Spis treści:
Jak dbać o piwonie na przedwiośniu?
Wielu ogrodników z niecierpliwością czeka na piękne kwiaty piwonii, które zachwycają bogactwem kolorów i urzekają swoim zapachem. Ich kwitnienie możemy podziwiać w maju i czerwcu. Jednak aby wypuściły swoje okazałe kwiaty, musimy odpowiednio o nie zadbać. Przy piwoniach nie ma dużo pracy, ale należy pamiętać o kilku prostych zabiegach, które mają kluczowe znaczenie nie tylko dla ich wzrostu, ale i obfitości kwitnienia. Co trzeba zrobić na przedwiośniu? Jeśli długoterminowa prognoza pogody nie zapowiada silnych mrozów, w lutym można stopniowo zdejmować osłonę – w przeciwnym razie młode pędy zaczną gnić. Na przedwiośniu usuwamy zaschnięte i zmarznięte pędy, a podłoże wokół piwonii dokładnie oczyszczamy. Pozbywamy się także chwastów, które rosną w miejscu uprawy tych roślin.
Na przedwiośniu należy dokładnie oczyścić podłoże wokół piwonii. Fot.pintaal/123RF.com
W tym okresie rośliny są również narażone na nadmierną wilgoć, która może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych (takich jak szara pleśń). Jeśli piwonie rosną na słabo przepuszczalnym podłożu, topniejący śnieg i zimowe deszcze prowadzą do nadmiernego zbierania się wody wokół korzeni, co sprzyja ich gniciu. Na przedwiośniu należy spulchnić glebę wokół roślin, co wspomaga oddychanie korzeni. W przypadku, gdy podłoże jest suche, należy zadbać o jego nawilżenie. Już na tym etapie dobrze jest też dostarczyć piwoniom niezbędnych składników odżywczych, które zapewnią im optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia.
Domowy nawóz do piwonii
Jeśli zastanawiasz się, czym nawozić piwonie na przedwiośniu, koniecznie wypróbuj domowy nawóz. Jest on tani, w pełni naturalny i skuteczny. Sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, zwiększając efektywność pobierania wody i składników pokarmowych przez rośliny. Pobudza piwonie do bujnego wzrostu i wytwarzania dużej liczby okazałych kwiatów. Co więcej, taka odzywka zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe, szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dla jej przygotowania będziemy potrzebować drożdży, które obfitują w potas, fosfor, mangan, żelazo, sód oraz witaminy z grupy B. Nawóz do piwonii możemy przygotować na dwa sposoby. Najszybszą i najprostszą metodą przygotowania odzywki jest umieszczenie rozdrobnionej kostki świeżych drożdży (100 g) w dużym naczyniu i zalanie jej 10 litami ciepłej wody. Po wymieszaniu zostawiamy preparat na godzinę, po czym możemy go stosować do podlewania piwonii (bez konieczności rozcieńczania).
Alternatywnie można przygotować nawóz sfermentowany. 100 g świeżych drożdży umieszczamy w dużym naczyniu i zasypujemy 1-2 szklankami cukru. Całość odstawiamy na 1-2 godziny, po czym zalewamy 10 litrami ciepłej wody. Po dokładnym wymieszaniu zostawiamy roztwór na około tydzień do fermentacji. Stosujemy go w rozcieńczeniu – 1 szklanka preparatu na 10 litrów wody. Nawozem z drożdży podlewamy piwonie od lutego (raz na dwa tygodnie, aż do lata), dzięki czemu będą one kwitły nieziemsko. Można go również stosować do innych roślin, takich jak róże, hortensje, pelargonie, bratki czy dalie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy zacząć nawozić róże? Od tego zależy ich bujne kwitnienie latem
Gdzie zimuje ćma bukszpanowa? Kiedy może zaatakować i zniszczyć krzewy?
Zmiana koloru hortensji na niebieski. Ten zabieg trzeba wykonać w zimie