreyów.

REKLAMA

Skrzynka powinna mieć spadzisty dach, a jej przednia ściana grubość co najmniej 5cm. Dno z kolei nie może być ani zbyt płytkie, ani zbyt głębokie. Miejcie na uwadze to, żeby drapieżniki nie sięgnęły łapą jaj oraz by pisklęta zdołały wydostać się poprzez okrągły otwór wlotowy (pomocne będzie użycie szorstkiej powierzchni w środku budki, nieheblowanie desek). Dla człowieka skrzynka niech otwiera się w łatwy sposób, żeby umożliwić jej czyszczenie. Usuwanie gniazd następuje od końca października do końca lutego.

Umieszczenie patyczka przed otworem wlotowym wbrew pozorom nie jest dla ptaków bezpieczne, gdyż pomaga ich wrogom podczas ataku. Do najgroźniejszych drapieżników należą kuny, koty, dzięcioły, większe ptaki, a nawet wiewiórki, które żywią się jajami i pisklętami. Prawidłowo chroniona budka zawiera śliskie blaszki, kolczaste gałązki oraz element umieszczany przy otworze wlotowym, dzięki któremu drapieżnik nie zegnie łapy.

Wiewiórka na skrzynce.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Wielkość otworów w budce dla ptaków

Rozmiar otworu wlotowego w budce dla ptaków zależy od gatunku, jaki ma w niej zamieszkać. Skrzynki dzielą się na budki typu A, A1, B, D, E oraz P. Poniżej zamieszczamy rozróżnienie wymienionych typów:

Typ A1 – średnica 28mm – budka dla np. sikorek;
Typ A – średnica 33-35mm – budka dla np. wróbli, mazurków, czubatek, modraszek, muchołówek;
Typ B – średnica 45-55mm – budka dla np. szpaków, dudków, kowalików, sóweczek;
Typ D – średnica 85mm – budka dla np. kawek, krasek, włochatek, pleszek;
Typ E – średnica 15cm – budka dla np. puszczyka, gągoła, nurogęsi, siniaka;
Typ P – półotwarte – budka dla np. kopciuszków, rudzików, kosów.

Budka dla ptaków.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

REKLAMA

Gdzie wieszać budkę dla ptaków?

Skrzynki można wieszać o każdej porze roku, niemniej najlepszym czasem jest zima, gdyż ptaki mogą wówczas schronić się przed mrozem oraz przenocować. Najodpowiedniejszym miejscem do zawieszenia budki jest oczywiście drzewo, ale słupki, krzewy czy żywopłoty także będą budzić zaufanie. Najważniejsze, żeby domek był ocieniony, chroniony przed nagrzaniem się, szczególnie w godzinach popołudniowych. Wysokość w zależności do gatunku waha się od 1m (wyłącznie spokojne, zaciszne miejsce) do 4, maksymalnie 8m. Mocując skrzynkę należy pamiętać również o dobru drzewa. Nie używajcie drutów ani stalowych oraz miedzianych gwoździ, ponieważ niszczą one pień. 

Karmnik dla ptaków.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Karmnik dla ptaków

Jeżeli zamontowanie budki lęgowej dla ptaków wciąż budzi w was obawy, zacznijcie swoją przyjaźń z ptakami od zawieszenia karmnika. W zimie pomożecie przetrwać im chłodne dnie i noce, a w zamian za to one w lecie skojarzą wasz ogród z miejscem bezpiecznym, w którym warto poszukać pożywienia. Karmnik dla ptaków może mieć postać zaówno otwartej konstrukcji, jak i zamkniętej tuby chroniącej ziarna przez rozmoknięciem. Ważne, aby nie zawierał ostrych elementów.  

Karmnik dla ptaków.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Iza Osiadły - Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Jelle Harmen van Mourik on Unsplash.

Link do pobrania e-booka.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.